V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V posledních třech týdnech jsem udělal pár změn v blozích. Na úvodní stránce se teď vypisují čtyři nejčerstvější výběrové zápisky a pod nimi teprve následuje klasický výpis zápisků. V budoucnu přidám možnost konfigurace a hlavně ochranu před tapetováním (jeden uživatel, jeden zápisek). Další změnou je odstranění počtu přečtení u zápisků, které nemají perex. Původně se počítalo jako přečtení, když byly prostě zobrazeny i ve výpise blogů. To vedlo k tomu, že jejich počty přečtení byly spíše počty zobrazení výpisu blogů, na kterém se vyskytovaly. Jinými slovy to číslo bylo o ničem.
Další změnou je zobrazovaní více informací, například zda má zápisek anketu, nebo je zařazen do výběru, jste viděli na úvodní stránce, ale ve výpisu blogů tyto informace chyběly. Že je zápisek zařazen do výběru, zjistíte nově i v jeho detailu. Snad to lidi povzbudí k větší snaze psát kvalitní zápisky o Linuxu. No a nakonec jsem trochu přeuspořádal formulář pro zadávání zápisků. A úplně nakonec jsem přidal možnost vkládat více anket.
Po technické stránce jsem se snažil hlavně zpřehlednit kód a odstranit duplicity. Pár zajímavých revizí: 3094, 3091, 3089 a megacommit 3081. Svn je v porovnání s CVS super .
Tiskni
Sdílej:
Co mam na to rici, technicke duvody zjevne nekteri lidi nikdy nepochopi Posli na me Kocaba s Dzamilou, ale do bytu je nepustim.
Tvar lozích opravdu existuje, jen asi ne pro log, ale pro logos.
Uvažuju o tom, že bychom pozměnili způsob výběru výběrových zápisků. Teď existuje skupina dobrovolníků, kteří mají právo nastavit tento příznak. Aktuálně tam jsou Michal Karas, Eregon, Michal Vyskocil, David Watzke, Marek Stopka, freshmouse a pak rooti, tedy já, Robert, Luboš a Tomáš Hála. Když někdo napíše nový zápisek, přijde emailem notifikace. Kritéria jsou v nápovědě k blogům. Možná by bylo od věci tento princip nějak pozměnit a více zapojit komunitu. Například každý uživatel by mohl hlasovat a až by součet jejich skóre přesáhl nějakou hranici, zápisek by se automaticky zařadil do výběru. Nebo máte jiný nápad?
Dobra poznamka. Takze asi by to chtelo nejaky zpusob veta.
Na úvodní stránce se teď vypisují čtyři nejčerstvější výběrové zápisky a pod nimi teprve následuje klasický výpis zápisků.To oddělení čárou nepůsobí moc výrazně ani pěkně, spíš jako nějaký bug v zobrazování. Samostatný blok by asi vypadal líp.
Jaky mas prohlizec? FF 3.0.6 je OK
Casovy prubeh - ano to mas pravdu, muze to pusobit nezvykle. Puvodni stav vratit nechci, nejde mi o to, ze by vadilo jejich zarazeni mezi ostatni blogy. Ja je chci zvyraznit, dat jejich autorum vyhodu. Takze ctyri nejnovejsi vyberove blogy budou vzdycky na zacatku a neodsune je zaplava nekvalitnich ci offtopic zapisku.
Je to v konfiguraci, s tim se da dobre hrat.
Ad vzhled - prosim zaslete navrhy. Toto je prvotni nastrel, kde jsem se zameril na funkcnost. Takovy proof of concept.
za sebe musim rici, ze to rozdeleni povazuji za dobry napad. Nyni vim hned, ktere zapisky nemusim nakouknout.
Dá sa nejako nastaviť, aby sa na titulke zobrazovali len vybrané blogy (tie 4 nad čiarou) ?
Je pravda, ze je matouci, kdyz je nejaky zapisek povysen na digest a zmizi z druheho seznamu presunutim do prvniho. Jenze jak jinak dosahnout toho, aby vyberove blogy zustavaly na Hp dele nez ty obycejne? Mit dva seznamy, jeden pro digest a druhy pro zbytek? Za prve to zpusobi prodlouzeni stranky a za druhe se tim neodstrani problem s preskakovanim mezi seznamy.
Neni to najednou, uz jsem vicekrat podporoval snahu o to davat na uvodni stranku jen kvalitni zapisky. V archivu to urcite najdete. Tohle mi prislo jako kompromis. A proc je privilegovat? Na nsaze podporit kvalitu nevidim nic spatneho.
Neni to najednou, uz jsem vicekrat podporoval snahu o to davat na uvodni stranku jen kvalitni zapisky.aha, to jsem si nevybavil
A proc je privilegovat? Na nsaze podporit kvalitu nevidim nic spatneho.linuxový zápisek = kvalitní zápisek, nelinuxový = nekvalitní?
Zkus se na to podívat jinak. Pokud je autor blogu člen komunity, může si psát, o čem chce. Pokud k portálu nemá žádný vztah, ať si raději blogísek o koníčcích založí jinde. Pokud dokáže psát kvalitně o tématech souvisejících se zaměřením Abíčka, chceme jej odměnit zařazením do výběru. Ostatní tímto motivujeme, ať se také snaží dostat do exkluzivního výběru. Zároveň tak ale dáme i čtenářům možnost na výběr, zda chtějí sledovat vše nebo jen to, co souvisí se zaměřením portálu (po implementaci konfigurace, což je otázka hodiny práce).
Noo, a co defaultně zobrazovat na HP pouze výběrové blogy (což by ovšem někteří mohli brát jako cenzuru svých politických názorů, jaká hrůza!)Tipnul bych si, že zejména nelinuxové blogy na nějaké aktuální či kontroverzní téma generují docela slušnou (pravda náhodnou) návštěvnost a že tudíž není zájem je někam schovávat.
Spíše to dělá naše blogy živé, proto chceme mít na úvodní stránce automaticky všechny zápisky, snaž až na odpad, který blokujeme.
Ve výpisu se zobrazuje počet komentářů v diskusi i počet hlasů o kvalitě zápisku. O anketě je jen poznámka je/není. Nebylo by vhodné přidat i informaci o počtu hlasů v anketě?
Diky za podnet, muzes jej dat do bugzilly? Nicmene implementace zavisi na tom, zda bude potreba extra SQL dotazu ci ne. A taky, zda tech informaci tam uz neni prilis. Nicmene namet je to zajimavy.
Svn je v porovnání s CVS super
CVS je ve srovnání s SVN nepoužitelné
A co teprve git