Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Náš velký projekt učebnice Linuxu se pomalu ale jistě přibližuje k finále. Počet prázdných kapitol poklesl na jednociferné číslo a já jsme dnes připravil pohodlné procházení kapitol.
Každá stránka učebnice má teď malou tabulku s odkazem na předcházející kapitolu, následující kapitolu, nadřazenou kapitolu a obsah. Díky tomu je možné číst učebnici jako knihu, kapitolu za kapitolou. Doufám, že tento způsob shledáte pohodlným a bude se vám líbit. Zároveň jsem vytvořil automatizovaný obsah učebnice. Odpadá tím náročný proces aktualizace po přidání či přesunutí kapitoly (resp. až to dokončím).
Od minula na učebnici zapracovali Ricardo, Die.soptik, HFechs, brehy, Yin a má maličkost. Chtěl bych jim všem poděkovat, díky nim jsme zase o kus dále našemu cíli. Dokonce si myslím, že už jsme velmi blízko, proto jej brzy přesuneme na hlavní stránku. Máte-li své stránky, podpořte prosím učebnici tím, že na ni vložíte odkaz.
Tiskni
Sdílej:
Myslis?
.upozorneni { text-decoration: blink; font-size:200%; color:#ff0000; margin:0 auto; top:40%; left:40%; background-color:#ffff00; padding:20px; border:solid 5px #000000; position:fixed; font-weight:bold; }
Tohle myslim prehlednout nejde ani slepcem ;)...
Pro neznale CSS: Zobrazi uprostred stranky napis, cervenym pismem, dvojnasobnou velikosti a tucne, v ohranicenem zlutem ramecku a pri zarolovani stranky zustava zafixovany namiste, takze ho ma ctenar stale na ocich ;). Tohle dat samozrejme na kazdou stranku ;).
Mluvím čistě za sebe. Z části s tebou musím souhlasit, ale pochopit celkovou filosofii je taktéž důležité. Jak chceš udělat flash, video, osnovu na něco, co je v mnoha distribucích a v každé se to dělá trochu jinak? Linux nutí uživatele přemýšlet a to něktěří nechtějí.
Zatím bych "tento 1. díl" učebnice nazval komplexní pochopení systému a práce s ním. Mohla by následovat (můj návrh) nějaká část dvě a to příklady praktického využití.
Tudíž příklad zaměřen na nějakou distribuci, na nějaký konkrétní program a na nějaký konkrétní úkol. Něco jako v matematické učebnici kapitola 1: Jak vyřešit jakoukoliv slovní úlohu pomocí rovnic a kapitola 2: Praktické ukázky - něco, čeho se matematik může držet
Toto je můj návrh, možná už někde padl, snad si ho někdo přečte...
Jsem už pokročilejší uživatel, přesto je učebnice i pro mně. Nevěděl jsem o příkazu "sux", který mi chyběl. Zítra budu zkoušet spouštět na mém X cizí přihlašovací obrazovku. Co na to říct? Dobrá práce, všem přispivatelům. A to jsem učebnici zatím jenom prolistoval.
Ta svoboda, realizovat vlastni napady a nebyt omezovan nekym jinym je ta kolosolni idea unixu. Dnes v diskuzich o GUI se na to zapomina a to je bohuzel skoda. Vyse uvedena ucebnice je bohuzel dalsim dilkem v rade, ktere zamlzuje skutecnou podstatu unixu. Je to smutne.Pasaze, ktere vam v ucebnici chybi, muzete sam doplnit. Nebo budte konkretni v kritice.