Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).
Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,
… více »Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 2.55.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 100 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Craig Loewen na blogu Microsoftu oznámil veřejnou preview verzi WSL kontejnerů, tj. linuxových kontejnerů ve Windows Subsystem for Linux (WSL). Spouští se příkazem wslc.exe.
Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 9 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Grafická aplikace Krokiet/Czkawka pro vyhledávání a odstraňovaní nepotřebných souborů (duplicitní soubory, prázdné složky, podobné obrázky, podobná videa, poškozené soubory a další) byla vydána ve verzi 12.0.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Jedná se o poslední verzi frontendu Czkawka GTK nad Czkawka Core. Uživatelům se doporučuje migrovat na frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Představena byla aplikace Cedinia pro Android využívající Czkawka Core. Dostupná je jako APK pro ruční instalaci.
Po téměř třech letech od vydání verze 9 byla vydána nová verze 10 linuxové distribuce Mageia (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Náš projekt online učebnice úspěšně pokračuje, struktura je už více méně hotova. Čekalo se tedy jen už na mně, až dodělám možnost vytvářet jednotlivé stránky. Hotovo. Těším se na výsledek.
Log z bugzilly: #195, #198, #199, #201.
Tiskni
Sdílej:
že bude cca. o deset let aktuálnější.Takže z roku 2013? Tak to bude určitě fajn ... Co já vím tak 3. aktualizované vydání LDP je z roku 2003.
cp? Já nechápu co pořád všichni máte s tím že je něco zastaralého. Spousta věcí je pořád stejná a bude ještě hodně dlouho.
Někdo, kdo má být pouze obyčejný uživatel nějaké jádro snad ani nemusí zajímat.Jasně, obyčejný uživatel si v roce 2005 nastaví twm a je happy
)
)...
Nebo jinak: pokud jsem obyčejný uživatel a jde mi o pochopení základů, nebudu se prokousávat 1000-stránkovou bichlí,Tak v tom případě se tě snad týká pouze cca 100 stránková část Příručka uživatele, nemyslíš? A pokud to "ty" jako obyčejný uživatel nepochopíš, že se tě týká jen pouze část, tak můžeš nadávat jen sobě a né knize.
Nikdo te nenuti necist LDP.Už ne.
Ja verim, ze se najde spousta lidi, kterym bude vyhovovat nase ucebnice.I já v to věřím. Já nechci kritizovat, to co děláte, já se tím radši nechám, snad mile, překvapit. Ale tvrzení, že LDP je zastaralé a tudíž špatné, mě prostě vadí.
A to jsem já a už se těším !!!!! 
Ale domnívám se, že obsah je nafukovací dost libovolně…