Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V Británii výrobce stahuje plechovky s nápojem, který propagoval pod sloganem: "Sám poznáš, kdy tě zasáhne Tango!". Ironií osudu je slogan naprosto výstižný, neboť hrozí, že plechovka exploduje. Vice na idnes.
Náš projekt online učebnice úspěšně pokračuje, struktura je už více méně hotova. Čekalo se tedy jen už na mně, až dodělám možnost vytvářet jednotlivé stránky. Hotovo. Těším se na výsledek.
Při zadávání textu zápisu do blogu máte teď k dispozici více HTML značek. Znovu povolen byl IMG (výhledově jej ale asi zakážu v krátkém zápisu bez perexu či v perexu) a některé sémantické značky. Dále se kontroluje kontext uzavíracích značek, tudíž máme primitivní podporu překřížených značek. Každopádně už je možné vnořovat stejné značky do sebe. A v neposlední řadě je možné odložit zápis i bez náhledu, což se hodí, pokud váš zápis neprojde validacemi. Více v bugzille, chyby čísli 187, 189 a 190.
Máme tu další víkendovou spršku změn. Novou funkcí je možnost odložit publikaci rozepsaných zápisů v blogu.
Jak je obecně známo, je pro hluboce věřícího muže Talibanu smrtelným hříchem pohlédnout na nahou ženu, pokud to není jeho vlastní. Jakmile by ji spatřil je jeho svatou povinností spáchat sebevraždu. Vyzýváme tímto všechny ženy, aby příští sobotu přesně ve 14 hodin vyšly nahé na ulici. Pomůžete tímto činem identifikovat nežádoucí teroristy tzv. spáče.
Po velmi dlouhé době jsem zase někoho musel odstřelit, tentokráte ze Slovenského Telecomu. Tenhle snažílek překonal jasně všechny dosavadní rekordy, 362 současných spojení zatím nikdo neměl. Sobec hnusný.
Dívali jste se na dnešní Reportéry ČT? Celá skupina skončila v úplně jiném hotelu, než si objednali a zaplatili. A to velmi špatném hotelu, který nesplňoval žádné kvalitativní nároky a s tím původním se nedal srovnávat. Špinavé moře, uzounká oplocená pláž, škaredý hotel. Jen připomínám svou Vzpouru proti CK. Příště se to může stát vám.
Jen stručně. Nastavuje se textové URL pro nové diskuse k objektům, které mají textové URL (články, zprávičky). Doplnit cestu u FAQ - bug #90. Goldenfish reportoval, že se mu nezobrazovaly diskuse na hlavní stránce, přestože měl v profilu defaultní hodnotu. Dále při vytvoření blogu se uložily prázdné kategorie, přestože jste je nevyplnili. V RSS používat textové URL - bug #115. U FAQ generovat textová URL - bug #116. Připomínám, že hledáme koordinátora online učebnice Linuxu.
Michal není online, takže tuto zprávu píšu za něj. Volně ke stažení je první veřejná testovací verze ABC Linux 2005. Vaše návrhy na přidání či odstranění softwaru, neúplné počeštění, nedokonalé nastavení, chybnou detekci sítě atd. zadávejte prosím do bugzilly. Díky.
UPDATE: Michal už vydal zápis do blogu a je výrazně kompletnější, než ten můj.PS. probíhá výběr koordinátora projektu na vytvoření online učebnice Linuxu.
Pár lidí se již aktivně zapojilo do diskuse nad online učebnicí. Nicméně měl by se vybrat hlavní organizátor, který bude koordinovat práce a případně i rozhodovat spory, pokud účastníci nedojdou ke kompromisu.
Já to dělat nemůžu, nemám na to čas. A budu ho mít ještě méně, protože jsem v práci (Systinetu) "povýšil". Více práce, zodpovědnosti a stresu za stejné peníze. No nevemte to :-). Když jsme u toho, můj zaměstnavatel aktuálně hledá QA Engineera, Release Engineera a Senior GUI Developera. Hledáte-li práci a tahle nabídka vás zaujala, ozvěte se mi.
Zpět k učebnici. Máte-li zájem být jejím koordinátorem, napište to do diskuse. Pak uděláme hlasování a vybere se, kdo bude mít hlavní slovo.
Každý linuxový začátečník čelí problémům pramenícím z neznalosti úplných základů. Něco se naučí časem, něco pochytí z diskusí, někteří poctivější si zakoupí literaturu a nastudují ji. Poslední možnost je i hojně doporučována v diskusním fóru. Ne každý je ale ochoten investovat několik set korun do koupě knížky, zvláště když si není jist, zda u Linuxu zůstane. Jiným jsou už tak přirostlí k internetu, že fyzickou návštěvou knihkupectví si ani nedovedou představit a dají přednost obrazovce. Důvody mohou být různé, ale věřím, že pro spoustu lidí by měla smysl online učebnice Linuxu.
Z rozcestníku zmizel Mandrake. Není to žádný naschvál, jen tlak na QCM, aby si opravili RSS feed. Proč máme zobrazovat měsíc staré články? Až mi dodají funkční link, vrátím jej zase zpět. Pod novým názvem. I když teď vyřešili soudní spor, nedivil bych se, kdyby se vrátili k původnímu jménu.