Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Loňský rok byl rokem konců a změn. Skončil jsem ve Stickfish, Abíčku, zrušil jsem úvěr u RSTS a převedl účet a hypotéku od Raiffeisenky. Poslední změna přišla na konci roku a to po sedmi a půl letech jsem odešel ze Systinetu (HP). Dneska jsem byl první den v nové práci. Nastoupil jsem jako solution architekt v Gem system. Zatím to vypadá slibně, dostal jsem za úkol udělat analýzu pro dva projekty. Jeden interní, druhý pro významného zákazníka.
V práci jsem nafasoval nový noťas, zase HP. S windows 7 profi. Čekal jsem, že standardem bude Outlook, ale výběr klienta byl čistě na mně. Nicméně jsem jej stejně nainstaloval a dobrovolně. Oproti Thunderbirdu funguje spolehlivě i bez sítě. Ve TB jsem se párkrát snažil o offline mód, je složitější a stejně jsem se k již staženým mailům nebyl schopen dostat. Také se mi v Outlooku líbí kalendář. Navíc má integrované tasky, i když ty moc pohodlné nejsou. Pro práci je Outlook pro mě vhodnější, ale doma vítězí TB. Ale i Outlook má chyby, třeba při nastavování jsem omylem zadal hp email a i když jsem jej pak změnil, stejně se u účtu zobrazoval. Opravit to nikde nešlo, takže jsem musel účet smazat a vytvořit znovu.
Dále pokračuji v používání MS OneNote, zvláště klávesová zkratka pro kopírování výběru obrazovky do schránky je prima. Jedna chyba je nekonzistentní chování odrážek. Když ve Wordu či Outlooku začnu řádek hvězdičkou a mezerou, vznikne nečíslovaný seznam (UL). Zde sice taky, ale předsadí se textu. Workaround je začít řádek tabulátorem, což je otrava.
Tiskni
Sdílej:
Jinak krása GNU operačního systému je v tom, že Linux není jediné jádro na kterém může běžet. V mém případě to dokonce došlo tak daleko, že jsem chtěl upravit ncurses aby zvládali Windowsí terminál a dal se tak spustit make menuconfig, ale naštěstí jsem rychle vystřízlivěl.
Ve zdrojácích je dokumentace ke zpracování požadavku.Ať do mě uhodí blesk i hrom, jsem snad úplně slepý… a můžu se zeptat…?
Jaké máš konkrétní dotazy?Konkrétně mi jde o web/freemarker/web/add/question_preview.ftl:
59|<#if ATTACHMENTS??> 60| <ul> 61| <#list ATTACHMENTS as file> 62| <li>${file.name} (${file.size} bytů) | <label><input type="checkbox" name="rmAttachment" value="${file_index}">Smazat</label></li> 63| </#list> 64| </ul> 65| </#if>víc by se mi hodilo něco jako:
59|<#if ATTACHMENTS??> 60| <ul> 61| <#list ATTACHMENTS as file> 62| <li><a href="${file.path}">${file.name}<a> (${file.size} bytů) | <label><input type="checkbox" name="rmAttachment" value="${file_index}">Smazat</label></li> 63| </#list> 64| </ul> 65| </#if>,ale podle src/cz/abclinuxu/utils/PathGeneratorImpl.java,src/cz/abclinuxu/utils/PathGenerator.java a web/freemarker/web/show/article.ftl:
231| <a href="${TOOL.xpath(attachment.child, "/data/object/@path")}">${TOOL.xpath(attachment.child, "/data/object/originalFilename")}</a>jsem pochopil, že to asi zas nebude taková hračka. Normálně bych to řešil buď:
(gdb) společný_prapředek->a následným umlácením TABulátoru dokud bych se neprokousal celou strukturou na požadovanou pozici a nebo naopak v případech jako <#list ATTACHMENTS as file> dereferencováním dokud bych neprokousal strukturou k společnému prapředkovi, jenže v tomhle případě je mi to k ničemu. Celkově mi tam k některým objektům chybí něco deklarace (abych vůbec zjistil jak ty struktury vypadají, ale to spíš svádím na špatné hledání a nebo neznalost jazyka), no a tak vůbec…
PopisA…mrška. Díky moc.
Myslím, že ten odkaz tam nebyl úmyslně, aby na něj lidi neklikali, dokud soubor není uložen persistentně.Jenže pak se nedá vložit obrázek jako příloha přímo do příspěvku bez toho aby ho bylo nutné hledat. Jinak uložený je už při uploadu a pokud někdo dá odkaz a pak obrázek smaže, je to už jeho mínus (nějaká automatická kontrola by byla myslím na tomto portále zbytečnost).
Spíše bych doporučil zkoumat EditDiscussion, jak se v něm v metodě addReply (nebo tak nějak) řeší přílohy.Jo, jo. Ono je to na více místech.