V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dnešní nová verze abíčka přináší seznam všech blogů, možnost změnit názor ohledně vyřešení otázky a pak několik oprav. Zároveň vás vybízím k diskusi ohledně návrhu na příznak, zda je zápis blogu technický či ne.
Jedinou novou funkcí je seznam všech blogů. Dovedu si představit pár vylepšení, ale nevím jak na ně, takže je raději zatajím, abyste je po mně nechtěli .
Dále jsem implementoval možnost změnit názor ohledně toho, zda je otázka v diskusi vyřešena či nikoliv. Funkčnost byla prodiskutována včera v diskusi. I další dvě opravy pocházejí z vašich přání či hlášení. Za prvé jsem přidal odkaz na váš blog do cesty, kde jsou již zkratky na nastavení a váš profil. A dále jsem opravil špatné URL na blogy, pokud jste si zobrazili diskusi k zápisu. Na začátek URL se totiž cpal prefix /forum, což jaksi nefungovalo.
Koneckonců i ta poslední oprava vychází z hlášení chyby, že nefunguje odkaz na starší zápisy. Sdílet thread-unsafe proměnnou RE v multithreadové aplikaci opravdu není dobrý nápad, takže teď cachuji už jen zkompilovaný regexp v REProgram a při každém volání metody jím inicializuji lokální proměnnou třídy RE. Snad už v kódu nemám více podobných bot.
Oddeleni technickych a socialnich blogu.
Jelikoz se vsechny blogy indexuji pro ucely fulltextu, bude casem vysledek hledani "zaneraden" nazory a denicky, misto aby vracel odkazy na technicke reseni problemu s Linuxem. Zrejme by stacil jen flag, ktery rozlisi technicky blog od ostatnich a v advanced search by pribylo jedno zaskrtavatko, kterym by se netechnicke blogy daly vyradit z prohledavani.
Jiří Bajer navrhuje, abychom dali autorům možnost určit, zda je jejich zápis technický či nikoliv. Podle toho by se zápis indexoval či nikoliv. Nejdříve se mi ten nápad líbil, ale teď už mi to přijde zbytečné. Jaký máte názor vy?
Tiskni
Sdílej: