Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Před časem jsem psal o setkání s paní Čihákovou, která prošla komunistickým peklem. Včera dostala státní vyznamenání - řád Tomáše Garrigue Masaryka. Když jsem ji dnes potkal, byla stále velmi dojata. Na jejím příkladě je vidět, jak moc je život proměnlivý. Za války byla v odboji, v roce 1947 dostala státní vyznamenání a rok na to 25 let žaláře, ve kterém pobyla těžkých osm let. Později byla rehabilitována a dnes dostala další vyznamení.
Pro ty, kteří chtějí více informací, přikládám pár odkazů: článek na idnes, záznam předávání (realplayer).
Novinkou na Abíčku je možnost vkládat obrázky k hardwarovým položkám i k zápiskům v blogu. Opravil jsem pár chyb, koho to zajímá, nechť si je podle čísel najde v bugzille: 610, 585, 612, 611, 613 a 565.
Námět na vesolyje kartinki, nabídka zaměstnání, dotaz na redakční systém pro jednu nadaci.
Kuriozně teď oznamuji něco, co vlastně nefunguje. Ale třeba mi to pomůžete rozchodit .
Právě jsem nahrál poslední verzi zdrojáků abíčka. Kromě aktualizace jsem vychytal i pár chyb v README.1st, takže snad bude start pro nováčky snadnější. Více informací naleznete na adrese www.abclinuxu.cz/projekty/zdrojaky.
Možností jak přispět k vylepšení Abíčka je spousta, netýkají se jen programátorů. Třeba by se hodilo napsat nápovědu k Abíčku, vylepšit sekci FAQ, doplnit katalog softwaru atd. Jakoukoliv pomoc rádi uvítáme. Stačí se jen ozvat a společně něco vybereme.
Na abíčku máme systém variant pro webové stránky. Kromě hlavní varianty pro běžné prohlížeče existují varianty pro lynx, PDA a tisk. Stačí přidat za libovolné URL parametr varianta=lynx a můžete si to vyzkoušet. Nicméně údržba tolika verzí byla dost náročná a nepříjemná.
Vyhledávání nově podporuje i softwarový katalog. Indexují se políčka jméno a popis. Na základě prvních dojmů uvažuji o zvýšení boostu pro software, diskuse nad ním zatím vítězí a odsouvají záznamy dozadu. Také zamýšlím indexovat i alternativy k záznamu, takže pokud někdo bude hledat powerpoint, najde kpresenter.
Počítač mi už jakžtakž šlape, už ani těch 64 bitů nezlobí, tudíž jsem zase trošku kódoval. Změny se projeví po restartu jetty, snad už brzy. Jedná se o úpravy domovské stránky (přidání nejčerstvějších softwarových položek, odstranění boxíku Základy Linuxu), boxík s jádry byl zrušen a místo něj jsme do Rozcestníku přidali kernel.org a drobné opravy jsou i u sekcí v katalogu softwaru. S domovskou stránkou a šablonou vůbec si plánujeme hrát více, ať jsou tam data více vyvážená. Ten levý sloupec je extrémně dlouhý.