Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Máte se tedy na co těšit, nezahálel jsem ani na Silvestra
Chyba 644 se projevovala u odložených zpráviček, třída Nursery si udržovala vlastní cache URL, která nebyla synchronizována s persistentní vrstvou a tudíž došlo ke ztrátě URL. Vyřešil jsem to tím, že Nursery neobsahuje instance inicializovaných relací potomků, ale jen čísla relací a jejich data se načtou z persistentní vrstvy. Hmm, chape to někdo jiný kromě mně?
Chyba 564 je nová funkce, pomocí které může Stickfish spravovat reklamy přes web. Dosud musel Robert každý reklamní kód začlenit do šablon ručně. Zajímavou funkcí je možnost vypnout všechny reklamy jedním kliknutím . Beru tuto funkci jako první krok k našemu klubu, kde z jednou výhod by byly stránky bez reklam.
Na chybu 654 jsem narazil ráno, seznam ovladačů byl prázdný. Tu chybu jsem tam zanesl už pěkně dávno, tak mě zaráží, že si nikdo nestěžoval . Chyba 635 je nastavení timeoutu pro čtení RSS. Před tím se nám stávalo, že se zablokoval jeden TimerTask uvnitř Timeru při čtení ze soketu a následně se už nespustil žádný jiný TimerTask, následkem čehož nevycházely články atd. Teď už jsem Tasky rozdělil mezi dva Timery, kritické jsem dal do jednoho, který nesmí obsahovat žádné Tasky, které by mohly zatuhnout. Nicméně po nasazení timeoutu běží v pohodě i druhý Task, který načítá RSS.
Poslední novinkou je buga 651, alias podpora sitemap.xml. Začínám si trošku hrát s googlem a SEO. Například za prosinec stáhnul Google 24 GB dat! Teď jsem mu vysvětlil, jak jsou které URL důležité a jak často by je měl indexovat. Tím bych mohl ušetřit pár giga. Ještě plánuju podporu if-modified-since hlavičky, aby abíčko nemuselo generovat stránky, které robot už zná a nezměnily se. Zároveň jsem při studiu google webmaster tools našel další chybky, například v robots.txt či v sekci hardware (url rewrite pro obyčejné odkazy).
Tiskni
Sdílej: