Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Nastavení
=> Nastavení
=> Režim klávesy Esc
=> zatrhnout Jediný stisk
a Překročení časového limitu
nastavit na 0
).
Kdybych tohle neměl, tak by každé zavření dialogu, každé vyjití z prohlížeče nebo editoru stálo dvě stisknutí Esc
a ne jenom jedno. Což mě irituje už těch 13 let Alt+Tab
jsem přenastavil na Shift+Tab
. Historii všech polí zobrazím i přes Alt+H
.
Lynx-style je ale super - krome alt+h pro zobrazeni historie lze pouzit ctrl+up/down pro listovani historii (v terminal-line i v dialog-polich) - alt+t prehazuje zpusob zobrazeni (normal, half, full) - alt+y se vrati na predchozi (ne nadrazenej) adresar - alt+g skoci pozice na prvni zobrazenej soubor (alt+j na posledni zobrazenej) - otevreni editace noveho/cisteho txt souboru "shift+f4"
tipy: - pro "ssh" spojeni nepouzivat "Shell spojeni", ale "SFTP spojeni" to prvni totiz pouziva FISH kdy kazdy soubor nejdrive lokalne zkopiruje do tmp a pak teprve posila do cile, a navic nelze zrusit, to druhe to kopiruje rovnou/naprimo. - klavesove zkratky oznacene >=F12 se pouzivaj s shift+Fx{-10} - pro zapamatovani(pri ukonceni) cesty v obou panelech, pridat do ~/.bashrc . /usr/share/mc/bin/mc.sh (to zajisti pridani alias mc na mc-wrapper jen v podporovanem shellu) - menit razeni lze i mysi, tuknutim na sloupec v hlavicce, podruhe meni poradi
veci ktere jsou v menu, ale nekdo muze prehlednout: - mcedit: -- shift+f2 ulozeni_jako s moznosti zmeny konce radku lin<->win -- shift+f3 oznaceni sloupcovejch bloku -- ctrl+r zaznam makra (souhrnu akci) kterej se pak priradi ke klavese pro opakovani
mcedit ~/.bashrca na konec vlozis radek:
. /usr/share/mc/bin/mc.shvcetne te "tecka mezera" na zacatku...
alias | grep mcmelo by ti to zobrazit:
alias mc='. /usr/lib/mc/mc-wrapper.sh'pak uz normalne poustis mc pres prikaz mc jako predtim...
alias | grep mc
Ked uz sa tu zdielaju tie tipy a triky.. Ja som si zvykol pouzivat type
, pretoze ti vie pomerne inteligentne povedat ako bude dany prikaz interpretovany:
$ type cat cat is /bin/cat $ type ll ll is aliased to `ls -alF' $ type echo echo is a shell builtinCize ten tvoj prikaz mozes zjednodusit na
type mc
.
Obcas vidim ludi pouzivat namiesto toho which
, ktory ma tiez svoj use case, ale na overenie prikazu je nevhodny, pretoze zobrazuje len realne programy, nie funkcie, aliasy a shell built-in prikazy. Niekolko pripadov kedy ti da which
matuce info:
$ type ls ls is aliased to `ls --color=auto' $ which ls /bin/ls $ type echo echo is a shell builtin $ which echo /bin/echo
type
ma este zopar extra prepinacov (pozri detailnejsi manual v sekcii vstavanych prikazov v man bash(1)), ale v 99% pripadov som pre ne nemal vyuzitie.
1. zapnout automaticke ukladani panelu a vpravo vlest do chteneho adresare 2. focus tabem prepnout na levej panel 3. ulozit Nastaveni/UlozitNastaveni 4. vypnout automaticke ukladani panelu 5. ulozit Nastaveni/UlozitNastavenitakto by pri pusteni "mc" v cistem/novem terminalu se ti melo vzdy vpravo ukazat chtenej adresar a focus vlevo...
exo-open --launch TerminalEmulator mc4. zrusit zaskrtnuti "spoustet v terminalu"
cp /usr/share/applications/mc.desktop ~/.local/share/applications mcedit ~/.local/share/applications/mc.desktop
4.8.24 - Implement the file edit and view history. Default shortcut is alt-shift-e - Enable subshell in standalone mceditor, mcviewer, and mcdiffviewer 4.8.23 - Speed up of large directory structures delete 4.8.22 - sftp: preserve atime and mtime
nóóó a já jako používám dolphin :D
mi je jasný že takovejdle prohlížeč souborů je 10000x rychlejší a je snim jakože věčí produktivita ale náhledy souborů asi jako neumí :O :O
*.png
). Po nějakém upgradu před pár měsící se to bohužel trochu rozbilo a v nově otevřeném okně to po prvním zadaném znaku ztratí focus. Je nutné (a nesmírně otravné) to opravit kliknutím do pravého dolního rohu, kde se zadávaný název zobrazuje, a pak už to v dané instanci okna i jeho podinstancích funguje správně.
Dále používám Alt+Up pro přechod do nadřazeného adresáře a Alt+Left/Right pro přechod do předchozího navštíveného nebo následujícího adresáře (popř. ekvivalentní tlačítka myši).
Když potřebuji vidět více adresářů současně, otevřu si pomocí CTRL+N nové okno. O repozicování oken tak, abych viděl obě současně (pokud si nepřeji jinak), se mi stará window manager. V případech, kdy adresáře nepotřebuji vidět současně, ale spíše si jen chci „zapamatovat“ stávající adresář, „odskočit“ si z něj někam jinam, a zase se do něj vrátit, používám taby. Mezi taby se přepínám opět pomocí standardních zkratek Ctrl+PgUp/PgDown, mezi jednotlivými okny pak zpravidla pomocí Super+Left/Right/Up/Down (to jsou ovšem zkratky mého WM, nikoliv Thunaru).
Terminál otevírám pomocí Alt+T. Má to svoje mouchy, protože většinou chci, aby se terminál otevřel právě v tom adresáři, ve kterém se zrovna nacházím. A tak se to i chová, pokud ovšem není označena žádná položka. A to často je. Je-li označen adresář, terminál se otevře v něm (tj. o úroveň níže než si přeji). Je-li označen soubor, nestane se nic. „Odoznačení“ položky bohužel není možné provést klávesou Escape, ale je nutné sáhnout k jiným trikům: někdy pomůže prostě zmáčknout Alt+Left,Right, jindy stisknout nějakou sekvenci znaků, kterou název žádné položky nezačíná – a výběru se tak zbavím.
Obrovskou výhodou je, že Alt+T není nějaká speciální funkce, ale jen předdefinovaná kontextová akce. Tyto akce je možné uživatelsky definovat a sám jsem to uplatnil, když jsem potřeboval scanovat velké množství dokumentů. Napsal jsem si skript, který se zeptal na název souboru a pak jej nascanoval a uložil do aktuálního adresáře. Pak jsem se v Thunaru přesouval mezi patřičnými adresáři a tiskem Alt+P prováděl scannování.
Dále samozřejmě používám klávesu pro kontextové menu, která bohužel dnes už ze zejména laptopových klávesnic mizí. Užitečná je zejména pro „Otevřít pomocí…“.
Co se mi líbí a často využívám je, že když pomocí Ctrl+C vložím do schránky nějaký soubor a následně stisknu Ctrl+V v editoru, vloží se cesta.
Když se čas od času potřebuji připojit někam na FTP, dělám to také z Thunaru (Ctrl+L, ftp://...
, Enter, jméno/heslo). S archivy také pracuji raději spíše z GUI, protože pamatovat si všechny ty switche mě nebaví :)
To jsou zhruba tak všechny důležité věci, co používám. I přes všechny zmiňované bugy a nedokonalosti jsem zatím bohužel nic lepšího nenašel. Nedávno jsem tu narazil na zmínku o Rangeru a podle popisku na Wikipedii mě to docela zaujalo, ale zatím jsem se k vyzkoušení nedostal. Přijít o náhledy je ale docela vysoká daň a musel by být velmi dobrý, abych byl ochoten ji zaplatit.
dpkg: dependency problems prevent configuration of thunar: thunar depends on thunar-data (= 1.8.15-1~20.04); however: Version of thunar-data on system is 1.8.4-1. thunar depends on libpango-1.0-0 (>= 1.44.6); however: Version of libpango-1.0-0:amd64 on system is 1.42.4-8~deb10u1. thunar depends on libxfce4ui-2-0 (>= 4.13.0); however: Version of libxfce4ui-2-0:amd64 on system is 4.12.1-3. thunar depends on libxfconf-0-3 (>= 4.6.0); however: Package libxfconf-0-3 is not installed.Kašlu na to, nechci si v systému udělat bordel. Zvláštní je, že teď po reinstalaci (tj. pořád mám 1.8.4) se to neprojevuje, ale může to být náhoda – ono se to neprojevovalo vždycky.
nevýhodou naopak je, že nefungují wildcardyAle funguju. Skus CTRL+s.
Nedávno jsem tu narazil na zmínku o Rangeru a podle popisku na Wikipedii mě to docela zaujalo, ale zatím jsem se k vyzkoušení nedostal. Přijít o náhledy je ale docela vysoká daň a musel by být velmi dobrý, abych byl ochoten ji zaplatit.Ale ranger je velice dobry manazer. Ak raz za rok potrebujem nahlady pustim Nautilus, inak sa da Ranger genialne vyladit do aktualneho workflow.
Co jsem si teď vybavil a ještě nebylo řečeno:
Alt . zobrazí/skryje skryté soubory
Ctrl \ bookmarky
Tiskni
Sdílej: