Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nasadil jsem novou verzi Abíčka, která kompletně předělává sekci Hardware a umožňuje přidat uživatele na černou listinu (autorem je Yin).
Začněme od blokace. Na Abíčku se občas vyskytují provokatéři, kteří lidem pijí krev. Takže jsem na vaše přání navrhnul a Yin napsal funkcionalitu, kdy si můžete přidat uživatele na váš soukromý blacklist. Stačí zvolit odkaz Blokovat u komentáře a obsah všech jeho komentářů (včetně případných reakcí) se sbalí. Zůstává vám tedy možnost příspěvek si rozbalit a přečíst.
Další novinkou je upgrade sekce Hardware. Zavrhnul jsem původní koncept jedné položky a spousty záznamů vlastněných jednotlivými uživateli. Nebylo to přehledné. Nově existuje jediná položka, která nemá žádného vlastníka. Tudíž ji může upravovat každý přihlášený uživatel. Samozřejmostí je podpora starších verzí, které si můžete prohlédnout. Věřím, že tento krok přinese větší kvalitu hardwarových položek.
Přepis hardwaru jsem zval zgruntu, tudíž máme konečně náhled vašeho záznamu, můžete zadat odkaz na ovladač (nejlépe k nám do sekce ovladače), určit úroveň podpory daného hardwaru pod Linuxem, případně označit hardware za zastaralý. Výpis sekcí je teď také mnohem přehlednější, kdysi se zobrazovalo jen jméno a ikonka, nově kromě jména ještě úroveň podpory, zastaralost a datum poslední úpravy záznamu.
Sjednocení položek s více záznamy proběhlo automaticky, starší záznamy zůstaly zachovány jako revize v původní podobě, sloučený záznam vlastní uživatel Redakce. Pokud více záznamů obsahovalo stejný text, texty byly sloučeny a odděleny čárou. Přesný postup je v bugzille. Pokud chcete zkontrolovat automatický převod a případně jej poopravit, můžete se řídit starším dokumentem se seznamem vícezáznamových položek.
Ještě došlo k opravě nevalidního RSS. Každopádně dnešek je milník pro vývoj Abíčka, neboť jsem dostal první patch od zveřejnění zdrojáků. Bohužel kromě Yina se nikdo další neozval. Pokud máte chuť něco se naučit a přispět ostatním, kontaktujte mně. Možností spolupráce je spousta. PS. čerstvé zdrojáky a novou databázi zveřejním v průběhu dneška.
Tiskni
Sdílej:
N
Ý!!!!!
Viz třeba Typografie na webu v kostce, kapitola Zvýrazňování