Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Mám dotaz pro kolegy programátory, jak by řešili verzování objektů ukládáných do databáze.
Chci najít optimální způsob, jak verzovat objekty. U abíčka jsem si napsal jednu variantu, ale ta se mi moc nelíbí a pro jiné případy je nepoužitelná. Třeba mi poradíte.
Pod verzováním mám na mysli obdobu CVS. Tedy každá aktualizace nezmění identifikátor objektu, jen někam uloží novou revizi. Existuje seznam revizí a je možné snadno získat libovolnou revizi, ideálně je i porovnat. U souborů je to poměrně jednoduché, ale já to potřebuji pro objekty, či spíše graf objektů.
Představte si objekt A, který má atributy x
(int), y
(String) a z
(třída Z) plus primární klíč id
(int). Objekt z
má atributy a
(int) a b
(String) plus primární klíč id
(int). Teď se třeba změnila hodnota A.x
nebo A.z.b
. Uložím tedy změny a nějak se vytvoří nová revize. Tohle je výchozí stav, o kterém se budeme bavit. Tyhle objekty mají odpovídající tabulky, persistence by nejspíše byla přes Hibernate.
První variantou je, že se do tabulek přidá další sloupeček revize
. Na první pohled to vypadá velice elegantně, přístup k jednotlivým revizím včetně jejich seznamu je snadný. Jenže to, že v té tabulce nejsou jen aktuální platná data dost zásadně ovlivní podobu SQL dotazů. Například najdi mi všechny objekty A setřízené podle atributu x
pochopitelně musí brát v úvahu jen platná data. Naštěstí je možné přidat další sloupeček typu boolean označující, zda jde o poslední revizi a ten přidat do všech podmínek.
Druhá varianta je ponechat tabulku tak, jak je a místo toho udělat obdobnou tabulku pro ukládání revizí. Tím oddělíme fyzicky poslední revize od historických dat, což zjednoduší SQL dotazy, na druhou stranu budeme mít dvojnásobek tabulek.
Třetí varianta je nějak to ohákovat a zkusit namapovat do CVS (apod). To by asi byla prasárna a vedlo by to určitě ke spoustě problémů.
Jaké máte zkušenosti? Jak byste to řešili vy? Půjde hibernate uzpůsobit, aby při změnách ukládal revize místo běžných updatů? Další otázky si ponechám na příště, nechci tříštit diskusi.
Tiskni
Sdílej:
do té doby, než mění nějaký společný záznamo prispevek vyse
obě nastaví aktuální revizi na false
Stačí?
- Začíná 1. transakce (1)
- (1) TRANSACTION BEGIN
- (1) UPDATE SET aktualni = false WHERE aktualni = true;
- (1) -- tabulka je prázdná, tj. WHERE není splněno pro žádný řádek, žádný řádek se nazamyká
- (1) INSERT INTO (aktualni) VALUES (true);
- Začíná 2. transakce (2), 1. stále trvá
- (2) BEGIN TRANSACTION
- (2) UPDATE SET aktualni = false WHERE aktualni = true;
- (2) -- 1. transakce stále není potvrzená, a nemá zamčený žádný řádek, takže UPDATE normálně proběhne nad prázdnou tabulkou, tj. žádný řádek se nezamyká
- (1) TRANSACTION COMMIT
- (1) -- do tabulky se zapisuje 1. řádek s aktualni=true
- (2) INSERT INTO (aktualni) VALUES (true);
- (2) TRANSACTION COMMIT
- (2) -- do tabulky se zapisuje 2. řádek s aktualni=true
- -- tabulka obsahuje dva řádky s aktualni=true
SELECT ... FROM ... WHERE revision=0 AND ...
Zde je právě ten problém, že ve výsledku nebudou k dispozici čísla revizí.
Získání skutečného čísla revize:
SELECT max(revision)+1 FROM ... WHERE ...
Vytvoření nové revize bude prostě zkopírování aktuálního záznamu pod novým číslem revize (INSERT).
null
. Výkonost by to chtělo otestovat, ale věřím že by to mělo šlapat vcelku rychle.
select * from clanky where child is null;