Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Máte se tedy na co těšit, nezahálel jsem ani na Silvestra
Chyba 644 se projevovala u odložených zpráviček, třída Nursery si udržovala vlastní cache URL, která nebyla synchronizována s persistentní vrstvou a tudíž došlo ke ztrátě URL. Vyřešil jsem to tím, že Nursery neobsahuje instance inicializovaných relací potomků, ale jen čísla relací a jejich data se načtou z persistentní vrstvy. Hmm, chape to někdo jiný kromě mně?
Chyba 564 je nová funkce, pomocí které může Stickfish spravovat reklamy přes web. Dosud musel Robert každý reklamní kód začlenit do šablon ručně. Zajímavou funkcí je možnost vypnout všechny reklamy jedním kliknutím . Beru tuto funkci jako první krok k našemu klubu, kde z jednou výhod by byly stránky bez reklam.
Na chybu 654 jsem narazil ráno, seznam ovladačů byl prázdný. Tu chybu jsem tam zanesl už pěkně dávno, tak mě zaráží, že si nikdo nestěžoval . Chyba 635 je nastavení timeoutu pro čtení RSS. Před tím se nám stávalo, že se zablokoval jeden TimerTask uvnitř Timeru při čtení ze soketu a následně se už nespustil žádný jiný TimerTask, následkem čehož nevycházely články atd. Teď už jsem Tasky rozdělil mezi dva Timery, kritické jsem dal do jednoho, který nesmí obsahovat žádné Tasky, které by mohly zatuhnout. Nicméně po nasazení timeoutu běží v pohodě i druhý Task, který načítá RSS.
Poslední novinkou je buga 651, alias podpora sitemap.xml. Začínám si trošku hrát s googlem a SEO. Například za prosinec stáhnul Google 24 GB dat! Teď jsem mu vysvětlil, jak jsou které URL důležité a jak často by je měl indexovat. Tím bych mohl ušetřit pár giga. Ještě plánuju podporu if-modified-since hlavičky, aby abíčko nemuselo generovat stránky, které robot už zná a nezměnily se. Zároveň jsem při studiu google webmaster tools našel další chybky, například v robots.txt či v sekci hardware (url rewrite pro obyčejné odkazy).
Tiskni
Sdílej: