Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Když se nedaří, co se dařit má, tak jsou z toho pěkné průsery. Dneska jich na Abíčku bylo více než dost. Dále se dočtete o návrhu na vylepšení blogů a máte možnost jej podpořit (či zamítnout).
Úvodem bych začal změnami v dnešní verzi abíčka. Opravena byla chyba stránkování v blogu - odkaz na starší příspěvky postrádal lomítko mezi názvem blogu a rokem, což vedlo k NullPointer vyjimce. Tahle vyjimka také lítala, když si někdo hrál s URL pro hlasování. Na žádost Yetiho je u blokových elementů v diskusi povolen atribut ID. Akorát netuším, na co mu to bude .
Dále v jedné dnešní diskusi se objevila kombinace znaků, která se tvářila jako neukončená Unicode escape sekvence a XML parser pak odmítl načíst celé XML. Diskuse byla rozsáhlá a tak oprava přes SQL update mi dala celkem zabrat. Holt mám další bugreport pro DOM4J.
Během poledne také přestalo fungovat vyhledávání a pak se celý server začal chovat podivně, některé soubory nebyly servírovány, nebo jen občas. Důvodem bylo příliš mnoho otevřených souborů. Pravděpodobně se nepovedla indexace databáze a fulltextové vyhledávání Lucene verze 1.4.2 nekorektně otevíralo soubory. Musel jsem reindexovat databázi (trvalo to snad čtvrt hodiny! Ten čas narůstá ..) a restartovat server.
Večer jsem našel mailbox a Vzkazy správcům zavaleny informacemi, že nefunguje diskusní fórum. Skutečně odkaz na diskusní fórum tvrdil, že stránka neexistuje. Tohle je pro mně velká záhada, neboť jsp soubor byl na svém místě, nejméně půl roku netknut. Ostatní jsp soubory přitom pracovaly správně. Když jsem ten soubor zkopíroval pod jiným jménem, tak se v pořádku zkompiloval a zobrazil. Pod starým jménem nepomohlo ani osvěžení značky Touch (TM). Nakonec zbyla poslední možnost, restart jetty a ta vedla k úspěchu. Napadá mě jediné vysvětlení a to, že tu byla souvislost s předchozí chybou o přiliš mnoho otevřených souborů a jasper to nějak nezvládl.
Přejdu raději k námětu, co se objevil ve Vzkazech správcům. Autorem je Jirka Bajer:
Vylepseni: Spolupracujici blogy.
Moznost snadne navigace mezi blogy, ktere si jsou tematicky blizke a jejichz autori se dohodli, ze budou takto spolupracovat. (napr. chci psat blog o Ubuntu, ale vim, ze kolega Viktor Machek uz o nem pise; chci doplnovat jeho praci svymi prispevky, ale zaroven chci, aby z nich byly pro ctenare dobre pristupne i ty Viktorovy; pokazde rucne vkladat link je nepohodlne)
Mě se tento nápad líbí a rád jej uvedu v praxi. Potřebuji ale vědět, jak si představujete jeho realizaci. Jak se to má zobrazovat, jak vkládat a editovat. Jinak to udělám po svém
Tiskni
Sdílej: