Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Petr vstal a proletěl se. Bylo to tak osvěžující vyskočit z okna a vzlétnout k oblakům. Měl na sobě podobu malého vrabčáka. Miloval ten pocit, když mu vítr čechral jeho šedavé peří. Prohrábl si krátkým zobákem hnědá pírka a vydal se vzhůru. Za chvíli byla země již maličká a vzdálená. Cítil dokonalou svobodu a volnost, která se mísila s pocity dokonalého štěstí. Najednou ale na Petra znovu přišel ten známý pocit nebezpečí. Neviděl jej, neslyšel jej, ale věděl, že něco není v pořádku. Instinktivně se vrhl střemhlav dolů k zemi a v zápětí jej dostihl stín. Uslyšel aerodynamický svist rychle se blížícího dravce. Dovolil si krátké ohlédnutí – jestřáb! Nemá šanci uniknout jeho ostrým pařátům a špičatému zobáku, kterým jej brzy roztrhá na kusy. Petr musí reagovat okamžitě, jako vrabec nemá šanci. Už cítil dravcovu blízkost, když Petr změnil svou podobu na kámen. Jestřáb přejel drápy po kameni, objevily se drobné jiskřičky a kámen mu vyklouzl. Stejně už o něj neměl zájem, zastavil se a chvíli pozoroval, jak kámen narůstající rychlostí padá k zemi a boří se do hlíny. Pak se jestřáb elegantně otočil a odletěl zpět k osamělé lípě na louce, odkud bude vyhlížet jinou kořist.
Tiskni
Sdílej: