Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Před časem jsem psal o setkání s paní Čihákovou, která prošla komunistickým peklem. Včera dostala státní vyznamenání - řád Tomáše Garrigue Masaryka. Když jsem ji dnes potkal, byla stále velmi dojata. Na jejím příkladě je vidět, jak moc je život proměnlivý. Za války byla v odboji, v roce 1947 dostala státní vyznamenání a rok na to 25 let žaláře, ve kterém pobyla těžkých osm let. Později byla rehabilitována a dnes dostala další vyznamení.
Pro ty, kteří chtějí více informací, přikládám pár odkazů: článek na idnes, záznam předávání (realplayer).
Novinkou na Abíčku je možnost vkládat obrázky k hardwarovým položkám i k zápiskům v blogu. Opravil jsem pár chyb, koho to zajímá, nechť si je podle čísel najde v bugzille: 610, 585, 612, 611, 613 a 565.
Námět na vesolyje kartinki, nabídka zaměstnání, dotaz na redakční systém pro jednu nadaci.
Kuriozně teď oznamuji něco, co vlastně nefunguje. Ale třeba mi to pomůžete rozchodit .
Právě jsem nahrál poslední verzi zdrojáků abíčka. Kromě aktualizace jsem vychytal i pár chyb v README.1st, takže snad bude start pro nováčky snadnější. Více informací naleznete na adrese www.abclinuxu.cz/projekty/zdrojaky.
Možností jak přispět k vylepšení Abíčka je spousta, netýkají se jen programátorů. Třeba by se hodilo napsat nápovědu k Abíčku, vylepšit sekci FAQ, doplnit katalog softwaru atd. Jakoukoliv pomoc rádi uvítáme. Stačí se jen ozvat a společně něco vybereme.
Na abíčku máme systém variant pro webové stránky. Kromě hlavní varianty pro běžné prohlížeče existují varianty pro lynx, PDA a tisk. Stačí přidat za libovolné URL parametr varianta=lynx a můžete si to vyzkoušet. Nicméně údržba tolika verzí byla dost náročná a nepříjemná.
Vyhledávání nově podporuje i softwarový katalog. Indexují se políčka jméno a popis. Na základě prvních dojmů uvažuji o zvýšení boostu pro software, diskuse nad ním zatím vítězí a odsouvají záznamy dozadu. Také zamýšlím indexovat i alternativy k záznamu, takže pokud někdo bude hledat powerpoint, najde kpresenter.
Počítač mi už jakžtakž šlape, už ani těch 64 bitů nezlobí, tudíž jsem zase trošku kódoval. Změny se projeví po restartu jetty, snad už brzy. Jedná se o úpravy domovské stránky (přidání nejčerstvějších softwarových položek, odstranění boxíku Základy Linuxu), boxík s jádry byl zrušen a místo něj jsme do Rozcestníku přidali kernel.org a drobné opravy jsou i u sekcí v katalogu softwaru. S domovskou stránkou a šablonou vůbec si plánujeme hrát více, ať jsou tam data více vyvážená. Ten levý sloupec je extrémně dlouhý.