Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
emerge mplayer
, tak takovýhle trapný problémy (nejdou přehrávat MP3 a mpeg soubory) nejsou...
A: Co, kde nastavit? Jaky USE? WTF? - rekne BFUGentoo má už nějakou dobu handbook v češtině, Windows taky člověk nepozná za den.
Teď je ovšem opět taková otázka ZDA CHCEME, aby Linux používal i někdo, kdo jej chce používat běžně, jako většina lidí nyní používá WindowsTo píšu už v původním příspěvku. Já tady po BFU neprahnu.
Gentoo má už nějakou dobu handbook v češtiněNebo spíš v jazyku podobnému češtině.
Dokud nebudou existovat distra vypadající jako kopie Windows, tak se podle mě GNU/Linux mezi BFU neprosadí.Vazne si myslis, ze lidem vadi vzhled? Lidem vadi hlavne to, ze si nemuzou stahnout program a nainstalovat si ho aniz by museli resit zavislosti nebo odlisny system spravy SW v jejich distribuci (mluvim o SW, ktery neni v repozotarich nebo je tam ve starsi verzi), vadi jim chybejici SW v jistych oblastech a v neposledni rade velka roztristenost a neintegrovanost aplikaci s desktopem -- pokud zrovna nejsi ortodoxni pri vyberu toolkitu, coz vyber aplikaci jeste vice zuzuje.
Dokud nebudou existovat distra vypadající jako kopie Windows, tak se podle mě GNU/Linux mezi BFU neprosadí.Muj boze jenom to NE!! Mandriva, SuSE, Linspire uz STACILO!!
Mě nesere i to, že se mezi BFU neprosadí Plan 9, heč!
Protoze BFU chce si sednout k PC a pouzivat ho, pustit si MP3, pustit si film, napsat dopis apod. od instalace programu je tady snad systemovy administrator ve firmach, u domacnosti je to dodavatel PC ktery jim to PC doda.To je trochu mimo. Nejde o to umet nebo neumet to. Jde o to, jak je to casto casove a psychicky narocne i pro cloveka, ktery vi jak na to, ale zrovna nepatri mezi geeky kteri si ucvrnkavaji pri psani emerge nebo ./configure && make && make install.
tak to tam nikde nevidim, je tam par requestu ohledne easybuntu, ale ne o zacleneni do distribuce. a zadnej formular na pridavani requestu, prej mam jit na irc. to po me nemuzou chtit.
Feature tracking in Launchpad Welcome to Blueprint! Launchpad includes a feature tracker for applications and distributions. Use this to plan your development roadmap. If you have further questions, join us in #launchpad on irc.freenode.net.
Q: JJ tak jsem to nainstaloval, ale nesedí mi to já chcu radši jeden panel
A: apt-get install kubuntu-desktop, nebo si stáhni Kubuntu, viz http://kubuntu.com
Uff, jsem jediný, komu tohle připadá jako blbost na entou? Pán A by zasloužil naplácat.