Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Chci si koupit videokameru, což je pro mně pole neorané. Budu ji mít na záznam rodinných událostí, nepotřebuji žádné špičkové vymoženosti. Na druhou stranu jsem se naučil nekupovat low end, vetšinou se brzy rozpadne. Co byste mi doporučili? Má cenu brát mini-DV kamery nebo je to už minulost? A co DVD či HDD kamery, nejsou zatím na samém začátku vývojového cyklu a tedy buď nedoladěné či předražené? S jakou značkou máte dobré zkušenosti? Na co si mám dávat pozor? Vyplatí se 3CCD? A co optický stabilizátor? Jak je to s podporou Linuxu? Díky za vaše rady.
Tiskni
Sdílej:
Ale horší problém je s tím, že u DV videa je druhé půlpole prvni a u videa v naší kameře je první půlpole první.Známý problém, viz můj blog
Třeba v Adobe Premiere Elements to nejde stříhat.Blbost.
zoom je kompromis. Cim vetsi zoom, tim vetsi kompromis. Zoom dela o neco mene ostre fotky nez pevne ohnisko, je vic nachylny k optickym vadam (je snadne korigovat vady v pevnem ohnisku, ale u zoomu se cocky vuci sobe hybou mnohem vic a tak je treba vic korigovat). Nevim, jestli uz neni jedno ze mas 10x nebo 20x, protoze jsou to oba ultra zoomy, ale rozhodne je rozdil mezi 3x a 10x ...
samozrejme, protoze jsou zoomy konstrukce slozitejsi, tak jsou tezsi a drazsi ...
já doporučuji nechat všechna surová data na kazetáchTo přijde pěkně draho