Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Ve Stickfish jsme se rozhodli, že sjednotíme redakční systém našich serverů. Snad vás potěší, že jako engine bylo vybráno Abíčko. Problém ale je, že zdrojové kódy byly vyvíjeny na míru abclinuxu, koneckonců vznikaly v době samostatnosti. Teď je tedy potřebuji zobecnit.
Konkrétněji uvažuji o tom, že systém předělám na maven s tm, že bude existovat více modulů. Jeden modul bude obecný engine, kam vložím většinu současné logiky, akorát se změní package na cz.abclinuxu.engine. Dále vzniknou moduly pro abclinuxu a itbiz, které budou obsahovat jejich konfiguraci, šablony a vlastní zdrojové kódy (cz.itbiz.portal).
Pokud některá akce bude potřebovat předefinovat chování, vytvořím potomka, který overridne potřebnou metodu. V url_mapping.xml pro daný server pak změním controller za nový. Takto bych dědičností měl dosáhnout jak reuse kódu, tak flexibility změn. Build systém bude mít několik cílů a pro každý portál bude muset umět rozumně seskládat zdrojáky dohromady, zkompilovat je, zmergovat společnou konfiguraci se specifickou, stejně tak šablony a vše nadeployovat.
Tento koncept mi přijde poměrně jednoduchý na pochopení i použití. Nejsložitější bude rozbít zdrojáky do modulů a rozhodnout se, kam co patří. Asi to bude chtít dost refactoringu a zkoušení. Co si o návrhu myslíte? Máte lepší řešení nebo vylepšení zde popsaného návrhu? Připomínám, že zdrojáky jsou k dispozici, ve skupině Vývoj jsou nalinkované i starší články o architektuře.
Aktuálně hledám spolehlivého kontraktora, který by změnu provedl (může vypadat jinak, pokud bude mít lepší návrh) a naprogramoval dle zadání funkce pro itbiz. Pokud někoho znáte, spojte mě prosím s ním nebo s ní. Děkuji.
Tiskni
Sdílej: