V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nejnovější verze abíčka přináší podporu online rozhovorů, vylepšení šablon pro textové prohlížeče a méně agresivní kontrolu vícenásobného hlasování pro čtenáře za proxy servery.
V listopadu jsme na Abíčku měli první online rozhovor - s ministrem informatiky Mlynářem. Naivně jsme do toho skočili po hlavě, aniž bychom si připravili nějaké nástroje. Robert se málem uklikal k smrti: pro každou otázku mu přišel email v XML formátu, z něhož musel vytáhnout otázku a poslat ji emailem ministrovi. Když přišla odpověď, musel dát editovat článek, vložit na konec článku otázku i odpověď a začlenit formátování. Ani se nedivím, že měl pak dva dny křeče v ruce.
Takže jsem si sednul, podíval se na jeho nápady a naprogramoval řešení online rozhovoru. Snažil jsem se minimalizovat ruční práci, jako je posílání emailů či formátování a vkládání otázky a odpovědi do článku. Příští rozhovor bude pro něj doufám mnohem pohodlnější. Pár jich máme rozjednaných, ale uvítáme i vaše návrhy (raději emailem, konkurence nespí).
Honza Bartoš, alias Thingwath, se ujal varianty pro textové prohlížeče (lynx, links). Takže doplnil chybějící funkčnost oproti hlavní verzi, opravil chyby a zefektivnil šablony. Díky moc!
Jak jsem nedávno psal, přidal jsem do hlídače duplicitních hlasování přátelštější chování vůči čtenářům za proxy. Blokuje se tedy ta cílová IP adresa, nikoliv IP adresa proxy. Docela by mě zajímalo, jak hodně to pomůže, zvláště lidem sedícím za NATem (kteří mají IP adresy typu 192.168.X.Y). Uvidíme dle stížností .
Tiskni
Sdílej: