Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Čtu novinky.cz, protože se rychle načítají a mají rozumně rozmístěné reklamy. Idnes a Aktuálně se načítají strašně dlouho a všude něco bliká. Nicméně redaktoři novinek byli nejspíše vybíráni mezi žáky zvláštních škol. Neustálé překlepy a pravopisné chyby jsou už spíše k smíchu, ale čekal bych, že redaktoři mají aspoň trochu selského rozumu. Ale nemají, nemají. Viz třeba perex článku o kapsch:
Bez druhého dodatku přitom Řebíček odmítá povolit pilotní provoz. Je v něm uvedeno i to, že Kapsch by měl za každý den zpoždění platit 15 miliard korun.
Takže jestli se v Kapsch na Silvestra opijí a spustí měření až třetího ledna, máme mýtné zadarmo a ještě na něm vyděláme . Moje naděje ale vzápětí mizí, když si přečtu druhý odstavec:
Po intenzívních několikatýdenních jednáních zaslalo 10. prosince ministerstvo dopravy (MD) firmě Kapsch návrh druhého dodatku, který se Právu podařilo získat. Jak z něj vyplývá, Kapsch má za každý den zpoždění výběru mýtného platit státu 15 miliónů korun.
Je to síla, splést si miliardy s milióny. To po sobě články nečtou? Nebo jim tak zjevné nesmysly připadají zabavné? Z hlediska obsahu jsou novinky.cz hanbou portálu Seznam.
Tiskni
Sdílej:
Co také byste chtěli po novinkách, jak se píše hned nahoře "on-line magazín deníku PRÁVO". Nevím jestli zrovna rudého ale i tak by to mělo spíš varovat. Radši mám ihned.cz, snad magazín hospodářských novin.Hm, stejně jako je prostinké vzpomínat na "rudé" Právo (co takhle svazácká Mladá fronta?), je velmi naivní spoléhat na "hospodářské" noviny jako na zjevenou pravdu. Hovadin i velmi tendenčních ale rádoby objektivních analýz jsem i tam četl už dost.