Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Před časem jsem psal o setkání s paní Čihákovou, která prošla komunistickým peklem. Včera dostala státní vyznamenání - řád Tomáše Garrigue Masaryka. Když jsem ji dnes potkal, byla stále velmi dojata. Na jejím příkladě je vidět, jak moc je život proměnlivý. Za války byla v odboji, v roce 1947 dostala státní vyznamenání a rok na to 25 let žaláře, ve kterém pobyla těžkých osm let. Později byla rehabilitována a dnes dostala další vyznamení.
Pro ty, kteří chtějí více informací, přikládám pár odkazů: článek na idnes, záznam předávání (realplayer).
Novinkou na Abíčku je možnost vkládat obrázky k hardwarovým položkám i k zápiskům v blogu. Opravil jsem pár chyb, koho to zajímá, nechť si je podle čísel najde v bugzille: 610, 585, 612, 611, 613 a 565.
Námět na vesolyje kartinki, nabídka zaměstnání, dotaz na redakční systém pro jednu nadaci.
Kuriozně teď oznamuji něco, co vlastně nefunguje. Ale třeba mi to pomůžete rozchodit .
Právě jsem nahrál poslední verzi zdrojáků abíčka. Kromě aktualizace jsem vychytal i pár chyb v README.1st, takže snad bude start pro nováčky snadnější. Více informací naleznete na adrese www.abclinuxu.cz/projekty/zdrojaky.
Možností jak přispět k vylepšení Abíčka je spousta, netýkají se jen programátorů. Třeba by se hodilo napsat nápovědu k Abíčku, vylepšit sekci FAQ, doplnit katalog softwaru atd. Jakoukoliv pomoc rádi uvítáme. Stačí se jen ozvat a společně něco vybereme.
Na abíčku máme systém variant pro webové stránky. Kromě hlavní varianty pro běžné prohlížeče existují varianty pro lynx, PDA a tisk. Stačí přidat za libovolné URL parametr varianta=lynx a můžete si to vyzkoušet. Nicméně údržba tolika verzí byla dost náročná a nepříjemná.
Vyhledávání nově podporuje i softwarový katalog. Indexují se políčka jméno a popis. Na základě prvních dojmů uvažuji o zvýšení boostu pro software, diskuse nad ním zatím vítězí a odsouvají záznamy dozadu. Také zamýšlím indexovat i alternativy k záznamu, takže pokud někdo bude hledat powerpoint, najde kpresenter.
Počítač mi už jakžtakž šlape, už ani těch 64 bitů nezlobí, tudíž jsem zase trošku kódoval. Změny se projeví po restartu jetty, snad už brzy. Jedná se o úpravy domovské stránky (přidání nejčerstvějších softwarových položek, odstranění boxíku Základy Linuxu), boxík s jádry byl zrušen a místo něj jsme do Rozcestníku přidali kernel.org a drobné opravy jsou i u sekcí v katalogu softwaru. S domovskou stránkou a šablonou vůbec si plánujeme hrát více, ať jsou tam data více vyvážená. Ten levý sloupec je extrémně dlouhý.