Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
O dnešní várku oprav jsem se podělil s Lubošem Doleželem, který se vrhnul na programování abíčka ve velkém.
681 - LD - správa obrázků v blogu
68 - LL - smazání fotky z profilu
512 - LD, LL - náhled ankety před odesláním
302 - LD, LL - systémové řešení duplicitních komentářů
658 - LD - javascriptový výběr datumu
720 - LL - bug v SQL při načítání FAQ sekce
619, 478 - LL - větší kontrola vstupních parametrů (asi stupidní boti)
574 - LL - hezčí stránka informující, že stránka neexistuje
698 - LL - přesměrovat stará URL mířící na Record na nadřazený objekt
647 - LL - snad konečně vyhovující podmínka pro report honorářů
686 - LL - chybka při náhledu vytvářeného inzerátu v bazaru
Tiskni
Sdílej:
574 - LL - hezčí stránka informující, že stránka neexistuje
Dokument se můžete pokusit najít pomocí našeho mocného fulltextového hledání.Řekl bych, že to "mocné" je poněkud odvážné tvrzení. To hledání je dost pomalé a mám pocit, že Google se site:abclinuxu.cz dává lepší výsledky (ve smyslu že najde to, co jsem hledal)
Ábíčko je moc pěkně strukturované, takže i Google dokáže hledat
jen v části, kterou zadám a je lepší mít více výsledků než, aby
ten, o který stojím, nebyl nalezen:
site:www.abclinuxu.cz/blog
site:www.abclinuxu.cz/hardware
site:www.abclinuxu.cz/software
site:www.abclinuxu.cz/faq
site:www.abclinuxu.cz/poradna
site:www.abclinuxu.cz/ucebnice
site:www.abclinuxu.cz/zpravicky
site:www.abclinuxu.cz/clanky
Nebo ještě podrobněji:
site:www.abclinuxu.cz/clanky/programovani
Samozřejmě, že jsem to nemyslel jako buzeraci Vážím si Tě a toho co děláš pro Ábíčko... Zajímala mě odpověď na to v čem je v tomto případě problém. Ostatně zdrojáky jsou k dispozici a tam se odpověď najde
Hledání je rychlé, pomalé je generování zvýrazněných částí nalezeného textu.Aha.
eclipse
je možné pracovat s CVS přímo z IDE naprosto bez problémů (checkout, commit, vytvoření branche, prohlížení historie atd.). Pro SVN existují minimálně dva pluginy do eclipse, ale každý má své mouchy. V poslední době se snad ledy hnuly a bude alespoň jeden normálně použitelný…
A pro Abíčko myslím nevýhody CVS oproti SVN nebudou moc znatelné, protože CVS pro Abíčko je důležité jednak proto, aby byly aktualizované zdrojáky brzy k dispozici a nedalo jejich zveřejnění moc práce, jednak se proti CVS daleko lépe dělají patche (třeba v eclipse
je to pár kliknutí, udělat patch proti lokální kopii originálu se mi v eclipse
nepodařilo).
Thread 10561: (state = BLOCKED) - java.util.Collections$SynchronizedMap.get(java.lang.Object) @bci=7, line=1979 (Interpreted frame) - org.dom4j.tree.QNameCache.get(java.lang.String) @bci=11, line=88 (Interpreted frame) - org.dom4j.QName.get(java.lang.String) @bci=4, line=86 (Interpreted frame) - org.dom4j.QName.get(java.lang.String, java.lang.String, java.lang.String) @bci=16, line=95 (Interpreted frame) - org.jaxen.dom4j.DocumentNavigator.getChildAxisIterator(java.lang.Object, java.lang.String, java.lang.String, java.lang.String) @bci=19, line=241 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.iter.IterableChildAxis.namedAccessIterator(java.lang.Object, org.jaxen.ContextSupport, java.lang.String, java.lang.String, java.lang.String) @bci=17, line=100 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.DefaultNameStep.evaluate(org.jaxen.Context) @bci=348, line=231 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.DefaultLocationPath.evaluate(org.jaxen.Context) @bci=87, line=151 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.DefaultAbsoluteLocationPath.evaluate(org.jaxen.Context) @bci=90, line=117 (Interpreted frame) - org.jaxen.expr.DefaultXPathExpr.asList(org.jaxen.Context) @bci=7, line=108 (Interpreted frame) - org.jaxen.BaseXPath.selectNodesForContext(org.jaxen.Context) @bci=5, line=687 (Interpreted frame) - org.jaxen.BaseXPath.selectNodes(java.lang.Object) @bci=8, line=233 (Interpreted frame) - org.jaxen.BaseXPath.selectSingleNode(java.lang.Object) @bci=2, line=252 (Interpreted frame) - org.dom4j.xpath.DefaultXPath.selectSingleNode(java.lang.Object) @bci=10, line=159 (Interpreted frame) - org.dom4j.tree.AbstractNode.selectSingleNode(java.lang.String) @bci=8, line=185 (Interpreted frame)Zkusim se poptat v DOM4J komunite nebo nastudovat zdrojaky. Mozna zkusim pouzit whirlycache mapu na synchronizaci.
org.dom4j.util.PerThreadSingleton
místo org.dom4j.util.SimpleSingleton
. Sice se nebudou cache používat napříč thready, takže bude o něco větší spotřeba paměti i bude nutné některé objekty znovu vytvářet, ale to asi bude pořád lepší, než vzájemné zdržování vláken. Mělo by fungovat nastavit systémovou vlastnost org.dom4j.QName.singleton.strategy=org.dom4j.util.PerThreadSingleton
.
Další řešení (spíš hack) by bylo oddědit z org.dom4j.util.SimpleSingleton
vlastní SingletonStrategy
, který bude natvrdo pro třídu org.dom4j.tree.QNameCache
vracet jejího potomka, který by byl postaven na jiné cache (přímo určit, která implementace cache se použije nejde, ve zdrojáku je natvrdo singleton.setSingletonClassName(QNameCache.class.getName())
).
Nejčistší řešení je upravit dom4j tak, aby bylo možné přes systémovou vlastnost určit třídu místo defaultní QNameCache, a QNameCache přepsat s využitím nové ConcurrentHashMap
z Javy 5. S protlačením takové změny do dom4j 1.7 asi problém nebude, protože 1.7 už má být pouze pro Javu 5, ale ofifiální verze 1.7 asi jen tak brzy nebude.