Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 17:22
Tak. Nadešel čas pro další aplikace. Karta ve foťáku už pomalu přetéká, takže co ji vyprázdnit a fotky si prohlédnout? Měla to být sranda, ale skončilo to vraždou. Tak nejdřív stáhnout fotky. Cak. Připojím foťák, ten se automaticky objeví na ploše, přetáhnu fotky. Nečekaně jednoduché. Jen nevím proč jsou na kartě fotky na půl. Kousek všeho v jednom adresáři, druhý kousek v jiném, to jinde nedělá. No ale fotky jsou na disku a teď je jen příslušně otočit. Moje nároky nejsou vysoké, chci aby aplikace uměla fotky prohlížet v náhledech, ukázat EXIF, otočit (bezeztrátově) JPEGy, zobrazit fotky na fullscreen a listovat v nich (v podporu RAW ani nedoufám). Začínám hledat a začínám brunátnět. Aplikací jsou spousty, ale všechny umí kulové. Funkčnost horší než ročníková práce na střední škole, ale přesto houfy mladých programátorů začínají nové a nové aplikace, jen aby na nich po dvou měsících přestali pracovat. U Gnome je taky jakási prohlížečka přiložena, ale otočit v tomto děs produktu 100 fotek, to nejde. A tohle má být user friendly desktop?
Nakonec jsem našel asi docela použitelný program. Ale je pro KDE. To je totiž tak. V Linuxu jsou dvě rozšířená prostředí - Gnome a KDE. Každé si řeší důležité věci po svém. "Důležité věci", to je vzhled jednotlivých prvků, default font pro zobrazení textů (menu atd.), default velikost těchto textů, vzhled, chování atd. Jejich hlavní rozdíl je v tom, že gnome je založené na knihovně GTK (která je tak svobodná, až je LGPL), a KDE na knihovně QT, která je naopak nesvobodně svázaná (kdo píše komerční uzavřené aplikace, musí platit a platit a platit). Oboje jinak vypadá, jinak se chová a pro programátory qt a gtk aplikací platí jiné zásady. QT je takovou prý windousovatější (kdo to vymyslel nevím, asi nikdy windows neviděl) - miliony tlačítek, nepřehledné, přeplácané, barevné, GTK prý takové macovatější (kdo to vymyslel nevím, asi nikdy macka neviděl) - úpravný vzhled, žádné (prý zbytečné) funkce, "pro bfu".
Nechte si tento rozdíl vysvětlit od nějakého linuxového fanatika (tm). Možná si odnesete pár modřin, možná ohluchnete, ale rozdíl vám bude jasný. Proč se programátoři nedohodnou na jedné správné knihovně, jednom správném úložišti default vzhledu, jedné správné víře? Ne to není proto, že mají rádi chaos, to je proto, abyste si mohli VYBRAT! Systém X Window je totiž založen na tom, že existuje jeden (tedy ten si také můžete vybrat, ale v dnešní době existuje správně svobodný jen jeden) X Server (ten se stará o low level zobrazení opičárniček) a pak nějaký Window Manager (ten se stará o okýnka). Pokud má Window Manager u sebe i další aplikace a nestará se jen o okýnka, ale i další blbůstky kolem, pak se to celé jmenuje Window Environment a to právě to naše KDE nebo Gnome. Všechno je to vyrobeno v hesle - Právo na volbu.
Nyní si prosvištíme nějaká slovíčka, abyste se neztratili:
právo na volbu - nemohli jsme se dohodnout
svobodný - náš
uzavřený - jejich
kvalitní - špatný
nekvalitní - svobodný
zvolte si - musíte mít oboje
Ale to jsme trochu odbočili. Takže jsem zvolal zaklínadlo apt-get install gwenview a málem upadl. Ano, ten program totiž s sebou přitáhne celé KDE! On by totiž pak jinak nefungoval, potřebuje tu svoji qt knihovnu, své default fonty, nástroj pro jejich nastavení (tj. celé kde control center) a všechny ty opičárničky kolem. Pokud instalovaný program pracuje se zvukem (na to už jsme narazili v předchozím zápise), tak vězte, že i aplikace, která se o zvuky stará je vícekrát - gnome má esd, kde má arts. Pokud to jde ve vaší aplikaci přepnout, pak máte štěstí, pokud ne, pak vás čeká několik bezesných nocí s různými wrappery, ovšem výsledek není zaručen.
A to je celá ta sranda. V Linuxu totiž je právo na volbu, ale jen na jednu. Pokud chcete volit vícekrát (jako například já prostředí Gnome a PAK I aplikaci na prohlížení fotek), pak máte problém. Nakonec skončíte s tím, že budete mít nainstalováno úplně všechno a budete se ztrácet v těch různých kde control center a jiných. Jako já - spustím aplikaci, ale barva pozadí je špatná, font menu moc velký. Je to KDE nebo Gnome aplikace? KDE, tedy KDE Control Center (na nic moc nesahat, nebo si rozhasím nastavení z Gnome), do default colors & fonts, změnit, možná se to pak v aplikaci i projeví.
Do té doby, než se programátoři dohodnou, budete mít všechno 2x až 3x a budete se topit v chaosu. Oni se ale jen tak nedohodnou, takže zbývají jen tvůrci distribucí, kteří musí do každého programu sáhnout a nějak ho přiohnout, aby všechno do sebe aspoň trochu zapadalo. Systém X Window je strašný a jednoty ostatních okýnkových OS, i 10 let starých, patrně nedosáhne nikdy. Možná to někdy pochopí i programátoři linuxových okénkových aplikací a udělají někdy nějaký standard. Dovoluji si odhadnout, že v příštích 10 letech to nebude. Měli by občas zajít na exkurzi do Win, Mac a jiných světů a podívat se, jak se to dělá tam a inspirovat se tím dobrým.
A co byl výsledek mých zjištění, že s 64b jsou jen problémy a že kvůli jedné aplikaci musím mít celé KDE? Jednoduchý - AMD64 Ubuntu šlo pryč a nahradilo ho Kubuntu i386.
V dalším díle - ICQ a linux? Jde to dohromady? Instalace svobodného scanneru... a další příhody
Tiskni
Sdílej:
gphoto2
/gtkam/digikam? Pokud ne, tak to bude zřejmě tím. gphoto2
(a jeho nadstavby) totiž stáhnou i dodatečné info - třeba jak fotku automaticky otočit. Presne tak, presne tak.. Ono kdyz na NETu vidite screenshot krasne vyladeneho vzhledu KDE, tak vas to celkem chytne, preci jenom je vetsi komfort pracovat v grafice s okynkama, kde si muzete nejaky terminal spustit.. Jenze ted uz chapu, proc nekteri pracuji v textovem rezimu.. Neni to komfortnejsi, ale usetri si spoustu problemu a nervu.
Pulka mych oblibenych aplikaci bezi v gnome a pulka v kde. Stoji to za prd..
Nyní si prosvištíme nějaká slovíčka, abyste se neztratili: právo na volbu - nemohli jsme se dohodnout svobodný - náš uzavřený - jejich kvalitní - špatný nekvalitní - svobodný zvolte si - musíte mít obojenekvalitní = svobodný, svobodný = náš, z toho plyne nekvalitní = náš, dobrý no
gqview
a precist si jeho manualovou stranku?! Grrr.
Kdybych nebyl nenažranej, tak bych si hezky pootáčel těch 100 fotek pěkně jednu po druhé imagemagickem a pak bych si chrochňal, jak je to super.Pravda,
mogrify -rotate '90<' *.jpg
, pripadne mogrify -rotate '90>' *.jpg
je fakt deeesne slozitej prikaz.
ATy aplikace jsou NEPOUŽITELNÉ a dokonalost ANI NEVIDĚLY. Týmy Linuxových přicmrndávačů nejsou schopny napsat lepší aplikaci, než je blbé trapně nedokonalé IrfanView od chudého študáka. Stejně tak několikaletý GIMP vs. one man show pixel32.box.sk atd. To je realita.Hasta la Vista :)
Všechny budou stát za prd, ale budete si moct vybrat.A co takhle: jeden OS, jeden program, ..., jeden lid, jeden vůdce, jeden národ, jedna rasa... Tak co, líbí? Mně ani trochu. A když slyším, že je lepší mít jeden (...), naskakuje mi husí kůže. Důležité je dohodnout se na standardech (formátech, komunikačních protokolech apod.) a ve svých programech je co nejvíc používat. Ale spojování sil by vedlo maximálně k jednomu kočkopsu, který by nakonec nevyhovoval nikomu. Různost je dobrá.
X serverov su mraky, nie iba jeden. Priklad dalsieho slobodneho je VNC.VNC přece není X server!?
gqview riesi tvoj problem s browserom obrazkov a ich otacanim.Přesně tak.
„Neptej se, co pro tebe tvá země může udělat, ale ptej se sám sebe, co můžeš udělat pro svou zemi.“
J. F. KennedyProste zivot je otazkou priorit, bud si vystacim s tim co je, nebo holt trosku zaplnim disk KDE-zavislostmi (coz v dnesni dobe velkych disku neni nic strasneho).Místo na disku skutečně není v dnešní době podstatné. Sice můj kořenový oddíl má jen 1,4 GB, a to jsou tam skoro všechny programy (mj. KDE 3.4.0, XFCE 4.2.1.1, kus GNOME 2.10 (knihovny), X.org 6.8.2, teTeX-3.0, Wine-20050310), i když část mám zvlášť (zejména OpenOffice). Ale dost by mi vadilo ucpat si paměť (256 MB) hromadou KDEčkových hovadin třeba kvůli Konqueroru, když mám zrovna spuštěno XFCE. Zatímco bez GTK (1.2 i 2) se obejít nedá vůbec (bez Qt ano, při troše snahy), tak bez knihoven KDE a GNOME většinou ano. Ale když to nejde, tak je problém...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.