Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dnešní nová verze abíčka přináší seznam všech blogů, možnost změnit názor ohledně vyřešení otázky a pak několik oprav. Zároveň vás vybízím k diskusi ohledně návrhu na příznak, zda je zápis blogu technický či ne.
Jedinou novou funkcí je seznam všech blogů. Dovedu si představit pár vylepšení, ale nevím jak na ně, takže je raději zatajím, abyste je po mně nechtěli .
Dále jsem implementoval možnost změnit názor ohledně toho, zda je otázka v diskusi vyřešena či nikoliv. Funkčnost byla prodiskutována včera v diskusi. I další dvě opravy pocházejí z vašich přání či hlášení. Za prvé jsem přidal odkaz na váš blog do cesty, kde jsou již zkratky na nastavení a váš profil. A dále jsem opravil špatné URL na blogy, pokud jste si zobrazili diskusi k zápisu. Na začátek URL se totiž cpal prefix /forum, což jaksi nefungovalo.
Koneckonců i ta poslední oprava vychází z hlášení chyby, že nefunguje odkaz na starší zápisy. Sdílet thread-unsafe proměnnou RE v multithreadové aplikaci opravdu není dobrý nápad, takže teď cachuji už jen zkompilovaný regexp v REProgram a při každém volání metody jím inicializuji lokální proměnnou třídy RE. Snad už v kódu nemám více podobných bot.
Oddeleni technickych a socialnich blogu.
Jelikoz se vsechny blogy indexuji pro ucely fulltextu, bude casem vysledek hledani "zaneraden" nazory a denicky, misto aby vracel odkazy na technicke reseni problemu s Linuxem. Zrejme by stacil jen flag, ktery rozlisi technicky blog od ostatnich a v advanced search by pribylo jedno zaskrtavatko, kterym by se netechnicke blogy daly vyradit z prohledavani.
Jiří Bajer navrhuje, abychom dali autorům možnost určit, zda je jejich zápis technický či nikoliv. Podle toho by se zápis indexoval či nikoliv. Nejdříve se mi ten nápad líbil, ale teď už mi to přijde zbytečné. Jaký máte názor vy?
Tiskni
Sdílej: