Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
... no škoda, že málokdo pořádně čte, jelikož by jste pak nenapsal celý tenhle blogpost a přitom už to samé bylo dávno hotové :) a dokonce v jednodužší formě... viz
disk.jabbim.cz/fractal@jabber.cz/faro_navod_1-7.pdf
btw popis je i v těch dizkuích...
a opravdu stačí ty certifikáty co generuje UIS ve formátu pem, používám to už 3 roky
a sry, špatný link... ale tam je to teda taky popsané správně, na konci..
Me funguji i ty linuxove certifikaty z UISu. Takze staci je stahnout a naklikat si ten network manager.
Je to pěkné, ale třeba NetworkManager pdo KDE4 má trochu jiné položky, zítra skusím jeslti bude fungovat. A taky třeba u nás na škole (Ostravská univerzita) nemáme osobní certifikáty, ale jen ca_osu.der/.pem/.cer a pak taky ještě nějaký dlaší doporučený certifikát cesnet.der/.pem./cer. Ale nevím ka s tímhle. :( Může někdo poradit?
Pravda že KDE4 se opčas chová prapodivně a taky s ním v některých chvílích bojuju. Zítra vyzkouším postup pžřez NetworkManager od KDE4 a napíšu jak jsme uspěl/neuspěl...
To znamená, že se se svým účtem z FITu přihlásil snáz? Tak to s autentizačním postupem MZLU ale nesouvisí, jak už tu bylo zmíněno alespoň jednou. A Eduroam na FITu ještě nedávno (tenhle časový údaj brát s rezervou, půl roku už to bude ) nefungoval studentům z jiných univerzit..
Koukam, ze na hnojarne jsou docela zajimave veci.
Nahodne sem si po nekolika dnech boje vsiml tohoto clanku, k nicemu mi sice nebyl ale jenom bych chtěl přidat svoje zkušenosti. Na KDE4 je stale jedinou možností Gnome network manager a jeho nm-applet pomoci ktereho se jde pripojit. Knetwork manager, Network Management ani Wicd nefungují
Tiskni
Sdílej: