Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Why I NeeDed Old Wackos Shit ->Windows :)
Tak sem se bláhově domníval že s koupí toho "Skvělého, dostupného, legálního" operačího systému nebude problém, dyť se Bill holedbá tím jak je to snadné. Po několika pokusech Sehnat Legální Windows za přijatelných podmínek jsem se rozhodl, že si radši adoptuju jen Tuxe.
Opět sem volal na linku Microshitu ( Omlouvam se , Microsoftu ) a ptal sem se jak je to s těma OEM verzema, docela mě rozhodilo zjištění že i když si Windowsy koupim s počítačem vlastně nejsou moje neboť OEM licence je tak přísná, že mi zakazuje s nima téměř cokoli dělat, nesmim je instalovat na jinej počítač neš ten k němuž byly prodány a k OEM není technická podpora ( Je od prodejce a ten se na vás ... ,čímž ovšem odpadá jeden z Billových hlavních argumentů, proč legální winy. ) Dále oem se nesmí Upgradovat, jinak se stane nelegální. Je to docela sranda ,vezmete legální CD z mechaniky novýho kompu, dáte ho do mechaniky toho starýho a hups máte za 3 litry nelegální OS. Takovejhle Srandiček na mě vybalili tolik, že se skóre pro a proti zastavilo tak na 1 pro / 50 proti takže jsem nápad koupit Windows rázně opustil.
Bille jen tak dál...
Tiskni
Sdílej:
OEM znamená toto. Pokud se vám nelíbí koupit si levnou OEM verzi za těchto podmínek, tak si kupte verzi normální. OEM je levná právě proto, že viz výše.
Nemíním se pouštět do debaty, jestli celý ten vámi zmiňovaný software za ty prachy stojí, ať už za ty OEM nebo neOEM, mi je to jedno. Ale pokud si chcete koupit OEM (tj. licenčně omezenou levnější verzi), tak sakra nebrečte, že je licenčně omezená.
Upřímně řečeno, řeči na téma "jak jsou Windows hrozné" mi připadají ještě hroznější, než samotné Windows.
Tak jako z páté ruky jsem kdysi kdesi od kohosi slyšel, že nejlevnější hardwarová komponenta, na níž je možno vázat nákup OEM software, je propojovací kablík mezi CD-ROM a zvukovou.
Jaké produkty můžete koupit v rámci OEM programu? OEM licence operačních systémů můžeme kromě nákupu s celým počítačem zakoupit i s neperiferní HW součástkou, jako je např. pevný disk, procesor, paměť, grafická, zvuková či síťová karta, zdroj, klávesnice či myš. OEM licence aplikací a serverů můžeme zakoupit pouze s celým počítačem. OEM program společnosti Microsoft rovněž zahrnuje různá HW zařízení, jako jsou např. myši, klávesnice...