V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V dnešních Vzkazech správcům jsem našel dvě otázky, na které je lepší reagovat veřejně, než jen emailem. První se týká sekce software, druhá značkování diskuse za vyřešenou.
Pavel Stárek: není to ani tak námět jako spíš dotaz, nejspíš na Leoše Literáka. Nějak mi někde uniklo, proč byla pozastavena sekce Software. Vždyť přeci nebyla tak špatná, a dalo se tam také najít spousta užitečných informací. A proto navrhuji zase vylepšit ábíčko o sekci Software.
Původní záměr sekce software byl vytvořit místo, kam by lidé zapisovali řešení problémů s určitou verzí softwaru. Někteří lidé to chápali a používali v tomto smyslu, jiní o tomto určení asi nevěděli a dělali určitý katalog. Jenže softwarové záznamy nebyly navrženy k tomuto účelu, takže to nevypadalo moc dobře.
Sekundárním použitím bylo přesouvat do sekcí softwaru diskuse. Například do sekce WindowMaker ukládat dotazy na tento okenní manažer. Idea byla, aby se člověk proklikával stromem a hned viděl diskuse i záznamy na toto téma. Nicméně ruční údržba fóra byla velmi náročná, takže jsme vytvořili několik desítek specializovaných fór a Honza Beránek prošel pár stovek sekcí a ručně zařadil několik tisíc dotazů.
Výsledkem byla osiřelá a poloprázdná struktura sekce software, která spíše dělala ostudu. A jelikož jsme neměli ani jasnou vizi, co s touto službou, tak jsme ji prostě přestali podporovat. Nicméně stále existuje, fulltext vám veškeré záznamy vrátí. Najdeme-li někdy jasnou vizi, jaké údaje má shromažďovat a pro koho bude určena, rádi ji obnovíme.
Michal Čihař: Pokud jednou kliknu na jeden z odkazů Otázka byla vyřešena/Otázka nebyla vyřešena, tak už to pak nemůžu změnit ... což podle mě je blbost, protože když nebyla vyřešena, tak časem někdo může přidat odpověď a je vyřešena ... nebo vůbec nechápu smysl těch hlasovátek
V oznámení jsem popsal účel této funkce i důvody, proč je zabráněno dvojímu hlasování. Nicméně je možné, že jsem byl až příliš paranoidní. Asi nehrozí, že by někdo schválně hlasoval xkrát, aby zvrátil mínění ostatních. Jak by se tedy tato funkce měla chovat podle vás? Má se blokovat? Nemá? Pokud ano, tak omezení jednou na vyřešena a jednou na nevyřešena? Nebo to třeba blokovat na dvě hodiny?
Tiskni
Sdílej: