Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Zdravím
.
Takmer týždeň som sa neozval, takže je najvyžší čas zhrnúť zmeny v LDT.
Web projektu: ldt.lnx.sk
.
Stručne:
V krátkom čase plánujem poriešiť aby sa na webe pri každom súbore zobrazoval dátum a čas pridania, aby ste vedeli čo som aktualizoval oproti tomu, čo máte doma. Pri troche štastia to bude tento výkend.
Pridal som nasledovný SW: XFCE, openoffice, inkscape, systester, gkrellm_plugins, snackAmp.
Popri tom boli aktualizovaný abecedný strom závislosti.
Balíček core_system sa rozrástol o niekolko utilitiek: arj, dwd+rw tools, git, cvs, svn, Xdialog, xdm.
Dočasne som zrušil balík LAMPP lebo LAMPP sa nedalo spustit.
.
ISO image som zatial neaktualizoval kvoli velkosti. Odporúčam preto stiahnúť iso Slax 6.0.2 a použiť odtial súbory base, xorg a deval. Tiež som sa nedostal k stroju s nvidia kartou, takže na nvidia ovládač musíte počkať.
Hlavný štartovací skript usbon.sh bol premenovaný a rozdelený na dve verzie: ldton.sh a ldtoncd.sh. Z ldtoncd.sh bola odobratá detekcia LDT na USB disku nakolko pri pustení LDT z cd to nemá zmysel.
Všetky ldt skripty som presunul do /opt/skripty aby sa to ľahko hladalo.
Začal som vytvárať konfiguračné menu pre nie KDE userov. Zatial obsahuje: zmena rozlíšenia a frekvencie monitora a zmenu klávesnice.
.
Ďalej som zistil že v systéme je síce jadrový modul na intel wifi ale wifi mi sama od seba nejde - pokúsim sa zistiť ako ju sfunkčniť a zostavím na to skript čo to spravý sám. Popri tom pohladám aj nejaké vhodné klikátko na nastavenie wifi siete. Pravdepodobne to bude wicd alebo wifiradar. Ich závyslosť na pythone mi však prekáža takže hladám ďalej.
Tiež plánujem niektoré skripty trochu vytuningovať s pomocou Xdialog.
.
Postupne začínam stahovať vzdelávací a vedecký sw a tiež hry.
.
Pokúšal som sa riešiť aj problém s wine a intel X3100 - kedy wine nieje schopný spustit žiadnu 2D a 3D akcelerovanú win aplikáciu (hru). Skúšal som skompilovať najnovšiu MESA 7.0.3 RC2, ktorá má obsahovať opravný patch. Kompilácia sa nakoniec podarila ale problém z wine nevyriešila. Môže to však byť moja chyba, pretože výsledný balík má len cca 3MB čo sa mi zdá nejak málo oproti distribučnú 12MB balíku 7.0.2.
.
LDT zatial nemá vlastné logo preto by som vás chcel poprosiť a návrhy loga LDT. Fantázii sa medze nekaldú.
.
To je zatial všetko. Otázky a nejasnosti môžeme riešiť v diskuzii pod príspevkom
.
tomolc
Tiskni
Sdílej:
Nj,vím,překlep,ale mě to nedalo,si nerejpnout