Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Chci si koupit videokameru, což je pro mně pole neorané. Budu ji mít na záznam rodinných událostí, nepotřebuji žádné špičkové vymoženosti. Na druhou stranu jsem se naučil nekupovat low end, vetšinou se brzy rozpadne. Co byste mi doporučili? Má cenu brát mini-DV kamery nebo je to už minulost? A co DVD či HDD kamery, nejsou zatím na samém začátku vývojového cyklu a tedy buď nedoladěné či předražené? S jakou značkou máte dobré zkušenosti? Na co si mám dávat pozor? Vyplatí se 3CCD? A co optický stabilizátor? Jak je to s podporou Linuxu? Díky za vaše rady.
Tiskni
Sdílej:
Ale horší problém je s tím, že u DV videa je druhé půlpole prvni a u videa v naší kameře je první půlpole první.Známý problém, viz můj blog
Třeba v Adobe Premiere Elements to nejde stříhat.Blbost.
zoom je kompromis. Cim vetsi zoom, tim vetsi kompromis. Zoom dela o neco mene ostre fotky nez pevne ohnisko, je vic nachylny k optickym vadam (je snadne korigovat vady v pevnem ohnisku, ale u zoomu se cocky vuci sobe hybou mnohem vic a tak je treba vic korigovat). Nevim, jestli uz neni jedno ze mas 10x nebo 20x, protoze jsou to oba ultra zoomy, ale rozhodne je rozdil mezi 3x a 10x ...
samozrejme, protoze jsou zoomy konstrukce slozitejsi, tak jsou tezsi a drazsi ...
já doporučuji nechat všechna surová data na kazetáchTo přijde pěkně draho