Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Zase jsem pokročil v zavádění lidsky příjemných URL. Nově jsem zkonvertoval staré zprávičky (bohužel jen algoritmicky - prvních šest slov. Ruční nastavení by zabralo pár dnů) a všech článků.
A teď něco k těm opravám. Po vyprázdnění cache se nezobrazovaly zprávičky, články, otázky atd., dokud neproběhlo další kolečko aktualizace cachovaných proměnných. Teď jsem tuto situaci ošetřil a po reinicializaci se spustí ihned aktualizace.
Editace sekce znamenala ztrátu typu této sekce. Například blogy, rubriky či faq mají svůj vlastní typ, podle kterého se řídí aplikace. Teď už si dávám pozor, abych typ náhodou nepřepsal, pokud to může vadit.
Na úrovni databáze jsem vytvořil index nad dvěma sloupečky tabulky čítač, do které se ukládá například počet přečtení článku. Zrychlení je spíše teoretické.
URL článků se nastavuje až při přesouvání ze zásobníku článků do některé rubriky, URL zpráviček až při schvalování. Důvodem je, aby titulek a URL si odpovídaly. Následné změny po zveřejnění už ale neřeším. Hierarchická URL se ukládají s malými písmeny. IMHO to vypadá lépe.
Jakou součást přípravy na offline cd jsem aktualizoval kód, který převádí URL s názvem serveru na absolutní URL bez serveru. Asi by se vám nelíbilo, kdyby při brouzdáním CD některé linky vedly na internet.
Opravil jsem i chybu 57, tedy částečnou nefunkčnost tlačítka Vše/Nic u vyhledávání. Konflikt mezi globální proměnnou a parametrem metody v JavaScriptu. A také chybu 61, díky níž bylo možné vícenásobně známkovat článek.
Tiskni
Sdílej: