Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Když si vezmeme kolik lidí kompiluje Gentoo po celém světě, proč nerozdvojit větve na SRC a BIN?
Menší úvaha! Vezme me v úvahu, že vytvoříme server na kterém budou uloženy nejběžnější kombinace USE flagů. Když se uživatel Gentoo bude snažit něco zkompilovat. Portage kontaktuje server, předá mu svoje USE flagy. Ten vyhodnotí situaci a pokud bude balíček vhodný, nechá si jej poslat. Samozřejmě jej zvřejní!
Příjde druhý uživatel s tím, že nainstaluje tam to a tamto. Při spuštění emerge si portage nejdříve ověří, jesli balíček už náhodou neexistuje v binární verzi. Pokud ano stáhne a nainstaluje. Pokud ne vytvoří a pokud splní USE flagy odešle na server.
Samozřejmě to nejde použít pro všechny balíčky a pro všechny kombinace USE flagů, ale minimálně pro Xorg, KDE, Gnome, OpenOffice. By postup šel použít.
Samozřejmě nesmíme opomenout architektury. Postup dost určitě není použitelný pro všechny extremní tuningovače (-03 a vyšsí...)
Tiskni
Sdílej:
- netřeba maintainery balíčků (pouze ebuildů a to je snažší)Neni.
- díky specializaci balíčků (USE flagy, co všschno bude zakompilováno do programu) je provázanost závislostmi menší a méně spletitáNaopak. Nestaci ti DEPEND na nejaky balicek, navic musis vyzadovat, aby byl zkompilovaan s podporoou ficury XYZ.
- jeden program si mohu opakovaně zkompilovat s různými USE flagy, podle toho co potřebujiUmis-li mit z Portage nainstalovane dva Apache teze verze s ruznymi USE flagy, fakt by me zajimal postup :)
- když selže portage, vždycky mohu program korektně nainstalovat trojkombinací configure, make, make install"Korektne"? Nemuzes.
A kdyby nic z toho neplatilo, tak pro všechny UNIX-like systémy je standardní způsob distribuce software právě ve formě zdrojových kódů. Díky tomu byl a je unix tak úspěšný, přenositelný a relativně jednotný.Duvod jeho uspesnosti vidim tedy spise jinde...
instalace Gentoo pomocí binárních balíčků není špatný nápad.... a taky naprosto bez problemu funguje. Pokud instalujes Gentoo z CD/DVD a ridis se oficialni dokumentaci, mas moznost nainstalovat cely system (vcetne KDE treba) bez kompilovani balicku.
Nejlepším řešením by asi bylo propojit vývojářské týmy Gentoo a Debianu. Debian má výborně propracovaný systém práfes balíčky a široké zázemí. Vyřešila by se tím otázka zajištění korektnosti balíčků. Gentoo je je zase vlajková loď mezi kompilovanými distribucemi linuxu. Výsledek tohoto spojení by bylo něco jako FreeBSD, ale s mnohem širší podporou HW více vývojáři i testeryNe, opravdu by to nefungovalo. Mas-li pocit, ze je to dobry napad, tak to zacni sam delat.
| ˇ PožárTen vznikne od přehřátí procesoru, když se kompiluje základní systém.