Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dle mého názoru nejdůležitější funkce Abíčka na následující tři roky je zase o krok blíže. Podrobnosti ve starším zápisku. Napsal jsem podporu pro vytváření a listování štítků. Teď je potřeba naplnit databázi nejdůležitějšími štítky. Oproti původnímu návrhu se nebudeme snažit omezovat štítky, každý uživatel i neregistrovaný návštěvník (pak se loguje IP adresa jako ochrana před zlomyslnými uživateli) smí vytvářet nové štítky. Štítky mohou být jak konkrétní (Firefox) tak hromadné (Prohlížeče). Kdo chce pomoci, může začít na hlavní stránce štítků. Inspirovat se můžete v pracovním seznamu štítků. V budoucnu se vytváření štítků a štítkování dokumentů bude započítávat do skóre.
V dalším kroku bude následovat automatické přiřazení štítků ke všem dokumentům v databázi i při vkládaní nových dokumentů. Pochopitelně tento krok vyžaduje, aby seznam štítků obsahoval dostatek štítků. Zároveň bude vytvořeno i listovaní dokumentů přiřazených k danému štítku. Poslední a nejsložitější krok bude vytvoření kódu pro ruční přiřazování štítků k dokumentu. Filip Jirsák mi pomůže s javascriptem pro AJAX, tak to snad zvládneme. Práce mě čeká ještě dost, ale už se těším na výsledek. Doufám, že budeme mít nejlepší implementaci štítků na světě.
Tiskni
Sdílej:
Pouze administrátor nebo vlastník tohoto objektu smí provést požadovanou akci!
Upravovat a mazat je smi pouze admini.Chybka je, ze ty akce vidi obycejny uzivatel, dam cely box do podminky, at pritomnost akci lidi nemate.
nejlepší implementaci štítků na světěje tímto pohřbena. Bez vztahů mezi štítky to bude jen další štítkové bludiště.
Obávám se, že naděje naObávám se, že se rozcházejí názory na to, jak by taková "nejlepší implementace" měla vypadat. Samozřejmě se budeme snažit, aby byla ta naše implementace co nejpoužitelnější - proto je také každý krok probírán veřejně.nejlepší implementaci štítků na světěje tímto pohřbena.
proto je také každý krok probírán veřejněSkoro bych řekl: bohužel. Raději bych "pod pokličku" neviděl nebo naopak viděl víc než jen tu páru, co se po odkopení vyvalí. To, k čemu jsem se proklikal z tohoto zápisku, na mě nepůsobí moc dobře. Třeba to, že se minule jen tak mimochodem zmínilo, že se ruší klíčová slova. Přitom to mi přišlo jako důležitá vlastnost. Naopak zmínku o AJAXu jsem našel v každém zápisku, to je naopak dost nepodstatné. Ani jsem nikde neviděl sepsané _všechny_ cíle, které chcete dosáhnout nebo co má výsledek splňovat a jak se chovat. Např. jsem nenašel, co se stane se starými dotazy, původně je šlo aspoň přibližně oštítkovat automaticky podle klíčových slov, jak se to bude řešit teď není nikde řečeno. Lze je např. oštítkovat taktéž automaticky podle _nových_ již oštítkovaných dotazů. Nebo ještě jiné řešení. Každopádně tohle se nikde nediskutuje, přitom je to mnohem důležitější než nějaký AJAX.
V dalším kroku bude následovat automatické přiřazení štítků ke všem dokumentům v databázi i při vkládaní nových dokumentů. Pochopitelně tento krok vyžaduje, aby seznam štítků obsahoval dostatek štítků.Misto klicovych slov se budou prirazovat stitky jen podle titulku stitku.