Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
- netřeba maintainery balíčků (pouze ebuildů a to je snažší)Neni.
- díky specializaci balíčků (USE flagy, co všschno bude zakompilováno do programu) je provázanost závislostmi menší a méně spletitáNaopak. Nestaci ti DEPEND na nejaky balicek, navic musis vyzadovat, aby byl zkompilovaan s podporoou ficury XYZ.
- jeden program si mohu opakovaně zkompilovat s různými USE flagy, podle toho co potřebujiUmis-li mit z Portage nainstalovane dva Apache teze verze s ruznymi USE flagy, fakt by me zajimal postup :)
- když selže portage, vždycky mohu program korektně nainstalovat trojkombinací configure, make, make install"Korektne"? Nemuzes.
A kdyby nic z toho neplatilo, tak pro všechny UNIX-like systémy je standardní způsob distribuce software právě ve formě zdrojových kódů. Díky tomu byl a je unix tak úspěšný, přenositelný a relativně jednotný.Duvod jeho uspesnosti vidim tedy spise jinde...
instalace Gentoo pomocí binárních balíčků není špatný nápad.... a taky naprosto bez problemu funguje. Pokud instalujes Gentoo z CD/DVD a ridis se oficialni dokumentaci, mas moznost nainstalovat cely system (vcetne KDE treba) bez kompilovani balicku.
Nejlepším řešením by asi bylo propojit vývojářské týmy Gentoo a Debianu. Debian má výborně propracovaný systém práfes balíčky a široké zázemí. Vyřešila by se tím otázka zajištění korektnosti balíčků. Gentoo je je zase vlajková loď mezi kompilovanými distribucemi linuxu. Výsledek tohoto spojení by bylo něco jako FreeBSD, ale s mnohem širší podporou HW více vývojáři i testeryNe, opravdu by to nefungovalo. Mas-li pocit, ze je to dobry napad, tak to zacni sam delat.
| ˇ PožárTen vznikne od přehřátí procesoru, když se kompiluje základní systém.
Tiskni
Sdílej: