Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Ve Stickfish jsme se rozhodli, že sjednotíme redakční systém našich serverů. Snad vás potěší, že jako engine bylo vybráno Abíčko. Problém ale je, že zdrojové kódy byly vyvíjeny na míru abclinuxu, koneckonců vznikaly v době samostatnosti. Teď je tedy potřebuji zobecnit.
Konkrétněji uvažuji o tom, že systém předělám na maven s tm, že bude existovat více modulů. Jeden modul bude obecný engine, kam vložím většinu současné logiky, akorát se změní package na cz.abclinuxu.engine. Dále vzniknou moduly pro abclinuxu a itbiz, které budou obsahovat jejich konfiguraci, šablony a vlastní zdrojové kódy (cz.itbiz.portal).
Pokud některá akce bude potřebovat předefinovat chování, vytvořím potomka, který overridne potřebnou metodu. V url_mapping.xml pro daný server pak změním controller za nový. Takto bych dědičností měl dosáhnout jak reuse kódu, tak flexibility změn. Build systém bude mít několik cílů a pro každý portál bude muset umět rozumně seskládat zdrojáky dohromady, zkompilovat je, zmergovat společnou konfiguraci se specifickou, stejně tak šablony a vše nadeployovat.
Tento koncept mi přijde poměrně jednoduchý na pochopení i použití. Nejsložitější bude rozbít zdrojáky do modulů a rozhodnout se, kam co patří. Asi to bude chtít dost refactoringu a zkoušení. Co si o návrhu myslíte? Máte lepší řešení nebo vylepšení zde popsaného návrhu? Připomínám, že zdrojáky jsou k dispozici, ve skupině Vývoj jsou nalinkované i starší články o architektuře.
Aktuálně hledám spolehlivého kontraktora, který by změnu provedl (může vypadat jinak, pokud bude mít lepší návrh) a naprogramoval dle zadání funkce pro itbiz. Pokud někoho znáte, spojte mě prosím s ním nebo s ní. Děkuji.
Tiskni
Sdílej: