Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nejnovější verze abíčka přináší podporu online rozhovorů, vylepšení šablon pro textové prohlížeče a méně agresivní kontrolu vícenásobného hlasování pro čtenáře za proxy servery.
V listopadu jsme na Abíčku měli první online rozhovor - s ministrem informatiky Mlynářem. Naivně jsme do toho skočili po hlavě, aniž bychom si připravili nějaké nástroje. Robert se málem uklikal k smrti: pro každou otázku mu přišel email v XML formátu, z něhož musel vytáhnout otázku a poslat ji emailem ministrovi. Když přišla odpověď, musel dát editovat článek, vložit na konec článku otázku i odpověď a začlenit formátování. Ani se nedivím, že měl pak dva dny křeče v ruce.
Takže jsem si sednul, podíval se na jeho nápady a naprogramoval řešení online rozhovoru. Snažil jsem se minimalizovat ruční práci, jako je posílání emailů či formátování a vkládání otázky a odpovědi do článku. Příští rozhovor bude pro něj doufám mnohem pohodlnější. Pár jich máme rozjednaných, ale uvítáme i vaše návrhy (raději emailem, konkurence nespí).
Honza Bartoš, alias Thingwath, se ujal varianty pro textové prohlížeče (lynx, links). Takže doplnil chybějící funkčnost oproti hlavní verzi, opravil chyby a zefektivnil šablony. Díky moc!
Jak jsem nedávno psal, přidal jsem do hlídače duplicitních hlasování přátelštější chování vůči čtenářům za proxy. Blokuje se tedy ta cílová IP adresa, nikoliv IP adresa proxy. Docela by mě zajímalo, jak hodně to pomůže, zvláště lidem sedícím za NATem (kteří mají IP adresy typu 192.168.X.Y). Uvidíme dle stížností .
Tiskni
Sdílej: