Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Programming stuff. And stuff.
Všechny následovní projekty jsou funkční, některé víc advanced, některé nové, některé se předělávají.
Určitě jsem ještě na něco zapoměl, musím počkat až budu mít ty prezentace.
Data jsou získávána z veřejných zdrojů, paradoxně se občas lidi stěžují, že se informace o nich objeví někde na webu a přitom netuší, že podle zákona tam ležely skladem už hodně dlouho. Je to celkem pruda, protože je tam spousta překlepů, chyby v OCR, v SK rejstřících často některé zásadní informace chybí. Pro Internet Info jsem před několika lety dělal něco podobného, tam se mapovaly sítě a domény na obchodní rejstřík.
Vtipné je, že na dotaz po "rozumně strukturovaných datech" od úřadu zjistíte, že ty prasata to ukládají do databáze i s HTML markupem.
Existují komerčně přístupné verze toho samého, používá to třeba BISka nebo ty ostatní zpravodajské služby co si nikdy nevím zapamatovat jak se jmenují, a mnoho jiných státních organizací, vyděračských firem atd. Moc se o těchto SW neví. Nejrozšířenější je od czechia.cz - bizguard.cz, stojí mnoho tisíc měsíčně. Webová verze je magnusweb, jeden screenshot grafu z magnuswebu. Dále třeba system octopus (ale ten je alespoň podle dema celkem nic moc). ÚOOÚ si může jít tudíž rovnou trhnout na vánoční trhy.
Jak jsem psal, v rejstřících je hlavně mnoho překlepů a někdy technicky nelze oddělit třeba jednoho Juraja Horvátha od druhého Juraja Horvátha (když chybí IČO nebo rodné číslo), protože jeden je otec, druhý syn a mají stejný titul a adresu, Jurajů Horváthů je alespoň nějaká stovka. You get the point.
Čekám ještě na zoznam, co do kterého projektu by bylo potřeba dodělat. Zapojit se můžou třeba:
Datům, analýze a statistice zdar! Mlátit s tím po hlavě ignoranty. Demokracie není žena, neudělá se sama, akorát nám tu vořežpruti ještě více budou skákat po hlavě.
Tiskni
Sdílej: