abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (24%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
    Celkem 46 hlasů
     Komentářů: 5, poslední dnes 20:57
    Rozcestník

    Davinci Resolve v prostředí Linuxu

    2.10.2020 22:39 | Přečteno: 915× | Linux | poslední úprava: 6.10.2020 21:09

    V prostředí Linuxu je dostupná celá řada OSS (ať už si pod tímto označením představujeme cokoli) na zpracování videa, které jsou Linuxové veřejnosti asi známé (kdenlive, shotcut, OpenShot, Blender,..). Tento blog se bude věnován fungování programu v prostředí Linuxu z druhého (proprietárního/close_source) břehu tj. DaVinci Resolve.

    Program DaVinci Resolve lze získat v jeho "zdarma" (za poskytnutí kontaktních údajů dostupné edici) či DaVinci Resolve Studio (placené jednorázovou licencí 299US$ s bezplatnými upgrady na budoucí verze). Licenci ke Studio edici lze získat i jako součást nákupu kamery (až 2 licence?) vyráběné právě australskou společností BlackMagicDesign, které po akvizici od roku 2010 tento software rozvíjí, přičemž je především HW(AV) společností. O rozdílech(omezeních) edic si lze (pro verzi 15, dnes je aktuální verze 16) učinit představu zde.

    Zajímavé na DR (zkratka DaVinciResolve) je mj. jeho dostupnost na hlavních OS platformách: Windows, MacOS a Linux což neplatí o žádné z jeho komerčních alternativ (FinalCut .. MacOS-only, Adobe Premiere Pro .. Windows/MacOS-only).

    Dostupnost DR na Linuxu jsem zaznamenal již před lety, ale popravdě byl jsem tehdy ohromen bombastičností a profesionálním vzhledem (střihové a mixážní pulty působily opravdu zastrašujícím dojmem) jejich úvodní webpage, což je asi v tomto oboru považováno za standard. Po neúspěšné instalaci jsem DR pokusy na pár let vzdal. Ač je DaVinciResolve dlouhodobým průmyslovým standardem v oblasti color-gradingu, právě v posledních verzích se po akvizici a začlenění modulů Fusion(compositor), Fairlight(audio) stal komplexním postprodukčním nástrojem. V prostředí Linuxu je tak dostupný nástroj, který rozšiřuje využitelnost této OS platformy v dalším oboru.

    Dalším důvodem pro využití tohoto programu je zapojení síly GPGPU(výpočetní/AI) do workflow (decoding, editace, colorgrading,..., rendering, encoding), GK podporující CUDA/OpenCL je prakticky nezbytností.

    Podtitulek blogu měl znít, jak se prokousat manuálem o 3333 (ve skutečnosti 3335) stránkách a nezbláznit se z toho (což jsem popravdě ani neriskoval), ale než jsem se dokopal k založení blogu vyšla srpnová verze manuálu o 3590 stránkách. ;-)

    Příště něco na téma instalace DR pod Linuxem.

    Upozornění: jde zápisek amatéra (franc. amateur [amatör], milovník; pův. z lat. amator, milovník od amare milovat) je ten, kdo se věnuje něčemu (umění, vědě, technice, sportu aj.) ze záliby, ne z povolání (opakem je profesionál).[1] zdroj definice        

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Petr Fiedler avatar 3.10.2020 04:51 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve v prostředí Linuxu

    Nedávno jsem si na itnetwork.cz prohlížel 8. díl seriálu Úprava videa ve Vegas a docela mě to zaujalo. Ten díl byl o titulcích. Říkal jsem si, že je škoda, že Vegas není pro Linux, i když ve Wine by asi zprovoznit šlo. Tak jsem zvědavý, jak bude tvůj seriál pokračovat.

    Petr Fiedler avatar 3.10.2020 05:01 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve v prostředí Linuxu

    Akorát je tedy strašná škoda, že se jedná o closed source. To je pro mě relativně problém.

    3.10.2020 07:22 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve v prostředí Linuxu
    Druhý den kdy bude srovnatelná OSS náhrada za DR na ní přejdu, ale to se nejspíš nikdy nestatne. Mám rád OSS, ale ještě víc mám rád Linux jako OS. Takže kdybych si například musel vybrat mezi provozem srovnatelné OSS aplikace ve Windows či close_source aplikací v Linuxu, dám přednost tomu druhému. Řada větších SW firem (Adobe, Microsoft) Linux jako desktop platformu dlouhodobě ignoruje zatímco BMD (BlackMagicDesign) nikoli a za možnost využít jejich nástroj v mnou preferovaném OS mají v tomto ohledu můj vděk. Hřebíky budu i nadále zatloukat kladivem i když rukojeť pilky má mojí oblíbenější barvu.
    Petr Fiedler avatar 3.10.2020 07:30 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve v prostředí Linuxu

    Tak něco na tom je. Tak jsem tedy zvědavý.

    3.10.2020 10:59 linuxik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve v prostředí Linuxu
    Kvoli znizovaniu nakladov Hollywood vyznamne presadzuje open source. Dokonca kvoli tomu vytvorili academy software fundation (www.aswf.io) Inak snad vsetky vyznamne filmove studia funguju na linuxe, hoci samozrejme vacsinou nie na open source programoch.
    3.10.2020 12:11 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve v prostředí Linuxu
    Myslím, že jednou z prvních těchto OSS vlaštovek byl například Film GIMP(následně přejmenovaný na Cinepaint). Který snad vzešel z tehdejší verze GIMPu a byl rozšířen mj. o podporu větší bitové hloubky a byl využit při řadě tehdejších produkcí. Původní vývojová větev z toho patrně neprofitovala.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.