Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Námět na vesolyje kartinki, nabídka zaměstnání, dotaz na redakční systém pro jednu nadaci.
Trošku mišmaš, ale psát tři zápisky se mi nechce Začnu těmi kartinkami. Určitě je znáte - více či méně vtipné obrázky, místy je jejich humor až moc černý. Bohužel neumím kreslit, takže svůj nápad jen popíšu.
Před pár dny jsem jel metrem a zahlédl jsem předvolební leták. Nevím, co to bylo za mamlase, ale nad svou fotkou měl velký nápis Díky za každé nové ráno. Ihned mě napadlo, jak bych to upravil - udělal bych z něj pasáka se sloganem: Dívky na každé nové ráno.
Dále chci upozornit na možnost zaměstnání ve Stickfish, provozovateli Abíčka. Kluci sice vydali tiskovou zprávu, ale dle mého názoru z ní není zcela patrné, oč se jedná. Tak to napíšu sem a jednodušeji AbcHosting docela frčí a rozšiřuje se. Stejně tak internetový obchod 64bit.cz. Potřebovali bychom někoho, kdo by aktualizoval údaje v nabídce, zadával nové položky, vyřizoval objednávky a byl schopen nainstalovat linux na server a zavést jej do serverovny. Pochopitelně zaškolíme. Dále je tu možnost spolupráce na ŽL pro schopného síťaře se znalostí Cisca. Máte-li zájem, ozvěte se.
Poslední téma je evergreen - výběr redakčního systému. Nějakou dobu finančně přispívám jedné nadaci. Před rokem jsem jim nabídl, že jim pomohu s internetovou prezentací. Po půl roce se rozhodli, že tedy ten internet zkusí. Sešli jsme se a dohodli se na spolupráci. Nyní už se opět rozhoupali a snad pokročíme k realizaci.
Chci použít nějaký jednoduchý redakční systém, měl by mít možnost vkládání textů (článků), nejlépe s textovými URL. Nutností je podpora příloh (obrázků) a co nejjednodušší ovládání (žádné HTML). Fotogalerie by byla také fajn, stejně jako emailové newslettery. Můžete mi něco doporučit? Děkuji.
Tiskni
Sdílej:
Umi skutecne wysiwyg?Jako editor používá TinyMCE, který WYSIWYG umí. Resp. - záleží na prohlížeči. Ve FF se to chová jako skutečný WYSIWYG editor, v Konqueroru jako "tlačítka na Abíčku".
Onderka v pozici strýčka Sama.Takový plakát měl kdysi i Sládek, ne?
Nemám vyzkoušenoJeště že rozumný člověk nepodléhá naivitě, že doporučující cokoliv tak činí z vlastní zkušenosti :D Tak si to promítnu na jinou oblast: Neviděl jsem ten film, ale právě se promítá, tak si na něj zajdi. Nečetl jsem tu knížku, ale prodává se, tak si ji přečti... He :D Jen takový ranní rejpnutí... ale mám silný dojem, že tazatel taky dokáže napsat do vyhledávače heslo CMS a nechat si vypsat výsledky a jde mu tudíž o něco jiného než o seznam dostupných redakčních systémů. Aspoň mně tedy při žádostech o osobní doporučení obvykle ano ;)