Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Včera nad ránem, osm minut po půlnoci, jsem nahrál novou verzi Abíčka, která přinášela bonus zápiskům zařazeným do výběru. Zvýhodnění spočívalo v zařazení do nového seznamu čistě výběrových zápisků, které byly před původním výpisem. Nicméně se mému vpravdě převratnému nápadu nedostalo ocenění, jaké jsem čekal. Šel jsem tedy do sebe, zpytoval svědomí a hle, přišlo osvícení. V době, kdy jsem uspával ječící dítě, mě napadlo geniální řešení, jak umlčet kritiky (včetně sebe) a splnit své původní zadání.
Jako každá geniální myšlenka i tato je strašně jednoduchá. Mixování dvou seznamů vede jen ke zmatení, takže bude zase jen jeden. A jak zajistit, aby se výběrové zápisky tak rychle neodsunuly z hlavní stránky? Prostě a jednoduše je nechám na konci a vyhodím místo nich ty ostatní .
Když napíšete nový zápisek, bude na prvním místě výpisu. Postupně bude klesat níže, jak budou lidé psát další zápisky. Pokud zaujme adminy výběru, pak ale nevypadne ze 13. pozice, ale přesune se na 14. pozici, kde začíná seznam tří dalších výběrových zápisků. Až se nějaký další výběrový zápisek dostane na 14. pozici, tak ten váš klesne na 15. pozici. Následovat bude pokles na 16. pozici a pak teprve zmizí z úvodní stránky úplně. Mezitím mohlo vypadnout třeba deset obyčejných zápisků, takže moje motivace zajistit výběrovým zápiskům delší pozornost na úvodní stránce je splněna.
Doplnil jsem i konfiguraci. Pokud chcete původní chování, dejte druhému číslu hodnotu 0. Pokud naopak chcete vidět jen samé výběrové zápisky, dejte nulu prvnímu číslu.
Tiskni
Sdílej:
Ti tucnaci na uvodni strance jsou tam davno a oznacuji zapisek z vyberu, viz tooltip.
Není to chybka, ale nová vlastnost. Jak jsem psal, přibyl nový seznam čistě výběrových zápisků. Konfiguraci máš jen pro původní seznam všech zápisků, nový seznam má tudíž defaultní hodnotu. Bude potřeba, abys nastavil 0 i druhému seznamu. Pak by ti měly blogy zmizet úplně.
Zustal tam i po te zmene nastaveni na 0/0? Pak je to bug.
Takze ty tam digest zapisky chces? Aha. Pokud jde o tu prazdnou plochu, pak to je dusledek designu, holt se ta tabulka do toho prostoru nevejde.