Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V dnešních Vzkazech správcům jsem našel dvě otázky, na které je lepší reagovat veřejně, než jen emailem. První se týká sekce software, druhá značkování diskuse za vyřešenou.
Pavel Stárek: není to ani tak námět jako spíš dotaz, nejspíš na Leoše Literáka. Nějak mi někde uniklo, proč byla pozastavena sekce Software. Vždyť přeci nebyla tak špatná, a dalo se tam také najít spousta užitečných informací. A proto navrhuji zase vylepšit ábíčko o sekci Software.
Původní záměr sekce software byl vytvořit místo, kam by lidé zapisovali řešení problémů s určitou verzí softwaru. Někteří lidé to chápali a používali v tomto smyslu, jiní o tomto určení asi nevěděli a dělali určitý katalog. Jenže softwarové záznamy nebyly navrženy k tomuto účelu, takže to nevypadalo moc dobře.
Sekundárním použitím bylo přesouvat do sekcí softwaru diskuse. Například do sekce WindowMaker ukládat dotazy na tento okenní manažer. Idea byla, aby se člověk proklikával stromem a hned viděl diskuse i záznamy na toto téma. Nicméně ruční údržba fóra byla velmi náročná, takže jsme vytvořili několik desítek specializovaných fór a Honza Beránek prošel pár stovek sekcí a ručně zařadil několik tisíc dotazů.
Výsledkem byla osiřelá a poloprázdná struktura sekce software, která spíše dělala ostudu. A jelikož jsme neměli ani jasnou vizi, co s touto službou, tak jsme ji prostě přestali podporovat. Nicméně stále existuje, fulltext vám veškeré záznamy vrátí. Najdeme-li někdy jasnou vizi, jaké údaje má shromažďovat a pro koho bude určena, rádi ji obnovíme.
Michal Čihař: Pokud jednou kliknu na jeden z odkazů Otázka byla vyřešena/Otázka nebyla vyřešena, tak už to pak nemůžu změnit ... což podle mě je blbost, protože když nebyla vyřešena, tak časem někdo může přidat odpověď a je vyřešena ... nebo vůbec nechápu smysl těch hlasovátek
V oznámení jsem popsal účel této funkce i důvody, proč je zabráněno dvojímu hlasování. Nicméně je možné, že jsem byl až příliš paranoidní. Asi nehrozí, že by někdo schválně hlasoval xkrát, aby zvrátil mínění ostatních. Jak by se tedy tato funkce měla chovat podle vás? Má se blokovat? Nemá? Pokud ano, tak omezení jednou na vyřešena a jednou na nevyřešena? Nebo to třeba blokovat na dvě hodiny?
Tiskni
Sdílej: