Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Mnohokrát se zde vedly řeči o smrtelné agónii abclinuxu, ale jak se zdá, definitivně mu zaťala tipec válka na Ukrajině.
Tenhle mikrosvět byl vždy odrazem společenského dění a odráželo se to i na počtu a kvalitě blogpostů. Byly to časy, kdy zde linuxoví uživatelé nesdíleli jenom své zkušenosti, ale i názory na svět kolem sebe.
Jenže pak se stal tenhle web předmětem spekulace a chuť dávat sem své draze nabyté zkušenosti začala mizet. Přesto zde zůstalo pár lidí, co pro ty ostatní čas od času něco napsali. Ať už se to nějakým způsobem týkalo linuxu, nebo aktuální společenské situace. I mé, zcela záměrně provokativní blogposty měly především za cíl přimět běžné konzumenty obsahu k tomu, aby se nad jejich textem alespoň zamysleli, pokud se k nim nevyjádřili v diskuzi. Vedli jsme spory, ale vždy byla na druhé straně identita konkrétního člověka, kterého bylo možné v kontextu toho co tu psal pochopit.
Vždy zde existovala také možnost diskutovat anonymně, ale dokud to bylo možné i jinde, vyskytovali se prudiči jen sporadicky. Většinou takového prudiče ostatní utřeli dřív, než se urval z řetězu. Jenže časy se změnily. Nejdřív se objevily mechanismy které měly přimět diskutéry k tomu, aby se registrovali. A následně byly anonymní diskuze zaříznuty zcela.
Díky nezájmu vlastníků, je tenhle portál jedním z posledních míst na webu, kde anonymní diskuze zaříznuté nejsou. To sem ale přitáhlo osoby, kterým nešlo ani tak o to aby mohli svobodně a bez cenzury prezentovat svoje názory. Linuxu vůbec nerozumí, a ve skutečnosti je většinou ani nezajímá. Drží je tu jenom to, že zde mohou anonymně srát ty ostatní.
Dokud byly jejich příspěvky alespoň k věci, šlo nad tím mávnout rukou. Ale diskuze, kterou prakticky ihned po zveřejnění blogpostu zaplevelí psychotické výkřiky zabedněných hlupáků už žádný smysl nedává. Svobodnou výměnu názorů, tak postupem času nahradila vzájemná výměna invektiv, protože s vygumovanými bezmozky, se nic jiného vyměňovat nedá.
Názornou ukázkou je diskuze pod blogpostem Leoše Literáka, který si naivně myslel že tu, po těch dlouhých 8 letech nezájmu, najde komunitu co zde byla, když tenhle portál opustil. Velice rychle byl poučen, že tenhle boj je dávno prohraný, protože ti, co před lety ještě měli chuť s tím něco udělat, už tu chuť dávno ztratili.
Už tu není pro koho psát. Ostatně, koho by také bavilo číst pořád dokola bezduché poštěkávání myšlenkově impotentních anonymů, co nejsou schopni sesmolit ani vtipnou a inteligentní urážku. Natož blogpost, který by stálo za to číst.
Všiml jsem si toho už ve středu, ale záměrně jsem si tenhle blogpost nechal až na sobotu. Abych mohl díky Hovorkovi, zdejší komixové stálici, demonstrovat malou statistiku, která potvrzuje to co píšu. Jeho pravidelný sobotní komix je totiž mezníkem, který ukazuje, že chuť sem něco psát už ztratili i ti skalní:
4.12. | 3 |
11.12. | 4 |
18.12. | 7 |
25.12. | 3 |
1.1. | 7 |
8.1. | 9 |
15.1. | 6 |
22.1. | 6 |
29.1. | 4 |
5.2. | 3 |
12.2. | 6 |
19.2. | 8 |
26.2. | 4 |
5.3. | 3 |
12.3. | 0 |
Je to snad poprvé v historii tohoto portálu, co za celý týden nepřibyl ani jeden blogpost. Ale možná se mýlím – takže má debian+, zdejší renomovaný statistik, alespoň hozenou rukavici po níž může skočit a prodloužit zdejší agonii o další blogpost.
Je zcela jasné, co všem zaťalo tipec. Anonymní tlachalové co okázale vystavují na odiv svou nekritickou podporu napadené Ukrajině, aniž by byli ochotni připustit, že i ona má svůj díl na tom, jak se situace vyhrotila. Nedávno ještě nekriticky hájili nesmyslná opatření proti kovidu. Hlavní pro ně je, že mohou anonymně napadat a urážet ty, co si dovolují svobodně přemýšlet a pochybovat.
Řekl bych, že právě to je důvod, proč ti zbylí co sem ještě chodí už většinou na nic nereagují. Jsou za předchozí dva roky poučeni, že ti co je napadají ve skutečnosti jejich příspěvky nečtou a nereagují na to co psali. Chtějí jen urážet, dehonestovat a provokovat. A neví také, zda-li se zrovna za některým z podržítek neskrývá práskač, který je pak za jejich reakci udá. Jsou zahnaní do vnitřního exilu jak za komoušů. Pro pamětníka předlistopadové éry, jako jsem já, to není situace nijak nová. Jiná jsou jen hesla davu a zadky do kterých se leze.
Primitvní rusobijci vyskákali jak blechy z pinčla. Marně se teď snaží různí intelektuálové zakrýt vzedmutou vlnu nenávisti davu vůči rusům, která tak má kouzlo nechtěného. Putinův projev z 16.3.2022 nezakrytě brnká na vlasteneckou strunu, a vy blbci mu ženete ty lidi do náruče.
S takovou ten západ Rusko neporazí. Izolace, do které tzv. „demokratické” země Rusko ženou, mu v konečném důsledku zřejmě jenom prospěje. Vynucený detox, je běžná léčba závislosti. To, že se nadnárodní firmy stáhnou z Ruska znamená jen to, že z něj přestanou vysávat prachy a uvolní prostor, který mohou obsadit firmy lokální. Jejich vedení možná nebude tak schopné a jejich práce tak kvalitní, ale Rusko to ustojí. Nebude to v historii poprvé. Ze strategického hlediska má Rusko všechny trumfy – ropu, plyn a jaderné palivo. Nemá kam spěchat. Čas je na jeho straně. Stačí mu jen počkat do další zimy.
Opatření co mají srazit Rusko na kolena, jsou žalostně bezzubá. Nechcete odebírat suroviny? Ok. Nerostné suroviny nejsou obilí, které se musí sklidit, aby se mohlo zasít nové. Zamezíte přístup na finanční trhy? Ok, přestaneme splácet. Zabavíte majetek? Ok. My taky. Budete posílat zbraně na Ukrajinu? Ok. Tak se pak nedivte, že je rozflákáme dřív než dojedou na místo určení.
Jenom hlupák si může myslet, že je cílem Ruska Ukrajinu obsadit nebo zcela zničit. Jeho cílem je Ukrajinu zpacifikovat. A ta válka potrvá tak dlouho, dokud se to nepodaří. Dodávky zbraní a munice ze strany zemí NATO tak jen prodlužují utrpení ukrajinského civilního obyvatelstva, které nechce opustit svou zem. Rusové ví, že pokud to potrvá delší dobu, obrátí se nenávist proti těm, co ten konflikt prodlužují – stejnou taktiku u nás aplikoval i Heydrich, a výsledkem bylo že češi makali pro Německo poslušně do poslední chvilky třetí říše.
Stejně tak vědí, že pomoc migrantům, jde na úkor obyvatel zemí, které ji poskytují. Tohle není šití roušek, které nic nestojí ale dlouhodobý závazek – minimálně na 10 až 20 let. Nepřišli sem ukrajinští dělníci, co by odvedli svou práci aby pak mohli slušně žít na Ukrajině. Jsou to ženy a děti. A vynaložené prostředky se začnou vracet, pokud vůbec, jen když tady zůstanou až dorostou do produktivního věku. A těch prostředků bude potřeba hodně, protože tady není Ukrajina.
Závěrem bych jenom dodal, co mne udržuje v ostražitosti a jak ve mně vzniká nedůvěra vůči ukrajincům.
Začíná to vulgární a agresivní podporou ze strany lidí v ČR, mně známých svou nekritičností a naivitou. Uprchlíci mi nevadí. Chápu, že se nikomu nechce žít v pernamentním ohrožení života. Ať už ze strany okupantů, nebo ze strany spoluobčanů, co vás jsou schopni odprásknout jen za to, že byste byli ochotni přistoupit na ruské podmínky. Ale domů si je nezvu, protože vím co to obnáší. Mám dost starostí s tím jak zajistit vlastní rodiče.
Moji nedůvěru živí ti, co se staví do pozice legitimní vlády Ukrajiny. Copak lze důvěřovat někomu, kdo na jednu stranu tvrdí, že hledá cestu ke smíru, ale zároveň se do toho snaží zatáhnout další země? A co máte myslet, když na jedné straně čtete velkohubé kecy jak dávají ukrajinci na frak okupantům když vedle toho čtete srdceryvný článek, jak jim hrozí obklíčení na Donbase? Ani v jednom z uvedených případů obojí být pravdou nemůže. A to jsou jenom dva z mnoha jiných případů za posledních 20 let.
Tiskni
Sdílej:
Dodávky zbraní a munice ze strany zemí NATO tak jen prodlužují utrpení ukrajinského civilního obyvatelstva, které nechce opustit svou zem.Třeba tohle je příklad názoru, který se ve vedlejší diskuzi objevil od Radovana (a dalších ruských trollů) mockrát a taky byl mockrát zpochybněn. Sorry, ale co se týká války na Ukrajině, tak jsi nepřinesl žádný nový pohled, který by nezazněl v tom vedlejším vlákně. Zbytečná duplicita.
Pokud se ti můj názor zdá proruský, je to čistě tvůj mentální problémNevidim, jakým způsobem by se ten blog dal interpretovat jako ne-proruský. V podstatě jsi napsal, že bránit Ukrajinu je blbost a že západ pouze konflikt prodlužuje. Mezi řádky naznačuješ, že by Ukrajina měla kapitulovat. Nebo ne?
Ukrajina by měla v prvé řadě splnit to k čemu se zavázala.ty jsi neskutečnej nácek, až se s nožem pod krkem zavážeš mi odevzdávat do konce života polovinu příjmů, také budeš trvat na tom, abys to dodržoval?
Jistěže je obrana Ukrajiny blbost, protože rusům, alespoň podle toho co od samého počátku deklarují, jde v prvé řadě o její demilitarizaci. Ne okupaci.Jo a to jim věříš stejně jako když tvrdili, že Ukrajinu rozhodně nenapadnou, viď?
Proto bych na jejich místě raději volil cestu po dobrém.A kde je ta hranice? Až bude Rusko chtít jednu po druhý všechny země východního bloku (o čemž se u nich porůznu mluví už dnes), tak je taky postupně odevzdáme, aby se třeba nezlobili?
Jo a to jim věříš stejně jako když tvrdili, že Ukrajinu rozhodně nenapadnou, viď?Já jim věřím. A také si myslím, že za pár let jim půjde o něco dalšího - co by se s demineralizovanou Ukrajinou a závazkem, že tam nebude NATO, dělalo mnohem lépe.
Jo a to jim věříš stejně jako když tvrdili, že Ukrajinu rozhodně nenapadnou, viď?Já jim věřím. A také si myslím, že za pár let jim půjde o něco dalšího - co by se s demineralizovanou Ukrajinou a závazkem, že tam nebude NATO, dělalo mnohem lépe.
Tak tenhle pojem je pro mne novinkou. Jediný o kom vím, že má své želízka na Ukrajině v oblasti těžby nerostných surovin (konkrétně plynu), je Biden mladší. Opravdu nevím, proč by zrovna Rusko, které sedí na nejbohatších zásobách plynu, mělo zájem něco těžit na Ukrajině. To už by mi dávalo víc smysl, kdyby naopak chtělo těžbě nerostných surovin na Ukrajině zabránit, aby se zbavilo konkurence a zajistilo odbyt pro sebe.
Nebo jako říct, že když mě přepadne skupinka agresorů a někdo mi pujde na pomoc, tak ten, co mi pomáhá, jen prodlužuje moje utrpení.Přesně. Mě napadl podobný příměr. O půlnoci mi zloděj rozkopne dveře bytu. Já poběžím na balkón a požádám souseda, aby mi podal alespoň velký nůž, abych se mohl bránit. Soused by mi řekl: "Nic ti nedám, nechci prodlužovat tvoje utrpení".
Normální soused by tě nechal přelézt k sobě a zavolal policajtyPřes balkón přelézt nejde a než by přijeli policajti, tak bych byl mrtvý.
Takže by ti ten nůž stejně moc nepomohl.A mohl bych si sám rozhodnout jestli mi ten nůž pomůže nebo bych ti před tím měl napsat, abys o mém osudu mohl rozhodnout ty?
A pokud bys ho napadl, tak by sis koledoval o to, že bys to taky nemusel přežít.Šance na přežití mi připadá větší s nožem v ruce než bez něj. Jestli jsi pacifista a bez náznaku obrany se chceš nechat spráskat a možná i zabít od každého feťáka, tak je to tvoje věc. Kdyby takoví byli i naši předci, tak jsme už dávno vyhynuli.
Přes balkón přelézt nejde a než by přijeli policajti, tak bych byl mrtvý.To rozhodně, pokud by sis hrál na hrdinu. Zloději obvykle jdou krást, ne zabíjet. Jenže když dostanou strach, může se situace šeredně zvrtnout. A je otázkou, jestli by ti pomohl zrovna nůž. Všeobecný povyk je obvykle účinnější nástroj k tomu aby se zloděj zaleknul a utekl.
A mohl bych si sám rozhodnout jestli mi ten nůž pomůže nebo bych ti před tím měl napsat, abys o mém osudu mohl rozhodnout ty?
Nejsem tvůj soused, ale pokud bys chtěl takovým způsobem riskovat svůj život, beze všeho bych ti ten nůž podal. …a šel si pro jistotu naládovat pušku, kdyby to nevyšlo dle tvých představ.
To rozhodně, pokud by sis hrál na hrdinu. Zloději obvykle jdou krást, ne zabíjet. Jenže když dostanou strach, může se situace šeredně zvrtnout. A je otázkou, jestli by ti pomohl zrovna nůž. Všeobecný povyk je obvykle účinnější nástroj k tomu aby se zloděj zaleknul a utekl.Děkuji za vysvětlení situace o které ani jeden z nás neví jak by se vyvíjela. Každopádně bych si o obraně svého života rozhodl rád sám. Doufám, že nechci tak moc.
Nejsem tvůj soused, ale pokud bys chtěl takovým způsobem riskovat svůj život, beze všeho bych ti ten nůž podal.Díky.
…a šel si pro jistotu naládovat pušku, kdyby to nevyšlo dle tvých představ.Ty na 100% pušku nemáš, ale to je vedlejší.
Ty na 100% pušku nemáš, ale to je vedlejší.
A tohle je podle tebe prak, co? Víš že bys neměl nikoho podceňovat. Je to sice jenom ládovačka, ale Evropa si s takovýma flintama vystačila víc jak 200 let.
Ceníš si svého života? Tak nepochybuj… Už jsem to zde uváděl jednou. Jinak pokud jde o ten pacifismus. Nedohledal jsem žádný zdroj kde by následující bylo uvedeno v angličtině, takže se domnívám, že to řekl Seton o vánocích r. 1936 v Praze per huba, když se ho ptali, zda-li je pacifistou:
Jestliže divoké zvíře napadne tvoje děcko, tvoji ženu, tvůj dům, přátele nebo tebe samotného, je tvou povinností muže s ním zápasiti plnou silou a jakoukoliv zbraní, již máš po ruce, zničit je co nejdříve nebo zahnat; a stejně je to tvou povinností, je-li onou šelmou člověk.
Nebylo to totiž publikované nikde jinde, než v poválečném Hlasateli, což byl interní zpravodaj LLM.
Seton, ač byl proti výchově k militarismu, rozhodně nebyl pacifistou. Orlí pera získaná za hrdinství v boji patřila k nejprestižnějším. Prakticky všichni jeho chlapci jakmile dostali příležitost, šli do války proti Německu. Seton, jeho žena i přátelé podporovali válečné úsilí proti Německu v době, kdy Spojené státy razily politiku izolacionismu. Neangažoval by se, kdyby Německo nezaútočilo na neutrální Belgii. Německu šlo přitom pouze o to, aby se mohli přes belgické území přesunout, aby zaskočili Francii. Útok na Belgii byl jednoznačně aktem agrese, jaká tehdy ještě neměla obdobu, protože šlo o zemi, která chtěla jen to, aby byla respektována její neutralita. Ze Setonova úhlu pohledu se tak Německo samo rozhodlo být onou šelmou.
A vůbec bych ti doporučoval přečíst „Rolfa zálesáka”. To je spíš stručný úvod do podstaty patriotismu, než knížka pro děti.
Proč bych ti měl bránit, když jsi tak hloupý, že chceš kvůli majetku riskovat svoje zdravíJe obdivuhodné jak jsi si jistý, že tomu raubířovi co mi rozkopl o půlnoci dveře jde o majetek když chvilku před tím hulákal něco o tom, že jsem nácek a že mne jde odzbrojit. Taky řval něco o tom, že moje existence je historický omyl.
Nejsem blázen, abych si pustil k tělu magora, kterému je už všechno fuk.Konečně nacházíme společnou řeč. Na magory co rozkopávají o půlnoci dveře cizího bytu je potřeba být připraven. Nevěděl jsem, že můj soused má pušku. Kdybych to věděl, tak ho samozřejmě poprosím o zapůjčení nože i pušky.
T.G.Masaryk: Když mě někdo napadne, aby mě zabil, budu se bránit, a nebude-li jiné pomoci, zabiju násilníka; když už jeden ze dvou má být zabit, ať je zabit ten, kdo má zlý úmysl.
Masaryk měl k Setonovi blíž než si myslíte. Jaroslav Šimsa, v letech 1926 - 1928 náčelník československé Ligy lesní moudrosti, pro něj pracoval v téže době jako archivář.
Jak uvádí článek na ebu Českého rozhlasu z 20.3.2010: “… pracoval na Pražském hradě asi 9 let a každý den připravoval pro Masaryka přehled z několika světových deníků a předčítal mu.”
Seton, si nás také na rozdíl od jiných, s Čečnou nikdy nepletl. Dobře věděl, kde Čechy leží a existuje i důkaz, že znal a vysoce si cenil odvahy Jana Husa zemřít v pravdě. A znal ho dřív, než začal korespondovat s lidmi z ČSR.
Vycházíš asi z představy, že bez pomoci by Ukrajina padla a tím by to skončilo.
Ne. To tedy nevycházím. Vycházím z toho, co vedlo Putina k tomu aby Ukrajinu napadl. Všiml sis, že ukrajince ani nenapadlo, že by přišli s nótou, že přistoupí na ruské požadavky za předpokladu, že okamžitě rusové okamžitě vypadnou z Ukrajiny a uhradí všechny škody? A všiml sis toho, že ukrajinskou vládu ani nenapadlo změnit svoji politiku vůči menšinám?
Nebo jako říct, že když mě přepadne skupinka agresorů a někdo mi pujde na pomoc, tak ten, co mi pomáhá, jen prodlužuje moje utrpení.
Ukrajinu nenapadla žádná skupinka agresorů. Napadnul ji sousední stát z obavy o vlastní bezpečnost a Ukrajina neučinila za celou dobu ani jeden krok, kterým by jeho obavy rozptýlili. Naopak. Neustále napětí zvyšovala a nijak se netajila s přípravou útoku na tzv. „povstalce”, místo toho aby dodržela to co bylo dohodnuto v Minsku.
Takhle s naší pomocí je možné, že to skončí ještě letos. Přičemž těch faktorů může být víc. Putinovi dojdou peníze, morálka jeho vojáků je nic moc, má stále vetší ztráty.
Omyl. Nikoliv s naší pomocí, ale naší pomoci navzdory. A proč, to jsem napsal už v tom blogppostu. Uvědomuješ si, že stejně jako mnozí jiní podceňuješ Rusko? I kdyby to nakrásně byl kolos na hliněných nohou, nikdy není radno protivníka podceňovat. Dojelo na to už hodně válečníků. Rusko „bukaří”, to je zjevné. Nikdy by nezaútočilo jako první, kdyby nemělo něco v záloze pro případ, že by skutečně došlo k angažmá NATO na Ukrajině. A to jak si dávají amíci pozor ukazuje, že si to moc dobře uvědomují, jinak by se ani v nejmenším nerozpakovali vytvořit bezletovou zónu, asi tak jako to udělali nad Libyjí.
Sankce - je jasné, že sankce jsou dvousečná zbraň, to je jasné. Ale jde o to, kdo ty sankce dokáže vydržet dýl. O nic jiného.
Mohl bys uvést jediný rozumný argument, který by podpořil tvoji domněnku, že by ty sankce mohly Rusko složit? Pokud vím tak Rusko začalo vyrábět svoje čipy už ořed nějakou dobou, ale nevím o tom, že by se sem nějaký z nich dostal, aby si ho mohl někdo otestovat. Veškeré informace jsou jen typu JPP. Navíc není potřeba aby byly z hlediska výkonu bůhví co. I méně výkonné čipy jsou totiž lepší než žádné.
Ukrajinu nenapadla žádná skupinka agresorů. Napadnul ji sousední stát z obavy o vlastní bezpečnostJak se nám ta historie (respektive rétorika) hezky opakuje že?
Sovětský svaz se snažil získat severní části finského území, které Rusku patřily před občanskou válkou[12] a také další území na jihu, výměnou za pozemky jinde, což zdůvodňoval bezpečnostními důvody, především ochranou Leningradu, nedaleko hranic.Zdroj
A jak se zanedlouho ukázalo, rusové se obávali právem.Rusové (sověti) si mohli Leningrad přesunout do vnitrozemí a nemuseli kvůli tomu napadat sousední stát. Už několikrát v historii se stalo, že bylo přesouváno hlavní město do vnitrozemí právě kvůli bezpečnosti.
Ale tím, že zůstal na liini původní hranice, zajistil že Finsko neskončilo tak jako Litva, Lotyšsko či Estonsko pod křídly Sovětského svazu.A nebude to spíš tím, že sověti věděli jak jim Finové naposledy napráskali a nechtěli to opakovat?
A nebude to spíš tím, že sověti věděli jak jim Finové naposledy napráskali a nechtěli to opakovat?Ty hele obtěžuj se nejprve si něco načíst, než začneš psát zas blbosti. Finsko kompromitované spoluprací s Hitlerem mohlo být rádo, že se jim rusáci, nechtěli pomstít. V září 1944 už bylo jasné, že je pouze otázkou času, kdy padne Německo a přijdou na řadu Finové. Takže když dostali na vybranou, neváhali hodit bývalé spolubojovníky přes palubu.
Finsko kompromitované spoluprací s Hitlerem mohlo být rádo, že se jim rusáci, nechtěli pomstít.Takových států kompromitovaných spoluprací s Hitelerem bylo. Např. Slovensko, Rumunsko, Maďarsko....
Nicméně bylo to bolševické Rusko, které je uznalo. Proč by ho tedy měli chtít o třicet let chtít integrovat zpět?Co je to za otázku. Československo bylo také Ruskem uznáno. Beneš si zajišťoval podporu ze západu i z Ruska. To že bolševik naši republiku uznal mu nijak nebránilo, aby nás slupl jako malinu.
Rusku vyhovuje, když má kolem sebe nárazníkové státy, pokud pro ně nepředstavují hrozbu. Jenže to není případ krajně nacionalistické Ukrajiny.Zas ta pohádka o nacionalistické Ukrajině tlačená ruskou propagandou. Rusko vedle sebe potřebuje hlavně malé a slabé státy, kterým bude krást kufry a jejich území. BTW: Jak Rusko vyřeší nárazníkovou zónu kolem Číny? Nijak. Protože Rusko útočí jen na malé a slabé státy.
až takle moc de to novinkovový url stripnout hele
https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/40391141
aje to jako bez trackování :O ;D
Uvedla to v pondělí agentura Ukrinform.Takže si to porovnej s tím videem na Azovjugend o kousek výš a spočítel si kolik jim je dneska let.
„Věříme, že se jedná o výjimečné a nešťastné selhání jednoho kusu výrobku,“ uvedla firma.Dvě během dvaceti minut. Pak ty ostatní radši naházeli do pangejtu, jak moc si je cenili.
červenec 2018 D. Trump: “I think it’s very sad when Germany makes a massive oil and gas deal with Russia, where you’re supposed to be guarding against Russia, and Germany goes out and pays billions and billions of dollars a year to Russia. So we’re protecting Germany, we’re protecting France, we’re protecting all of these countries. And then numerous of the countries go out and make a pipeline deal with Russia where they’re paying billions of dollars into the coffers of Russia. And I think that’s very inappropriate.”
červenec 2021 - Odstraněny politické překážky dokončení projektu Nord Stream 2. Bylo dohodnuto, že USA tomu již nebudou aktivně bránit. Německo a Rusko měly splnit určité podmínky, které mají umožnit Ukrajině, aby Nord Stream 2 rovněž akceptovala. Patřilo k tomu smluvní ujištění, že Rusko bude Ukrajině platit zhruba 2-3 miliardy dolarů jako roční poplatek za průtok plynu do EU přes její území do určité míry nezávisle na jeho objemu.
10. září 2021 - Firma Gazprom oznámila, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 byla dokončena. Zahájení komerčních dodávek plynu však ještě blokovalo chybějící rozhodnutí německého regulátora
10. listopadu 2021 — USA uzavřely s Ukrajinou Chartu o strategickém partnerství. V dokumentu je deklarována podpora USA na vstup Ukrajiny do NATO. USA se zavazují k udržování sankcí a zavádění dalších opatření vůči Rusku za účelem získání území Krymu, teritoriálních vod Krymu a Donbasu pod státní správu Ukrajiny. Dokumentem se prohlubuje spolupráce USA s Ukrajinou v oblasti reformy obrany a obranného průmyslu.
ja totiz at se na to divam jak chci, tak mi vychazi, ze snaha nahradit plyn nejakejma jadernejma elektrarnama je proste nesmysl a nemuze to fungovat. Ja tedy vychazim z toho, ze prece nebudeme srovnavat pouze TWh nejakeho energetickeho zdroje.Proč ne? Třeba topení (i skleníků) a ohřev TUV → snadno elektřinou, ideálně tedy pomocí tepelných čerpadel. Navíc teplo se snadno bufferuje, takže intradenní vyrovnávání máš v pohodě. Možná budou přebytky v létě, ale to zase jedou klimatizace, můžeš na léto plánovat odstávky a vůbec se to dělá veseleji. Pak se plyn používá na produkci vodíku, aby se z toho dělal amoniak a z toho pak hnojiva, adblue, pingpongové míčky a bomby. Ale to se stejně tak dá dělat elektrolýzou, když máš dost elektřiny, viz celá ta věc kolem operace Telemark. Kolik procent plynu se spotřebuje v té chemické fabrice, nemohla by jet na kyslíkovodíkový plamen
celosvetove nahradili ropu (ciste energeticky, tzn budem muset zacit lovit abysme se meli do ceho oblict), bylo by potreba postavit cca 20 000 jadernych reaktorulol, ten vypocet chci videt
budem muset zacit lovit abysme se meli do ceho oblictwut? pochopil jsem, ze se obliklas do umele hmoty (fuj), ale vis ze vetsina prirodnich vlaken urcenych k oblekani se nelovi? (jsou bud rostlinna nebo z domestikovanych zvirat)
veskery dostupny stepny materialten si spocital jak? :)
Ti zjistili, ze se jim teplota jezera snizila o 2 stupne prumerne, coz je naprosta pohroma pro vse zivy v nem.lol, vsude se voda otepluje, coz je pohroma pro zivot, snizit ji je benefit zase nam tu beruska pytlikova zvani sracky :)
lol, ten vypocet chci videtNašel jsem, že se vytěží 100M barelů/den = 16G litrů/den. Pokud se z toho podaří extrahovat 5MJ/l (což vůbec netuším, ale řádově to snad bude správně), tak je to 80 PJ/den čili 1 TJ/s = 1 TW, což je 1000 reaktorů (1GW). Mám skoro pocit, že už jsem mu to v nějaké nedávné diskuzi počítal. Co přírodního se používá jako náhrada goretexu?
poctivej zemní plyn je potřeba pro pro průmysl/zemědělství na výrobu hnojiv třeba hele nebo hrozně moc fabrik kde se dělá s tepelnejma procesama použivá plyn protože byl víc levnější :O :O
a králykovo ekoauto bez plynu taky jako vůůůůůbec nebude jezdit nebo aspoň nebude už eko :O :O
a králykovo ekoauto bez plynu taky jako vůůůůůbec nebude jezdit nebo aspoň nebude už eko :O :OJezdit bude, nebude eko. Ono ale teda to zas až takovej problém není, protože bohužel není moc eko ani teď. Eko auto se v ČR provozovat moc nedá, všechny možnosti ultimátně jedou buď na ropu, plyn nebo uhlí, což jsou jsou všechno velmi levicová paliva (dodávají je centralizované bloby a jejich externality nejsou řešené tržně - musí za to platit celá společnost včetně těch, kdo to nechtějí). Eko auto jde u nás dělat pouze velmi pravicovým způsobem - být majitelem vlastního nezávislého OZE a z toho si to auto napájet.
Predpokladam, ze si zaroven majitelem dolu, ve kterym se vytezily, a v nejaky kyselinovych stracka vylouzily ty stovky tun materialu, ktery sou treba na tu uzasnou ekologickou baterku, co ji za 3 roky nejspis hodis nekam do lesaProč bych ji za 3 roky někam vyhazoval? To bude stále ještě sloužit. Nebo jsi od poslední diskuse zapomněl, jak jsi podhodnotil životnost baterií o řád?
na výrobu hnojivproste skonci ta nesmyslna veganska propaganda a opet se dostane roslinna a zivocisna vyroba do rovnovahy - pak zadna hnojiva z fosilnich paliv potrebovat nebudes ale holt si nedas sve oblibene sojove late
Čapku táhni!To psal nějaký tvůj předek,že?
Máš to nějaké popletené. V první půlce dokumentuješ pokles blogových zápisků a v druhé půlce, chytře nazvané Závěr, tvrdíš, že anonymním tlachalům byl zatnut tipec. V tomto oslím můstku jsi přehlédl skutečnost, že blogy nepíší anonymní tlachalové. Anonymní tlachalové „anonymně serou ty ostatní“ v diskuzích pod blogy.
Blogy píší registrovaní, kteří chtějí argumentovat proti většinovému názoru. Za covidu většina brblala na protiepidemická opatření, a tak se psaly blogy, které opatření podporovala. Dnes je téma válka a většinový názor je na straně Ukrajiny, takže logicky žádné blogové zápisky na podporu Ukrajiny nevznikají. Tím máš vysvětleno, proč se změnou tématu zmizely blogy. Tento tvůj blogový zápisek (tedy jeho Závěr), který se protivětšinově staví na stranu Ruska, je toho důkazem.
Přidám ještě druhé pozorování: Před válkou byly diskuze, opakuji diskuze, nikoliv blogy, plné anonymních tlachalů o tom, že Rusko válku nezačne. Zcela v souladu s motivací trolla lidi rozeštvávat. Když válka začala, rapidně ubylo i diskuzních příspěvků. Trollům totiž zatnul tipec samotný Putin – tvrdit lidem do očí, že válka nebude a že to Putin s námi myslí dobře, se ve světle rozbombardovaných měst stalo neobhajitelným. (Tezi o tom, že značná část trollů jsou ve skutečnosti placení provokatéři, kteří ztratili zadání, a tak nemají proč a o čem psát, si nechám na jindy.)
Popletené to máš ty. Mi je fuk, že jste z toho udělali žumpu. Když vás to baví, tak si ji užijte. Nemělo by vás pak ale překvapovat, s jakým gustem vás urážím. Obtěžovat se s čímkoliv jiným je jen škoda času.Lol. To dost těžko. Napsal sem ti i proč.
Pokud jde o potlačování práva na svobodu projevu. Jde o typický znak totalitárních států, u kterých vládnoucí klika nedůvěřuje vlastnímu obyvatelstvu. U nás tyhle projevy začaly před šesti lety. Ale pravdou je, že s nástupem sociálních sítí přišla éra, kdy je mnohem snazší manipulovat veřejným míněním. A české školství nikdy nevedlo mládež k používání vlastního mozku.Sedmi.
ttttsss mužeš napsat jak něco jakoby vidí vobyč konzument třeba :D ;D
jak doma sedí ve vaťáku nad hrnkem chladnoucího čaje a bezmyšlenkovitě koukají na okenní tabulku, po které mráz kreslí obrázky.Tak to na tom budou pořád líp než v Mariupolu. Tam okenní tabulky už dávno nemají
Jenže to je úplně jiných 15 procent: V Japonsku (kromě hor a severních prefektur) se v zimě netopí. Oni místo toho přihřívají klimatizací, která jede na elektriku. Takže když se každý uskromnil o 15 procent, tak nebyl žádný problém. (On to ale nebyl problém ani tak v zimě, jako v létě. To se nepatřičně uskromnili především důchodci a pak kapali jeden po druhém, protože oběhový systém v osmdesáti není co za mlada.) Jenže u nás máte značnou část domácností, které mají topení na plyn a ničím jiným topit nemůžou. Jediný zástupný zdroj je elektrika. Jenže když distributor odmítá připojovat nabíječky pro auta, protože není kapacita přenosové soustavy, tak prostě si nezatopíte ani elektrikou, protože vám spadnou jističe. Pro takové domácnosti to není otázka „budu topit o 15 % méně“, ale problém „nebudu topit vůbec“. Tady nejde o průměrný propad 15 % ze všech zdrojů, ale pro konkrétní případy propad o 100 %.
Já si taky nemyslím, že to dojde tak daleko: Města, která mají sídliště s centrálním vytápěním, dobrovolně přestaví plynové kotelny na spalovny odpadu, které do teď tak vehementně odmítaly. A pro ty ostatní stát uvalí na plyn monopol, nakoupí jej za velkoobchodní, i když značně vysoké ceny z Německa a bude jej omezeně distribuovat do jednotlivých oblastí. On ten plyn samozřejmě nedojde, protože v provázaném evropském trhu plyn z Ruska představuje asi 40 %, takže efektivně se o zbývajících 60 % poperou odběratelé, což tržně vyžene cenu samozřejmě více než o oněch 40 %. Třeba dnes se ministr průmyslu vytasil se spodním odhadem 5násobku. Nakonec on ani ten ruský plyn nikam nezmizí, ale prostě se prodá jinam, takže to zase sníží zájem o plyn od jinud. Dokážu si představit i takovou paradoxní situaci, že plyn vytěžený v Rusku se nakonec přes řetězec prostředníků dostane až do Evropy. Ono se fakticky nedá uhlídat, odkud tankery přivážejí suroviny. Obzvlášť když máte kilometry terminálů ve vlastnictví Lukoilu na Sicílii.
Jenže když distributor odmítá připojovat nabíječky pro auta, protože není kapacita přenosové soustavy, tak prostě si nezatopíte ani elektrikouPokud se bavíš o samostatných dobíjecích stanicích pro auta, tak to je něco jiného, protože musíš často přivést elektrické vedení o vysokém průtoku tam kde zatím takové vedení nevede. Nemyslím si, že kdybys nyní jako domácnost zažádal o změnu tarifu a navýšení jističů pro topení elektřinou, že by ti ho distrubutor odmítl. Navíc přechod z plynu na elektřinu je celkem levná záležitost - elektrické kotle stojí pár tisíc korun. Akorát provoz je drahý, ale zase jsme u toho, že lidé se dokáží velmi průžně přizpůsobit a uskromnit. Někdo tady (nebo ve vedlejším vlákně) psal, že by dokázal náklady na topení snížit až o 80%. Asi to není typický přiklad, ale uspořit se dá. Já znám jednu paní z vesnice, která topí elektřinou a jak minulý rok stoupla cena elektřiny, tak jí známí dovezli malé krbové kamna a koupili dřevěné brikety. Byla to celkem rychlá akce bez nějakého zlouhavého projektování a paní nyní topí o dost levněji.
Jenže u nás máte značnou část domácností, které mají topení na plyn a ničím jiným topit nemůžou. Jediný zástupný zdroj je elektrika.Teď statistiku nenajdu, ale pokud si vzpomínám dobře, tak 20-30% domácností mají kromě plynu i sekundární vytápění (např. starší kotel).
Pro takové domácnosti to není otázka „budu topit o 15 % méně“, ale problém „nebudu topit vůbec“. Tady nejde o průměrný propad 15 % ze všech zdrojů, ale pro konkrétní případy propad o 100 %.Tomu nerozumím. Nebavíme se přece, že plyn nebude vůbec, ale že ho bude méně, proto nechápu proč by měl být propad o 100%. V krizových situacích se nejdříve zakáže odebírat plyn průmyslu právě proto, aby zbyl plyn pro domácnosti.
Dokážu si představit i takovou paradoxní situaci, že plyn vytěžený v Rusku se nakonec přes řetězec prostředníků dostane až do Evropy.Pokud by se to dělo, tak toho plynu z Ruska bude i tak podstatně méně, protože loděma a kamionama převezeš ztlačeného plynu mnohem méně než ropovodama. Pokud by se zastavil plyn z Ruska, tak Rusko bude mít větší ekonomický problém než Evropa.
Nemyslím si, že kdybys nyní jako domácnost zažádal o změnu tarifu a navýšení jističů pro topení elektřinou, že by ti ho distrubutor odmítl
Já si právě myslím, že by to problém byl: Množství energie, tím myslím fyzikální energii, vydané na topení je v porovnání se spotřebou elektřiny pro jakékoliv jiné účely enormní (matně si vzpomínám že se jedná násobky blížící se 10). To znamená, že když se přejde na topení elektrikou, tak výrazně (násobně) vzroste odběr. A protože jsem slyšel historky, kdy distributor říkal, že více jak dva elektromobily na vesnici neschválí, tak si myslím, že by topení bylo rovněž problém. A to neřeším, kde se ty násobky budou vyrábět.
Já znám jednu paní z vesnice, která topí elektřinou a jak minulý rok stoupla cena elektřiny, tak jí známí dovezli malé krbové kamna
20-30% domácností mají kromě plynu i sekundární vytápění (např. starší kotel).
Ale jistě. Pokud jde o rodinné domy, tak stačí vyvložkovat komín a pořídit si smetáček na zametaní popela. Ale uvědom si, že přes polovinu obyvatel ČR žije ve městě. A ve městě většina domů nejsou rodinné domy. Co uděláš s nimi? Oni nemůžou začít topit dřevem nebo uhlím. Oni si ani nemůžou dům přestavět, protože často bydlí v nájmu. Viděl jsi někdy panelák? Pokud ti nebudou moci přejít na elektriku (a tu obavu jsem výše rozvedl), tak pro ně to je 100% nedostupnost topení.
Nebavíme se přece, že plyn nebude vůbec, ale že ho bude méně, proto nechápu proč by měl být propad o 100%.
Globálně technicky plyn bude. To jsem přiznal. Ale obchodně v případě ČR nebude. Když zítra přestane proudit plyn z Ruska, tak v případě ČR se jedná 100% propad. A koupit ho jinde „okamžitě“ nejde. Žádný obchodník do ČR plyn nedodá, protože veškerý objem, má nasmlouvaný se stávajícími odběrateli v jiných zemích. Budeš muset počkat, až začnou končit dlouhodobé smlouvy a pak přeplatit stávající odběratele. Jinak tu nulu tady budeme mít efektivně. Do té doby se pojede z (poloprázdných) zásobníků.
To znamená, že když se přejde na topení elektrikou, tak výrazně (násobně) vzroste odběr. A protože jsem slyšel historky, kdy distributor říkal, že více jak dva elektromobily na vesnici neschválí, tak si myslím, že by topení bylo rovněž problém.To se mi nechce věřit, že by elektroauta mohly být jen 2 na vesnici. Jedině, že by tam byl nějaký jiný problém co elektroauto způsobuje. Zrovna dnes jsem slyšel rozhovor s místopředsedou představenstva ČEZ a ten říkal, že kdyby nebyl plyn mohlo by se přejít na topení elektřinou.
Ale uvědom si, že přes polovinu obyvatel ČR žije ve městě. A ve městě většina domů nejsou rodinné domy.Ano u paneláků by nebylo možné jednoduše napojit kotel a topit tuhými palivy, ale má většina paneláků ve městě plynový kotel nebo mají teplo z místní teplárny? To by chtělo přesnější statistiky.
A koupit ho jinde „okamžitě“ nejde.V zásobnících v ČR by měl být plyn na měsíc. Pokud by se zavedly omezení pro průmysl, tak na déle. Za měsíc už nebude třeba topit - je tu léto. A pak je několik měsíců na naplnění zásobníků nebo vymyšlení nějakého řešení pro další zimu.
Elektrické rozvody mimo aglomerace nejsou zálohované (mají jen jeden zdroj). Prostě máte jednu větev, která se táhne desítky kilometrů daleko a veškerý odběr jde přes ni. Když ji přetížíte, máte celou oblast bez proudu. Když povolíte vyšší výkon jističů, tak pro distributora to znamená, že musí poskytovat tolik proudu 24 hodin denně. když si o to řekne pár elektromobilistů, není problém. Když si o to řekne každý, problém máte. Sítě se musí stavět na maximální odběr, nikoliv na průměrný. S topením ta špička není tak prudká, ale rozhodně to není něco, co se rozloží v čase. Typicky lidi topí od večera, co přijdou z práce, do noci než jdou spát. To máte 8 hodin nepřetržitého odběru všemi ve stejnou dobu. Abyste spotřebu rozprostřel, museli by se používat zásobníky tepla a dálkové zapínání distributorem energie. To je prostorově, finančně, organizačně, ale i údržbově v české realitě sci-fi. Zrovna tak jako se rozvoj elektromobility podmiňuje neexistující technologií smart grid. Mimochodem v tom rozhovoru není ani slovo, že bude možné přejít na elektřinu. Jenom, že to je logický směr a ta snaha bude. Ostatně jaká jiná slova čekat od výrobce elektřiny? To je jako když Telecom láká na DSL do každé rodiny a když to zkusíš, tak se se zlou potážeš.
Tenhle graf říká, že 61 % (jakýchkoliv) bytů má plyn ze sítě (ne nutně, že s ním topí). Statistika tady říká o domech (celkem 1798318, panelák i rodinný dům jsou na jedné hromadě), že 1348914 domů má kotelnu vlastní (z toho na plyn 796930), mimo dům 99867. Bohužel náš statistický úřad neagregovaná data nesdílí, takže zjistit údaje na počet bytů nelze.
Za několik měsíců neuděláš nic. Nevyměníš plynové kotle za uhelné. Veškeré přechody výtopen na plyn byly realizovány z dotací a od slov k činům to trvalo deset let. (Statistika výroby tepla je 1,3 z uhlí a 17,5 z plynu pro výtopny; pro teplárny 93,1 z uhlí a 19,5 z plynu. Jednotka neznámá.) V takovém časovém rámci dává větší smysl budovat plynovody z jižní do střední Evropy, aby se sem arabský plyn měl kudy dostat. Za několik měsíců nenakoupíš plyn jinde. On prostě na trhu nebude. Já se celou dobu bavím o zimě příští. Samozřejmě že tyto tři měsíce nějak překlepeme.
Mimochodem v tom rozhovoru není ani slovo, že bude možné přejít na elektřinu.Řekl bych, že to tam je: "Pro příští týdny a měsíce se proto připravují krizové scénáře, v delším časovém horizontu ale deficit ruského plynu vyřeší trh, říká Cyrani pro SZ Byznys." ... "Jsou u nás i celá města zásobovaná teplem z plynu. Tam by byl dopad velký, asi bychom museli přijmout nějaké krizové scénáře, například vybavení domácností elektrickými přímotopy – pro případ, že by plyn přestal téct v horizontu dnů nebo týdnů."
Ostatně jaká jiná slova čekat od výrobce elektřiny?Předpokládám, že místopředseda ČEZu bude znát elektrickou distribuční soustavu v Česku a ví jakou zátěž vydrží.
Typicky lidi topí od večera, co přijdou z práce, do noci než jdou spát.No právě a v tu chvíli kdy jsou lidé doma, tak už není potřeba tolik elektřiny pro průmysl. Jinak k těm statistikám. Nechce se mi tomu věnovat čas, abychom to detailně rozebírali, protože to stejně nevyřešíme a bude tam pořád spoustu neznámých - např. kolik tepláren/výtopen topících plynem má záložní zdroj.
vydané na topení je v porovnání se spotřebou elektřiny pro jakékoliv jiné účely enormní (matně si vzpomínám že se jedná násobky blížící se 10)Přišlo mi to moc a vygůglil jsem (strana 6), že se spotřebovalo v ČR 213 PJ = 70 TWh plynu na topení a že elektřiny se v ČR spotřebovalo 74 TWh. Pro představu 70 TWh za rok je 9 Temelínských bloků (více, pokud uvážíme, že větší spotřeba je v zimě a Temelín dodává 11 měsíců v roce, ne jen přes zimu). Každopádně vychází to tak na dvojnásobek, ne 10násobek. Pokud se navíc elektřina nebude používat pro odporové topení, ale pro tepelná čerpadla, bude to ještě násobně méně (COP je v ČR něco kolem 3 myslím).