Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Programming stuff. And stuff.
Jak jsem byl zmlsán callgrindem a kcachegrindem z Linuxu, dlouho jsem se snažil najít něco podobného taky pro Windows. Už jen najít nějaký schopný profiler pro Windows bylo celkem těžké. Zkoušeli jsme jich asi šest, jediný který alespoň s velmi specifickým nastavením fungoval (a něco naměřil), byl IBM/Rational Quantify, ale jeho schopnosti grafování oproti kcachegrindu byly značně slabé (plus instrumentace všech dll měřené aplikace mu zabrala tak půl hodiny).
Pak jsme objevili profiler VerySleepy (open source), který fungoval až podezřele dobře. Nepotřebuje dělat instrumentaci (je sample-based), prostě se připojí k procesu/vláknu a je to. Jediná podmínka je, že program musí být přeložen Visual Studiem (gcc/mingw neumějí vytvořit debugovací informace v .pdb formátu), jinak některé funkce vůbec neuvidíte ve výsledném měření.
Jediná chybička na kráse VerySleepy je, že VerySleepy nevidí do knihoven, které byly načteny přes LoadLibrary (windowsí obdoba dlopen). Dá se to obejít tím, že je dočasně natvrdo přilinkujete k měřené binárce.
Googlení pro vizualizaci měření *.sleepy souborů z VerySleepy ukázalo, že nejspíš nic takové není, tak jsem se rozhodl udělat nějaké sám. Nejjednodušší by bylo převést sleepy soubory do calltree formátu (používá je kcachegrind), dokonce prý jde přeložit kcachegrind pod Cygwinem, jenom kcachegrind závisí na velké části KDE.
S heslem "kcachegrind - náš vzor" jsem za pár víkendů napsal SleepyGraph, který má zásadní vlastnost kcachegrindu, vizualizace grafů volání. Je to napsáno v Pythonu využitím XDot, PyGTK a graphvizu. Lepší než popis budou dva screenshoty (klikněte pro plnou velikost):
Graf jednoduchého programu s rekurzívním voláním
Částečný graf běhu velké aplikace (nastavena velká hloubka DFS)
Stránku projektu SleepyGraph naleznete na http://sleepygraph.sourceforge.net . Snad se to hodí taky někomu jinému.
Je to pořád v alpha stavu, ale mé výsledky jsem porovnával s VerySleepy, čímž jsem taky narazil na jeden bug s počítáním ceny volaných/volajících při rekurzi ve VerySleepy 0.5 (patch jsem zaslal autorovi, ale chvíli to potrvá než se k tomu dostane).
Taky by nebylo špatné se podívat profilerem na SleepyGraph (mám pocit že načítání sleepy souborů mu trvá nějak dlouho). Je pravděpodobné, že se k tomu nějakou dobu nedostanu, protože delší čas teď nebudu kódit v C++.
Tiskni
Sdílej:
diky za tip. Pekne. Neco takove jsem shanel uz dele.
Patch zpusobi, ze se spravne zobrazi caller cost (ze nebude vic nez cena celeho programu), jenze pak procenta muzou vypadat "divne" pri hlubokych rekurzivnich volanich. Tak nejak zavisi co ocekavate ze je "spravne" zobrazeni.