Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Po mnoha týdnech či měsících jsem dokončil novou funkci Abíčka - podporu více rubrik pro článek. Občas se stává, že není jednoznačné, do které rubriky článek zařadit. Hodilo by se jej zařadit do několika rubrik.
Šlo to sice řešit přes funkci ln
, ale to by vedlo k duplikátnímu obsahu na více URL adresách, což google nemá rád. Ani z hlediska pohodlí editora by takové řešení nebylo ideální. Nově může editor vybrat při zadávání článků více rubrik, v nich všech se článek automaticky objeví. Z URL vypadla rubrika, takže je teď kratší. Hlaste případné chyby, určitě jsem něco opomněl.
Dále chci opravit problém se zasíláním notifikací. Také jej mám pár měsíců rozpracován. Bohužel už nemám moc sílu kódovat po nocích, to několikrát za noc přebaluji miminko. Celkově mám silný spánkový a časový deficit, čímž se omlouvám všem, kterým neodpovídám či neřeším jejich potřeby dostatečně rychle. Viz třeba projekt datových schránek. Za současného stavu se situace letos nezlepší. Nicméně máme na projekt programátora, který bude zobecňovat zdrojáky Abíčka a nasazovat je na bratrský IT business portál ITBiz.cz. Pak by mohl implementovat něco pro Abíčko, třeba inspiraci facebookem.
Tiskni
Sdílej: