V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Po dlouhé době způsobené mou hospitalizací jsem opět šáhl na zdrojáky abíčka. Ráno se totiž v některých prohlížečích přestaly zobrazovat všechny stránky mimo HP.
Chybka byla v tom, že RSS czilly obsahovalo v titulku html značku title, což třeba konqueror nerozdýchal. Vyřešil jsem to dočasným vyhozením tohoto serveru z rozcestníku (a zároveň jsem smazal i underground.cz, který poskytuje nevalidní RSS a jeho webmaster za měsíc ani neodpověděl na email). Pak jsem řešil s Adamem Haunerem filozofickou debatu, kdo by měl escapovat nebezpečné znaky v titulku RSS. Protože podobný problém už jsem kdysi měl i s jinými servery, raději jsem to napsal u sebe.
Dále jsem opravil jednu chybku ve staré šabloně, která způsobovala megabajtové logy. Další chyby a nekompatibility tam přetrvávají. Nemám moc chuť tuto verzi udržovat, takže jsem vyzval její uživatele, ať se mi ozvou. O lynx se začal starat Thingwath, třeba někdo bude chtít pečovat o starý design.
Tiskni
Sdílej: