Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Čas od času se Microsoft snaží inzerovat na Abíčku. Vždy jsme ho odmítli. Teď na to šel oklikou.
Čtu novinky.cz, protože se rychle načítají a mají rozumně rozmístěné reklamy. Idnes a Aktuálně se načítají strašně dlouho a všude něco bliká. Nicméně redaktoři novinek byli nejspíše vybíráni mezi žáky zvláštních škol. Neustálé překlepy a pravopisné chyby jsou už spíše k smíchu, ale čekal bych, že redaktoři mají aspoň trochu selského rozumu. Ale nemají, nemají. Viz třeba perex článku o kapsch:
Bez druhého dodatku přitom Řebíček odmítá povolit pilotní provoz. Je v něm uvedeno i to, že Kapsch by měl za každý den zpoždění platit 15 miliard korun.
Než naimplementuju ukládání rozdílů do revizí, musím se zbavit formátu SIMPLE v datech Abíčka. Teď můžete buď formátování řídit sami (značky BR, P) nebo to nechat na systému (prázdný řádek). Druhý způsob nazývám SIMPLE formátem a při renderování jej automaticky převádím na HTML (doplněním značky P). Pominu-li neefektivnost (opakovat tuto relativně složitou operaci při každém zobrazení), obávám se implikací při ukládání revizí.
V tomto super-krátkém zápisku chci jen informovat zájemce, že jsem právě aktualizoval zdrojáky tohoto portálu a developerskou databázi. Více informací najdete na stránce projektu. Kdo si chce pocvičit programování, něco se naučit, hledá téma ročníkové práce do školy atd., má možnost se zapojit. V bugzille máme 247 otevřených chyb a námětů, některé se dají zvládnout za pár minut, jiné by zabraly týdny.
aneb další větší změna. Yin naimplementoval bug 469, což je podpora více autorů pro jeden článek. Nicméně jsme to vzali zgruntu a vyřešili i další problémy. Například zlepšit výkon při prohlížení článků určitého uživatele, samostatná stránka s hezkým url pro každého autora, autor už nemusí být uživatelem Abíčka, autor si už nemůže svévolně změnit jméno na nějaký nesmysl, u autora ukládáme jeho osobní údaje pro potřebu redakce. První verze vypadá funkčně, snad brzy tuto funkcni vylepšíme a přidáme další funkce, třeba text o autorovi či foto.