Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Programming stuff. And stuff.
Jak jsem byl zmlsán callgrindem a kcachegrindem z Linuxu, dlouho jsem se snažil najít něco podobného taky pro Windows. Už jen najít nějaký schopný profiler pro Windows bylo celkem těžké. Zkoušeli jsme jich asi šest, jediný který alespoň s velmi specifickým nastavením fungoval (a něco naměřil), byl IBM/Rational Quantify, ale jeho schopnosti grafování oproti kcachegrindu byly značně slabé (plus instrumentace všech dll měřené aplikace mu zabrala tak půl hodiny).
Pak jsme objevili profiler VerySleepy (open source), který fungoval až podezřele dobře. Nepotřebuje dělat instrumentaci (je sample-based), prostě se připojí k procesu/vláknu a je to. Jediná podmínka je, že program musí být přeložen Visual Studiem (gcc/mingw neumějí vytvořit debugovací informace v .pdb formátu), jinak některé funkce vůbec neuvidíte ve výsledném měření.
Jediná chybička na kráse VerySleepy je, že VerySleepy nevidí do knihoven, které byly načteny přes LoadLibrary (windowsí obdoba dlopen). Dá se to obejít tím, že je dočasně natvrdo přilinkujete k měřené binárce.
Googlení pro vizualizaci měření *.sleepy souborů z VerySleepy ukázalo, že nejspíš nic takové není, tak jsem se rozhodl udělat nějaké sám. Nejjednodušší by bylo převést sleepy soubory do calltree formátu (používá je kcachegrind), dokonce prý jde přeložit kcachegrind pod Cygwinem, jenom kcachegrind závisí na velké části KDE.
S heslem "kcachegrind - náš vzor" jsem za pár víkendů napsal SleepyGraph, který má zásadní vlastnost kcachegrindu, vizualizace grafů volání. Je to napsáno v Pythonu využitím XDot, PyGTK a graphvizu. Lepší než popis budou dva screenshoty (klikněte pro plnou velikost):
Graf jednoduchého programu s rekurzívním voláním
Částečný graf běhu velké aplikace (nastavena velká hloubka DFS)
Stránku projektu SleepyGraph naleznete na http://sleepygraph.sourceforge.net . Snad se to hodí taky někomu jinému.
Je to pořád v alpha stavu, ale mé výsledky jsem porovnával s VerySleepy, čímž jsem taky narazil na jeden bug s počítáním ceny volaných/volajících při rekurzi ve VerySleepy 0.5 (patch jsem zaslal autorovi, ale chvíli to potrvá než se k tomu dostane).
Taky by nebylo špatné se podívat profilerem na SleepyGraph (mám pocit že načítání sleepy souborů mu trvá nějak dlouho). Je pravděpodobné, že se k tomu nějakou dobu nedostanu, protože delší čas teď nebudu kódit v C++.
Tiskni
Sdílej:
diky za tip. Pekne. Neco takove jsem shanel uz dele.
Patch zpusobi, ze se spravne zobrazi caller cost (ze nebude vic nez cena celeho programu), jenze pak procenta muzou vypadat "divne" pri hlubokych rekurzivnich volanich. Tak nejak zavisi co ocekavate ze je "spravne" zobrazeni.