Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Pro úplnost píšu tento zápis, přestože mnohé jste již mohli přečíst v anketě či zprávičce. Po velmi dlouhé a otravné práci jsem změnil způsob ukládání komentářů. Před tím byla uložena celá diskuse v jediném řádku jako XML blob, což způsobovalo výkonnostní problémy při hledání komentáře dle uživatele a zjišťování počtu jeho komentářů. Nově jsem vytvořil samostatnou tabulku a každý komentář má svůj vlastní řádek.
Přepis to byl docela náročný, radši nechci vidět diff . Vzal jsem to čištění totiž zgruntu. Obrovské diskuse uložené v cachi se načítají výrazně rychleji, komentáře dle uživatele se někdy také zobrazují rychle, někdy ale pomalu. Není to moc deterministické a nechápu to.
Co před tím nebylo a považuji za obrovské plus, je změna chování seznamu komentářů uživatele. Teď jsou totiž setřízeny podle vašeho posledního komentáře! Takže když si necháte zobrazit své komentáře, hned vidíte, kde jste vy naposledy diskutovali a můžete si zkontrolovat, jestli přibyly nové komentáře. No, snad jsem to vysvětlil srozumitelně .
Tiskni
Sdílej: