Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Když si vezmeme kolik lidí kompiluje Gentoo po celém světě, proč nerozdvojit větve na SRC a BIN?
Menší úvaha! Vezme me v úvahu, že vytvoříme server na kterém budou uloženy nejběžnější kombinace USE flagů. Když se uživatel Gentoo bude snažit něco zkompilovat. Portage kontaktuje server, předá mu svoje USE flagy. Ten vyhodnotí situaci a pokud bude balíček vhodný, nechá si jej poslat. Samozřejmě jej zvřejní!
Příjde druhý uživatel s tím, že nainstaluje tam to a tamto. Při spuštění emerge si portage nejdříve ověří, jesli balíček už náhodou neexistuje v binární verzi. Pokud ano stáhne a nainstaluje. Pokud ne vytvoří a pokud splní USE flagy odešle na server.
Samozřejmě to nejde použít pro všechny balíčky a pro všechny kombinace USE flagů, ale minimálně pro Xorg, KDE, Gnome, OpenOffice. By postup šel použít.
Samozřejmě nesmíme opomenout architektury. Postup dost určitě není použitelný pro všechny extremní tuningovače (-03 a vyšsí...)
Tiskni
Sdílej:
- netřeba maintainery balíčků (pouze ebuildů a to je snažší)Neni.
- díky specializaci balíčků (USE flagy, co všschno bude zakompilováno do programu) je provázanost závislostmi menší a méně spletitáNaopak. Nestaci ti DEPEND na nejaky balicek, navic musis vyzadovat, aby byl zkompilovaan s podporoou ficury XYZ.
- jeden program si mohu opakovaně zkompilovat s různými USE flagy, podle toho co potřebujiUmis-li mit z Portage nainstalovane dva Apache teze verze s ruznymi USE flagy, fakt by me zajimal postup :)
- když selže portage, vždycky mohu program korektně nainstalovat trojkombinací configure, make, make install"Korektne"? Nemuzes.
A kdyby nic z toho neplatilo, tak pro všechny UNIX-like systémy je standardní způsob distribuce software právě ve formě zdrojových kódů. Díky tomu byl a je unix tak úspěšný, přenositelný a relativně jednotný.Duvod jeho uspesnosti vidim tedy spise jinde...
instalace Gentoo pomocí binárních balíčků není špatný nápad.... a taky naprosto bez problemu funguje. Pokud instalujes Gentoo z CD/DVD a ridis se oficialni dokumentaci, mas moznost nainstalovat cely system (vcetne KDE treba) bez kompilovani balicku.
Nejlepším řešením by asi bylo propojit vývojářské týmy Gentoo a Debianu. Debian má výborně propracovaný systém práfes balíčky a široké zázemí. Vyřešila by se tím otázka zajištění korektnosti balíčků. Gentoo je je zase vlajková loď mezi kompilovanými distribucemi linuxu. Výsledek tohoto spojení by bylo něco jako FreeBSD, ale s mnohem širší podporou HW více vývojáři i testeryNe, opravdu by to nefungovalo. Mas-li pocit, ze je to dobry napad, tak to zacni sam delat.
| ˇ PožárTen vznikne od přehřátí procesoru, když se kompiluje základní systém.