Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Sice už mám blog jinde, ale stejně by mě zajímalo co si myslíte o tomhle periodiku.
Opět se mi totiž dostalo do rukou číslo Linux+DVD a opět mě zklamalo svou nedotažeností. Nejen že zas nedali na DVD co slíbili v minulém čísle, tentokrát se neshoduje ani vniřek čísla s obálkou.
Tak například:
Obáka -> DSL (damn small linux) 1.0
Malá jednoduchá bezpečná distribuce Linuxu
Uvnitř -> Damn Small Linux 3.2
No tak nic, chybička se vloudí, ale :
Sekce "Fresh" ->
Gloom 1.0.0 - hudební přehrávač pro Gnome
Konečně se objevila kulatá verze programu Glom. Program je určen pro projektování databázových systémů - stejně tak databází jakož i uživatelského rozhraní....
Huh? Egh? Hudební přehrávač?
Vysvětlení příšlo vzápětí ->
Quod Libet 0.19.1 - Návrh databázových systémů
Pravděpodobně neexistuje uživatel, který by na svém disku neuchovával kolekce hudebních souborů - A už nahranou s CD disku, staženou ....
... Právě díky programu Quod Libet se tohoto problému můžete zbavit. Je to program pro správu hudebních kolekcí.
Errrrgh? Návrh databázových systémů? Dokonce to není ani ten avizovaný hudební přehrávač.
Po prohlédnutí časopisu Linux+DVD se prostě vnucuje myšlenka jestli náhodou to co si člověk přečte o jednom programu náhodou nepatří k úplně jinému a pokud bych byl úplná lamička a o Linuxu něvěděl vůbec nic asi bych tomuhle plátku věřil ještě míň a už bych si ho nekoupil, což je samozřejmě věčná škoda.
Jo, a musim ještě upozornit že to sou jen ty chyby kterých sem si všiml po letmém prolistovaní. Vono jich tam určitě bude ještě víc.
Tiskni
Sdílej: