Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tomáš Weigel nám nakreslil tři drobné ikonky, které budou symbolizovat,
zda je diskuse uzamčena , vyřešena
nebo zda ji
sledujete
monitorem. Pokud se diskuse zvrhne v hádku a nic zajímavého nepřináší, mohou ji administrátoři uzamknout, takže nikdo už nemůže vložit nový komentář. Sledováním je míněn AbcMonitor, který rozesílá emaily v případě vložení nového komentáře uživatelům, kteří chtějí být v obraze.
Zcela novou funkcí (o niž kdysi někdo žádal) je informace, zda je otázka v diskusním fóru vyřešena. Pokud jste přihlášen a myslíte si, že je otázka vyřešena, hlasujte v pravém kontextovém menu. Pokud více čtenářů označí diskusi jako vyřešenou než jako nevyřešenou, zobrazí se ve výpise diskusí za otázkou maličká ikonka symbolizující, že problém je vyřešen. Pokud si však myslíte, že nebyl, hlasujte proti. Jelikož máte jen jedinou možnost hlasování, važte svůj výběr pečlivě. Účelem této funkce je zvýšit přehlednost diskusních fór.
Poslední větší změnou je kontrola, zda už přihlášený uživatel někdy nehlasoval do ankety. Dosud bylo možné restartovat prohlížeč, smazat cookie a registrovaný čtenář mohl opět hlasovat. Teď by se musel odhlásit nebo založit si nový účet.
Při dnešních změnách jsem kvůli zpětné kompatibilitě musel opravovat i variantu old, alias starý design. To je věc, která mě moc nebaví. Nechce se mi udržovat zastaralý kód. Asi se blíží doba, kdy jej smažu. Nebo někdo ještě používá old.abclinuxu.cz?
Tiskni
Sdílej: