Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Malý komentář k napadení poslance ČSSD Váně.
Varianta 1: poslanec se vracel ze své oblíbené restaurace, když jej před dveřmi někdo zákeřně zezadu napadl a udeřil jej do hlavy železnou tyčí. Zašel k doktorovi a nechal se ošetřit, přičemž lhal, že si to udělal sám. Ráno si uvědomil, že udělal chybu a zašel ohlásit napadení na policii a případ medializoval.
Varianta 2: poslanec se v restauraci opil a při cestě domů spadl a rozbil si hlavu. Zašel k doktorovi nechat se ošetřit, přičemž přiznal, že si úraz způsobil sám. Ráno jej uviděl Paroubek s ovázanou hlavou, přiměl jej jít lhát na polici a začal případ medializovat jako důsledek nenávistné kampaně ODS vůči KSČ.
Jak to ale skutečně bylo, to je otázkou. Útok zezadu bez výhrůžek a varování mi nedává moc smysl, napadený pak nezjistí pointu, proč se mu to stalo. Stejně tak úder železnou tyčí do hlavy může být smrtící, minimálně způsobí těžký otřes mozku. Navíc poslanec má na fotce ovázané čelo, což nenasvědčuje nečekanému útoku zezadu. Zkuste někoho udeřit zezadu do čela, to by ta tyč musela být zahnutá. Která varianta je podle vás pravděpodobnější?
Tiskni
Sdílej:
Jen dvě?
A což již před lety nepravil básník P. Z. ve skladbě Několik verzí jednoho příběhu :
několik verzí jednoho příběhu
a několik tváří v jedné tváři
Kdo je Kdo?
několik obrazů odrazů v kaluži
několik zastavení na různých místech
několik cizích slov
která vycházejí z tvých úst
nejsou to tvoje slova, čí vlastně jsou?
...
Poesie opět předběhla realitu. I politickou. (smajlíky dle úvahy)
Také budu citovat - autora, kterého si členové ČSSD rádi berou za svého (a který se z toho musí obracet v hrobě):
Noci už ubývá, císař se usmívá
Pokojně mohu žít, všeho lze použít
Pro dobrý stát
(Karel Kryl: Salome)
No, a tady zřejmě viděli, že i tento incident se dá použít "pro dobrý stát"