The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Po 4 měsících vývoje od vydání verze 5.9 byla vydána nová verze 6.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Arturo bylo vybráno na počest jazzového hudebníka Artura O'Farrilla.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
Logitech dnes představil myš MX Master 3S a mechanické klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini.
Programming stuff. And stuff.
Všechny následovní projekty jsou funkční, některé víc advanced, některé nové, některé se předělávají.
Určitě jsem ještě na něco zapoměl, musím počkat až budu mít ty prezentace.
Data jsou získávána z veřejných zdrojů, paradoxně se občas lidi stěžují, že se informace o nich objeví někde na webu a přitom netuší, že podle zákona tam ležely skladem už hodně dlouho. Je to celkem pruda, protože je tam spousta překlepů, chyby v OCR, v SK rejstřících často některé zásadní informace chybí. Pro Internet Info jsem před několika lety dělal něco podobného, tam se mapovaly sítě a domény na obchodní rejstřík.
Vtipné je, že na dotaz po "rozumně strukturovaných datech" od úřadu zjistíte, že ty prasata to ukládají do databáze i s HTML markupem.
Existují komerčně přístupné verze toho samého, používá to třeba BISka nebo ty ostatní zpravodajské služby co si nikdy nevím zapamatovat jak se jmenují, a mnoho jiných státních organizací, vyděračských firem atd. Moc se o těchto SW neví. Nejrozšířenější je od czechia.cz - bizguard.cz, stojí mnoho tisíc měsíčně. Webová verze je magnusweb, jeden screenshot grafu z magnuswebu. Dále třeba system octopus (ale ten je alespoň podle dema celkem nic moc). ÚOOÚ si může jít tudíž rovnou trhnout na vánoční trhy.
Jak jsem psal, v rejstřících je hlavně mnoho překlepů a někdy technicky nelze oddělit třeba jednoho Juraja Horvátha od druhého Juraja Horvátha (když chybí IČO nebo rodné číslo), protože jeden je otec, druhý syn a mají stejný titul a adresu, Jurajů Horváthů je alespoň nějaká stovka. You get the point.
Čekám ještě na zoznam, co do kterého projektu by bylo potřeba dodělat. Zapojit se můžou třeba:
Datům, analýze a statistice zdar! Mlátit s tím po hlavě ignoranty. Demokracie není žena, neudělá se sama, akorát nám tu vořežpruti ještě více budou skákat po hlavě.
Tiskni
Sdílej: