Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Tak berou nejrůznější pohromy lidé věřící, co nemají dostatečné povědomí o příčině a důsledku. Stejně tak brali i povodně, ale protože je člověk tvor hloubavý, vznikly během posledních 20 let matematické modely, které během minulého týdne zcela jasně ukázaly, že lze do určité míry predikovat co přijde, takže v tom žádný osobní rozmar není.
Důsledek je vždy jen souhra dílčích okolností, do kterých každý může do určité míry zasáhnout tím, že předem promyslí to své malé „kdyby…”. Většina z nás však má své karty předem rozdané a musíme hrát s tím, co máme zrovna na ruce.
Patřím k těm, co mají to štěstí, že je žádná povodeň nikdy nepostihla. Ale vím co voda umí a proto k ní mám respekt.
Mí předci žili od pradávna u vody. Genealogické pátrání mne po mateřské linii zavedlo do Kravař, místní části Kouty kde se 19.1.1654 provdala má pra…prababička za jistého Jana Halenku, který nejspíš byl mlynářem, tak jako všichni muži v téhle linii. Až matka mé matky, která se narodila na porubském mlýně, se neprovdala za mlynáře. I zástupci otcovské linie pocházející ze Starého Města u Fryštáku (dnešní Karviné) měli k vodě co by šutrem dohodil. Přesto se ze těch 370 let, co byli matričně podchycení nikdo neutopil, ani nepřišel o barák proto, že by mu ho vzala voda. Ačkoliv je víc než jisté, že podobné hydrometeorologické situace, jako byla teď ta víkendová, byly i tenkrát.
Osobně si myslím, že dnes mají povodně všeobecně větší psychologický dopad než tehdy především díky všudypřítomné medializaci. Zatím co tenkrát prožívali povodně jen ti co to zažili na vlastní kůži, dnes nás emocionálně deptají informace, které se valí ze všech stran, ať jsme vyplaveni, nebo ne.
Na jednu stranu je dobře, že jsme průběžně informováni o tom co se děje a co se může dít, takže se můžeme na případné problémy v rámci možností připravit. Je to znát i na tom, že se neopakuje chaos z let 1997 a 2002. Ale na stranu druhou to nepochybně v každém z nás nechává své stopy. Nevytopení, pokud nejsou emocionálně totálně otrlí, mají podvědomně zcela neopodstatněný pocit viny, protože na ně doléhá všudypřítomné emocionální vydírání, vybízející k solidaritě s vytopenými. A ti co byli vytopeni přemýšlí proč a kdo za to může.
Odpověď na tyhle otázky nikdy není jednoduchá, přesto se neustále objevují jedinci, co si na tom hřejí svojí polívku, a využívají zjitřených emocí k tomu aby protlačili vybudování nové přehrady, která jim zhodnotí jejich investice. Jenže voda je voda, a i nyní můžeme vidět v přímém přenosu, že Krnov a Opavu žádná přehrada nezachrání, stejně jako přehrady Morávka a Šance neuchránily Frýdek-Místek.
Můj kámoš podědil chatu a s ní i problém. Pozemek na kterém ta chatka stojí, či stála (neboť v tuhle chvíli je pod vodou už celá), mu nepatří a kupní smlouvu jeho rodiče sepsali s původním majitelem kdesi v hospodě ještě za komančů, bez přítomnosti notáře, takže když se pokusil o narovnání majetkových vztahů dali od toho všichni ruce pryč, přestože se za ni až do nedávna po celou tu dobu platila daň z nemovitosti. A jelikož na katastru nemovitostí nevznikl žádný záznam, kterým by mohl prokázat své vlastnictví, tu daň z nemovitosti platit přestal. A tím přišel o svůj poslední argument, kterým mohl prokázat nějaký nárok.
Teď jak se zdá, za něj problém vyřešila voda. V roce 1997 v té chatce stála voda 10 cm pod stropem, ale na rozdíl od jiných zůstala tam kde byla. Teď je hladina minimálně o půl metru výše. Ten půlmetr navíc je odpověď na to, jak by to vypadalo, kdyby byla v roce 1997 už Slezská Harta plná. A je otázkou, jestli pod tou hladinou ještě vůbec ta chatka je. Z jeho pohledu je tedy letošní povodeň horší než ta před 27 lety a pokud mu ji tentokrát voda opravdu vzala sebou, zůstane mu jen ten pronajatý pozemek v záplavové zóně, na kterém si nic (co by takovou situaci příště ustálo) postavit nemůže.
Tiskni
Sdílej:
Jako trest boží - Tak berou nejrůznější pohromy lidé věřícíTvoje fantazie...
Pocitem viny netrpím. Proč taky? Každý svého štěstí strůjcem. Ale je mi nepříjemné, když vím, že kamarád – zrovna toho kámoše o kterém píšu – v Mikulovicích přišel o svůj mobilheim, který mu vzala voda. Na jaře se mu zasebevraždila přítelkyně a u souseda co mu poskytl azyl, teď mají v baráku po kolena vody. Náš klub tam má prázdný barák, kam se jezdí momentálně akorát jednou za čtrnáct dní makat. Žádný extra luxus, ale topí se v kamnech, pitná voda se filtruje z dešťovky a mohli by alespoň nějaký čas spát v suchu. Jenže se tam stejně nikdo z nás teď nedostane, aby mu půjčil klíče.
Dešťová voda je v podstatě destilovaná voda. Filtrací se odstraňuje pouze biologický bordel. Aby se z ní stala pitná, je třeba do ní doplnit minerály. Každá filtrační kolona na vodu je vybavená mineralizačním filtrem, ze kterého se ty minerály uvolňují. Při vaření je to fuk, protože nějaké minerály obsahuje i to co se vaří. Ale na dlouhodobou přímou spotřebu to nemusí stačit. Ale nic vám nebrání si tu vodu řezat minerálkou, nebo je doplnit z koncentrátu (též viz), nebo si v ní rozpouštět mineralizační tablety, co se prodávají v kdejaké drogerii.
Dešťová voda je v podstatě destilovaná voda.Mozna tak v modelech ekoteroristu. Realne je v destovce je vsechno mozne, od par jinych kapalin (etery, alkoholy, kyseliny...), pres poletavy prach az po biologický bordel.
ale já jako s tim drobilem souhlasim aspoň co de vo ty ekoaktivisty, ty mi teda jako přídou jako sekta která svou slepou vírou často zpusobuje značný škody :D
Něco jinýho je když vo tom rozhoduje nějakej profesor hydratometronomie a přemejšlí jestli budování přehrad a zatarasů nezabraňuje přirozenýmu rozlejvání tý vody v krajině a nedělá povodně víc většíma někde dál poproudu, noa něco jinýho když se ti tam vlepěj nějaký cvoci z extinction rebellion (který krályk sponzoruje :P :P) a podobná chátra, která vo tom nemá nejmenčí ánung a protestuje jenom z principu. Pak nastávaj uplně neuvěřitelný paradoxy jakože je někde po celý dýlce řeky postavená barikada, až na jednom malým kousku kde to ty zelený magoři zablokovali nic neni noa co se nestane, všecka ta voda se vyleje tou nedostavěnou ďourou a ani postavená hráz nevochrání všecky tamní domorodce :D kdyžuž se staví přehrada tak se musí dokončit jinak to tu situaci eště víc zhorší, ty různý ekomagoři často uplně narušujou celkovej koncept danýho řešení :D
...normálně je tam bičem nahnat a nechat je aspoň uklízet škody který těma svejma 'negativníma externalitama' zpusobili :D ;D
Najednou je potřeba aby si hráz postavili všichni, pro dosažení nějaké kolektivní imunity? Wtf? Přece každého osobní odpovědnost, kdo se bojí, ať si hráz postaví, v tom nikomu nebráním, ale nenařizuj proboha ostatním co mají dělat!
Karel Heřmánek hele užíval americký pilulky proti dešti a pak mu ochrnula půlka obličeje :O :O
Původní osady byly rozumně zakládány na vyvýšených místech z dosahu záplav (samozřejmě ne 100%). Koukněte na historická centra (co znám) Opava, Olomouc, Litovel, Horka nad Moravou, Kroměříž, ... A hle, žádné centrum ze současných posledních tří záplav nebylo zaplaveno.
Jsme hloupější generace? Přímo mne udivuje, že lidé, kteří například dostali vyplacenou 100% pojistku (náhradu), si znovu-postavili dům na původním místě.
1) populace roste - Může růst, ale stavět může mimo záplavová údolí: v Olomouci na jih (Neředín a výše), Litovel k jihozápadu, Opava k jihozápadu směrem na Hradec ...).
2) Příklad současné vlády, jež rozhodla o výstavbě gigafactory na baterie nedaleko Dolní Lutyně (Bohumín) v záplavové oblasti, což se právě potvrdilo. Mapy vytvořené pojišťovnami po předchozích záplavách tedy nelžou. Nebo byl jiný záměr, manipulační, investorů (majitelů půdy)?Jsme hloupější generace?
Zelené mozky? Spíš politické mozky na Ministerstvu obrany MO, jež má jen civilní zaměstnance. Na MO rozhodují o investicích, rozpočtech pro armádu, zahraničních misích, ... Pak je oddělená část: Armáda ČR + Vojenské policie + Hradní stráž, kde jsou ony "zelené mozky" v uniformách + civilní zaměstnanci. AČR+VP+HS nemá rozhodující vliv, jen se může vyjádřit a vykonat. Úmyslné oddělení mající zamezit vojenským pučům.
Nejprve viz výše můj vysvětlující příspěvek a nyní dodatek. Za císaře pána byly definovány záplavová území (poldry), kde se přes přelivy vylévala voda (viz. nyní u rybníka Rožumberk) a majitelé pozemků byli většinou osvobození od daní. Obdobně mlynáři, kováři, ... měli za povinnost čistit přilehlé toky (náhony) a rovně měli daňová zvýhodnění. Dosáhlo se nižších hladin při záplavách.
Obydlí navíc byla jednoduchá, s prostou vybaveností. Stůl dubový (žádné překližky, dřevotřísky), židle, truhlice, pec. Bez elektřiny, jednoduché cesty. Voda přišla, voda odešla, vše oschlo.
Jo. Jenže to je zřejmě právě to, co nemá - kvůli tomu že přestal platit tu daň, čím dokázat.
Mimochodem. Je to neuvěřitelné, ale chatka, ač dřevěná, se prý vynořila z vody a je furt tam co byla, ačkoliv byla komplet pod vodou. Holt solidní základy.
upní smlouvu jeho rodiče sepsali s původním majitelem kdesi v hospodě ještě za komančů, bez přítomnosti notáře
Takže tohle dokázat nemůže. Pokud je ta smlouva považována za neplatnou, je původní vlastník někdo jiný, možná již dávno nežijící a tím pádem si na ten objekt může dělat nárok stát jako na odúmrť.