Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Spustil jsem beta verzi svého projektíku OAuthLogin, netrpěliví si mohou přečíst anglický popis s jinými informacemi, než budou v tomto blogu.
O co jde? Chtěl jsem si napsat prototyp přihlašování přes různé služby jako Google nebo Facebook. Určitě jste už to někde viděli - místo registračního formuláře na vás vyskočilo okénko s ikonkami desítek služeb, vy jste klikli, otevřela se stránka služby, případně jste se přihlásili a pak jste odsouhlasili přístup aplikace k vašemu účtu a pak vás prohlížeč přesměroval zpět, kde už jste byli přihlášeni pod svým jménem. Velmi rychlé a pohodlné, odpadá registrace a pamatování si desítek hesel (či jedno univerzálně zneužitelné v případě prozrazení).
Můj prototyp se trochu zvrtl a změnil se na miniprojekt, který bude open source. Licenci ještě zvažuju, ale měla by být business friendly. Možná nějaká Creative Commons. Tímto vás žádám o otestování. Zkoušejte se hlásit z různých prohlížečů, počítačů, odhlašujte se, nedejte práva, odeberte je později, pokuste se to rozbít. A hlašte mi prosím, na co jste přišli. Děkuju.
Tiskni
Sdílej:
Bohužel nepoužívám ani jednu z těch tří služeb – nemůžu testovat.