Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
a neb jak s výukou Architektur počítačů přecházíme na nekontaktní formu.
Kontaktní výuka představuje v současné době ohrožení, v posluchárně se normálně sejde až 300 lidí a pak se střídají v laboratoři. Je tedy potřeba hledat alternativní formy. Vedoucí IT FEL ČVUT, Martin Samek, na náhradách za pomoci mnoha dalších intenzívně pracují. Sám se zatím zabývám vlastním předmětem. Dostříhal jsem v pátek materiál připravený do rezervy 2.3. pro případ, že po vstupu do budovy skončím v karanténě. Pak se ještě výuka na týden rozběhla, nám pomohl na překlenutí záznam z LinuxDays na konci minulého týdne pak vydaný sestřih přednášky na prázdný sál z pondělí 2.3. 9.3. jsem pak měl přednášku naživo, na kterou jsem již byl připravený, ale proběhla v místnosti, která nepatří do správy naší fakulty a ani jeden předchozí záznam nebyl v kvalitě, aby šel rozumně využít. Takže jsem využil dalších částí téměř pětihodinového záznamu z 2.3. Na většinu slajdů v té části navíc jsem se po několika letech díval prvně až v okamžiku, kdy jsem se k nim v přednášení dostal. Přednáška tím a únavou z přípravy na InstallFest a předchozího nahrávání trpí. Přesto si myslím, že minimálně pro naše studenty je alespoň mírnou podporou, když nyní živá cvičení chybí.
Co se týče diskuze, tak v minulé proběhlo pár užitečných dotazů a informací, ale většina příspěvků je plevel. Prosím, pokud chcete jen kritizovat a vyzdvihovat svojí zásadovost atd., tak využijte prostor pod minulým příspěvkem nebo, klidně i na mě, napište hanopis ve vlastním blogu. Bude-li mít informační hodnotu, tak se mu někdy, až bude čas, budu třeba i věnovat. Pod tímto příspěvkem si přeji v diskuzi pouze technické dotazy, upozornění na faktické chyby, názory, jak přípravu přednášek zlepšit, nabídku pomoci s infrastrukturou předmětu a i případně celé fakultě (i když kolegové mají času minimum a spíš asi rušit nechtějí).
Odkaz na povídání (za plnohodnotnou přednášku výsledek sám nepovažuji) o paměti, cache a MMU: https://youtu.be/5whp2Pzj_fQ
Prezentace je k dispozici již v solidním stavu z přednášky z 9.3.: https://cw.fel.cvut.cz/wiki/courses/b35apo/en/lectures/start
Zpracování videa nikdy dříve nebylo mým koníčkem (RT aplikace, laboratorní přístroje, robotické kontroléry, drivery, i třeba pro termokamery, FPGA, atd. pro mě byly vždy zajímavější než multimédia, webové technologie a PR). Abych mohl ale znalosti předávat dále, tak jsem před trochu více než rokem začal programovat v Qt (potřeba dokončit pro výuku QtMips) a na podzim 2019 jsem pak z téhož důvodu prvně editoval video, záznam z InstallFestu. Když jsem se 2.3. v metru dozvěděl, že živá přednáška odpadá a kontaktoval kolegy, jestli se pustíme do dalšího pokusu v T2:D2-256, tam mi řekli, že čekají v místnosti T2:C3-135, pustili záznam a odešli s tím, že mikrofon má baterie asi na šest hodin.
Místnost je vybavená kvalitní 4k kamerou, přitom výstup slajdů z počítače je digitálně vložený do výsledného obrazu v místě, kde je vidět na projekční ploše v posluchárně. Kvalita je natolik vysoká, že mi bylo jasné, že bude možné ze záznamu vytvářet výřezy. Pro běžné přednášky to ani není nutné, jenže v mém případě bylo jasné, že zmenšený obraz simulátoru z obrazovky s rozlišením 1920x1080 nebude čitelný ani na velkém monitoru, natož na tabletech nebo mobilních telefonech. Na cvičeních dokáži většinu předvést i na projektoru s rozlišením okolo VGA, ale studenti před sebou mají FullHD monitory, kde si to mohou zkoušet sami a vidět to, co mám u sebe zakryté. Uměle snížit rozlišení by tedy bylo v dané situaci určitě na škodu. Bylo jasné, že postprocesing bude potřeba. Záznam z LinuxDays jsem editoval v kdenlive, zvýraznění ve slajdech jsem řešil až po obdržení záznamu náhradou slajdů z videa novými exporty slajdů do PNG z LibreOffice s tím, že každý jsem rozfázoval a přidával do něj různá výraznění. Pro ty krátké sekvence výkladu z LinuxDays to zabralo možná i týden. Přitom i tak chybí ukazovátko při popisu dění na obrazovce v simulátoru. Při lepší přípravě by bylo možné použít nějaký zvětšený kurzor myši, overlay vrstvu z programu OpenBoard, ale to jsem připravené neměl. Přitom při výkladu jsem zvyklý používat ukazovátko a dělat s ním prasátka kolem místa, kam sám zaměřuji oči a doufám, že tam navedu i druhé. Do digitálně zaznamenávané obrazovky by se hodilo polohovací zařízení s inercí. Takové Bluetooth HID zařízení s tříosým magnetometrem, gyrem a akcelerometrem i optickým senzorem jsme sice do prototypové verze ve firmě pro zákazníka před lety vyvinuli, jenže pak zájem opadl a sám jsem žádný funkční finální kus neměl.
Dále tedy popíši, jak jsem se do zpracování pustil. Je to pro mě dokumentace postupu na příště, může to pomoci i někomu jinému a nebo někdo jiný může konstruktivním názorem přispět.
CESNET FileSenderem mi postupně přiteklo 139 GiB záznamu. Na soukromém notebooku by se mi záznam vešel nadoraz a zkoušet odolnost BTRFS na přeplnění jsem v dané situaci zrovna zkoušet nechtěl. Kolegové mi půjčili 120 GB (111 GiB) SSD disk. Na zpracování jsem si tedy nejdříve odnesl první půlku
ffmpeg -i apo-2020-03-02-4k.mp4 -ss 00:00:00 -c copy -t 2:09:00 /mnt/sdc1/video/apo-2020-03-02-4k-cpu.mp4
Po jejím zpracování a vydání pak druhou půlku
ffmpeg -i apo-2020-03-02-4k.mp4 -ss 02:00:00 -c copy /mnt/sdc1/video/apo-2020-03-02-4k-mem.mp4
Vytvořil jsem nový projekt v programu kdenlive. Pro projekt jsem použil formát HD 1080p 25 fps ze skupiny Full HD 1080. Pro zpřehlednění výběru jsem Fps omezil na 25 HZ a Scanning na Progressive. Tato volbo odpovídá vstupnímu videu z kamery. Ponechal jsem přednastavené 3 Video tracks a 2 Audio tracks. Zvukové stopy jsem nakonec nevyužil, zvuk mi stačil z původního videa z videostopy. Naopak video stopy jsem využil všechny.
4k video jsem přidal do zdrojů (Add clip) a vložil do spodní videostopy. Postupně ho začal procházet, nežádoucí úseky vyřezávat (Razor tool), úseky s demonstrací v simulátoru jsem zvětšil a správně umístil, aplikace efektu Position and Zoom ze skupiny Crop and transform na vyřezané úseky. Zvětšil jsem i úseky, kdy se v prezentaci zabývám jen obsahem slajdů a někde jsme i zvětšil výklad s křídou u tabule. Velkou výhodou je, že nastavení efektu je nutné pečlivě nastavit pro každou kompozici jen jednou. Vybráním klipu v Timeline a klasickým Edit → Copy a později aplikací na jiný vybraný úsek přes Edit → Paste Effects rychle upravuji nově oddělované úseky. Původního 2.5 h videa by mělo jít projít za odpovídající dobu, ale mám pocit, že to bylo s přesným hledíním přechodů slida atd. 10 a více hodin, reálně bez přerušování asi méně. Někde jsem doplnil třeba výpis kódu nebo slide převedený na PNG obrázek atd. Program ale neumí (nenašel jsem) možnost zvýrazňování. Jedna cesta je nahradit slide jemu příslušným exportem z LibreOffice do PNG (pozor, zakázat transparenci, nemít nic ve slide vybraného a nastavit rozměr) nebo obraz exportovat a editovat bitmapově. Rozhodl jsem se použít jinou cestu, animační software Blender a zkusit do obrazu kreslit šipky a zvýraznění "rukou".
Z kdenlive jsem provedl rendering (Project → Render). Nastavení Format na MP4 - the dominating format (H264/AAC) ze skupiny Generic (HD for web, mobile devices ...). Kvalitu jsem nastavil na předposlední nejlepší. Zadal Full project a v rozšířených nastaveních nastavil Export metadata předtím vyplněná v Project Settings, záložka Metadata. Pro programování jsem nikdy zásadní akceleraci nepotřeboval a i pro FreeCAD mi grafická karta Intel s plně otevřenými ovladači vyhovovala. V tomto případě se nejspíš nejedná o nejlepší volbu. Na procesoru i7-7600U @ 2.80GHz rendering trvá mezi 5 až 7 hodinami. Výsledek, 440 MiB videa.
Spouštím software Blender, nikdy jsem v něm předtím nic nedělal, ale našel jsem video, kde ukazují jak v Blenderu do sekvence kreslit. Nedočetl jsem si pod ním komentáře, že to vlastně nechodí a i autor ukázky problémy pro mnou použitu verzi 2.79b z Debianu potvrzuje.
Měním editor v okně 3D View nad editorem Timeline na editor Video Sequnece Editor. V okně Properties v sekci Dimensions vybírám přednastavení pro HDTV 1080p. Pozor, zkontrolovat, že poměr stran je 1:1, dále fps nastavit podle videa, u mě na 25 Hz. Zkontrolovat, že pod rozměry X a Y je nastaveno 100%. Při zpracování prvního videa jsem si nevšiml a ponechal přednastavených 50%, z Blenderu jsem již hodiny práce jednoduše opravit nedokázal, ale ukázalo se, že finální render z Blenderu má problémy, volba AAC audio vedla k chybě při pokusu o render, MP3 prošlo ale zmenšené rozlišení bylo v ukázkách nepoužitelné a přitom výsledek byl mnohem delší než vstup, tak jsem tuto cestu zavrhl. V sekci Render volím FFmpeg video. V sekci Encoding pak předvolbu h264 in MP4. AudioCodec nakonec po pokusech nastavuji na None.
V okně Video Sequnece Editor volím Add → Movie a vybírám předzpracovaný výstup z kdenlive. Skočím na konec klávesou PageUp. Přejedu myší do prostoru Timeline a klávesou E překopíruji aktuální (koncovou) pozici v záznamu do políčka End (Final frame of the playback/rendering range). Na toolbaru vedle ikonky Video Sequnece Editor volím pátou ikonku, třetí mezi zobrazeními (Sequence and Image Preview). Nyní se již mohu v záznamu pohybovat a ikonkami (Play animation, Alt+A) spouštět a zastavovat animaci. Rozděluji posunem levého spodního rohu okna na dvě svislé oblasti. V pravé volím Dope Sheet a v toolbaru k Dope Sheet volím místo Dope Sheet položku Grease Pencil. V okně s obrazem již nyní mohu po stisknutí N nebo roztažení Strip Edit Setup nastavit Grease Pencil Colors a Grease Pencil Setting (šířku a další). V okně s videem po zmáčknutí klávesy D nyní mohu editovat aktuální keyframe. Pokud není definovaný, tak se založí. Pozor, první se uplatní od začátku sekvence. Kresba pak ve výsledném videu setrvává do dalšího keyframe započatého stiskem D a začátkem kreslení. Prázdný keyframe pro ukončení zobrazení vložené kresby je vložený na aktuálně zobrazovanou pozici v záznamu stiskem klávesy I s myší napolohovanou nad časový záznam událostí v Dope Sheet. Při stisku se objeví okénko Inser Keyframes. Zatím jsem vždy volil All Channels. Pravým tlačítkem myši lze keyframe vybrat, při držení posouvat a nebo použít Copy (Ctrl+C) a vkládání Ctrl+V. Tak je možné převzít starší keyframe a do něj přidávat další pokračování šipek, přesunu dat atd. Přidání keyframe přes D začne minimálně v základním nastavení vždy z prázdného keyframe. Po přeposlouchání videa a dalších hodinách práce zvýraznění exportuji. Jak jsem již napsal, finální render z Blenderu nedopadl podle mých představ. Před exportem vymažu sekvence z Video Sequnece Editor. Zbudou jen zvýraznění na prázdném, ve výsledku černém, podkladu. Pozor, rendering je ve verzi 2.79b nezbytně nutné spustit přes poslední ikonku OpenGL Render Active Viewport v toolbaru v liště Video Sequnece Editor. Ikonka je daleko vpravo a může být překrytá, mimo viditelnou oblast. Je nutné si okno roztáhnout. Zpuštění Render z hlavního menu programu i ve stejném režimu vždy vedlo k nesprávnému výsledku. Například po několika hodinách vzniklo video s 1.5 h zobrazení krychličky z 3D View.
Kreslení v Dope Sheet klasickou počítačovou myší použité v prvním z videí znamenalo velké soustředění na jemné polohování a stejně je výsledek kostrbatý. Na doporučení doc. Huráka (jeho videa na kanálu AA4CC) jsem poprosil o pořízení Wacom tabletu. Vybral jsem menší Wacom One. Pracuje se s ním o mnoho lépe. Při nastavení desktopu místo mirror na více monitorů je potřeba svázat polohovací zařízení se souřadnicemi příslušné části desktopu. Používám na to pod X11 následující sekvenci příkazů
xsetwacom --list | sed -n -e 's/^[^:]*id: \([0-9]\+\)[ \t].*$/\1/p' | \ while read wac_dev ; do xsetwacom set "$wac_dev" MapToOutput HDMI1 done
Kompletní skript na přepínání a škálování monitorů je také ke stažení http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linux/external-mon-ctrl.
Výše popsaným způsobem vzniklé video se zvýrazněními a kresbami přidám do projektu v kdenlive do nejvyšší stopy. Aplikuji na něj efekt Croma Key ze skupiny Alpha manipulation. Podle míry požadované shody barvy podkladu se vytváří šířka tmavého orámování kolem zvýraznění. Hezky to demostruje, jak dochází v cosinové transformaci H.264 k rozmývání hran. S artefakty se smiřuji s tím, že se vlastně jedná o zajímavý efekt. Pak již stačí dalších 5 až 7 hodin počkat a poslat výsledek přes CESNET FileSender. Aktuálně publikované video jsem již nestihl celé kontrolně odsledovat. Všiml jsem si, že mi někde uteklo minimálně jedno zvýraznění zcela do nesprávného času. Předpokládám, že jsem zmáčkl Ctrl+C v Blenderu když jsem stál v čase jinde, než jsem předpokládal. Ovšem čekat dalších 7 hodin se mi nechtělo, dostat záznamy ke studentům v nějakém rozumném čase je již tak souboj a potřeboval bych přidat i anglické verze. Možná zkusím i jiné postupy. OBS Studio dohromady s nějakým kreslením přímo do slajdů během prezentace, atd.
Tiskni
Sdílej:
Takové Bluetooth HID zařízení s tříosým magnetometrem, gyrem a akcelerometrem i optickým senzorem jsme sice do prototypové verze ve firmě pro zákazníka před lety vyvinuli, jenže pak zájem opadl a sám jsem žádný funkční finální kus neměl.To umí kdejaký presenter a klávesnice k HTPC. Jsou docela běžně k sehnání. Jen je potřeba si ohlídat, aby byly sensory opravdu trojosé a nikoliv jen dvouosé – jeden takový levný mám a při nevodorovném náklonu ruky (např. pokud presenter míří do země) se myš hýbe dosti podivně. Při prezentacích je to velice užitečná věc, dokonce i pro klikání na projektoru při cvičeních (např. když se kurzor zaparkuje na nějaké opakovaně mačkané tlačítko a vypne se pohyb myši).
!Xcursor.theme: ComixCursors-White !Xcursor.size: 72 Xcursor.theme: Hackneyed Xcursor.size: 54 ! in /usr/share/cursors/xorg-x11/default/index.theme change the line: ! Inherits=[current setting] -> Inherits=Blue(xrdb ~/.Xresources pro vyhození všech starých položek z paměti a znovunačtení pouze těch v ~/.Xresources) Už si nepamatuji, zdali bylo nutné provést tu editaci index.theme, ale to už uvidíš
Jinak jsem ale stále nakloněn RISC-V, zatím žádný zásadnější problém nevidímJá vnímám jako zásadní problém chování RISC-V Foundation (v čele s univerzitou UC Berkeley), která nenaslouchá komunitě (ani nikomu jinému než mastně placícím) a žene se pouze za penězi (menší hráči nemají šanci). Samotná architektura je až na druhém místě. Pak to dopadá tak, že někteří velmi schopní lidé musí udržovat non-upstream zajímavá rozšíření instrukční sady - např. ta pro 3D grafické výpočty (a eventuálně přecházejí na jiné architektury). Což je myslím dost škoda a rád bych se mýlil.
Zdravím a přeji, ať jste (kde jste, Holandko?) v pořádku.Okolnosti posledních týdnů nás dost zbrzdily, takže stále ČR. Snad to do konce léta vyjde. Také se drž a až se to tady trochu uvolní, tak určitě na viděnou.
Příprava zvýraznění "tužkou"nejjednodušší co jsem pod linuxem našel a co dává jakž-takž použitelný výsledek je přehrávat video ve fullscreenu, zapnout v efektech zvýraznění kurzoru a znova to nahrát. Nebo variantně zapnout v plasmě efekt "kreslení na obrazovce" a postupovat stejně
Co se týče diskuze, tak v minulé proběhlo pár užitečných dotazů a informací, ale většina příspěvků je plevel. Prosím, pokud chcete jen kritizovat a vyzdvihovat svojí zásadovost atd., tak využijte prostor pod minulým příspěvkem nebo, klidně i na mě, napište hanopis ve vlastním blogu. Bude-li mít informační hodnotu, tak se mu někdy, až bude čas, budu třeba i věnovat.
Pokuď chcete pod články "užitečnou diskuzi", tak bych začal tím, že do nich přestanete dávat podobné urážky ostatních diskutujících. Výrazně to sníží pravděpodobnost, že vám váš střet zájmů bude někdo znovu opakovat i v této diskuzi. Jako pedagog byste mohl tuto základní poučku znát...
Co se týče diskuze, tak v minulé proběhlo pár užitečných dotazů a informací, ale většina příspěvků je plevel. Prosím, pokud chcete jen kritizovat a vyzdvihovat svojí zásadovost atd., tak využijte prostor pod minulým příspěvkem nebo, klidně i na mě, napište hanopis ve vlastním blogu. Bude-li mít informační hodnotu, tak se mu někdy, až bude čas, budu třeba i věnovat.Má pravdu, předsedo! Tvoje opakujici se vykriky o udajnem stretu zajmu maji opravdu minimalni hodnotu. Ale jestli te to pohladi na dusi, klidne dal pokracuj v tom, ze svym chovanim vyzenes dalsiho cloveka, co sem dava pro spoustu lidi zajimavy obsah.
Můžeme si tady zopakovat celou předchozí diskuzi, ale to bude ztráta času pro oba dva. Pokuď tady chcete technickou diskuzi, tak si budete muset odpustit ty osobní urážky/narážky (ztráta odbornosti, protože někdo upozorní na váš střet zájmů? WTF?!) na lidi co upozornili na váš střet zájmů a není jim jedno, jakým způsobem "propojení s byznysem (zaměstnanců)" na ČVUT funguje. Tak prosté to je.
jdi už konečne s těma tvejma kecama do prdele!P.S. ja vím, že by to Vencour nebo Max smazali, takže doufám, že má dnes službu David.
A kdo s tou debatou zase začal si si všiml? Pokuď tobě nevadí, že si tě někdo v každém svém příspěvku tady "bere do huby", tak mě to vadí a nemíním to jen tak přecházet.
Člověk, který se zajímá, jak se nakládá s veřejnými zdroji je závistivé hovado? Od člověka, co chce, aby oběti byly zodpovědné za to, že na ně byl spáchán trestný čin, mě podobný názor už příliš nepřekvapuje, ale to neznamená, že se s tím jen tak smířím. Což už by si tedy mohl z našich "disputací" z poslední doby vědět...
Už jsem vám to tam říkal jednou, ale klidně to řeknu znova - trestní odpovědnost někoho, na koho byl spáchán trestný čin, už v našem právním řádu existuje, tohle by bylo jenom rozšíření na další případ.
Takže jako postavíme mobily, počítače a vůbec veškerou elektroniku na úroveň střelných zbraní?!
A váš zájem o nakládání s veřejnými zdroji podle vašeho vystupování začíná a končí firmou autora blogu, takže ano, jste závistivé hovado a svoje osobní spory vydáváte za ochranu veřejného zájmu.
Stejně tady samozřejmě vystupuji proti všem, kteří v systému přidělování si veřejných financí "jedou" a přijde jim zcela v pořádku. Většina těch lidí se tím ale na rozdíl od pana Píši alespoň nechlubí na blogu, proto to může vypadat, že mi to vadí pouze v jeho případě...
Člověk, který se zajímá, jak se nakládá s veřejnými zdroji je závistivé hovado?Nemam pocit, že by ses moc zajímal, Píšovy materiály jsi zřejmě zcela vyignoroval, stejně tak jako jsi vyignoroval mnoho dalších relevantních komenářů (např. můj). Akorát tady shitpostuješ furt ty samý řeči pořád dokola. Možná by tě mohlo trknout i to, že se na tomhle shodnou i lidi, kteří se normálně naprosto neshodnou.
Prosím, pokud chcete jen kritizovat a vyzdvihovat svojí zásadovost atd., tak využijte prostor pod minulým příspěvkem nebo, klidně i na mě, napište hanopis ve vlastním blogu. Bude-li mít informační hodnotu, tak se mu někdy, až bude čas, budu třeba i věnovat.Právě tě rozmrazili? Těmahle kecama z toho zaručeně uděláš ještě větší kůlničku na dříví.
IMHO to dělá zcela záměrně. Není moc pravděpodobné, že by člověk jeho inteligence nechápal, že když se v dalším zápisku znovu otře o lidi, kteří u prvního zápisku měli problém s jeho střetem zájmů a tím jak "propojení s byznysem (zaměstnanců)" na ČVUT funguje, že se z toho nerozjede ta samá diskuze...
Doporučení vyhledat lékaře od někoho, kdo tady v poslední době trousí názory jako: "ať moji rodiče klidně chcípnou, starý jsou dost", nebo že je hrdý na to, že stále chce mrzačit/zabíjet lidi, kteří si dovolí na kole projet okolo jeho srubu... Nad tím se budu muset opravdu zamyslet...
To mě celkem překvapuje, že někdo, kdo na internetu diskutuje přes dvacet let to nechápe. Když začnete příspěvek na blogu osobním útokem na názorové oponenty z minulé diskuze, rozjede se vám znovu ten stejný flame (se stejnými lidmi) jako pod minulým blogem. Konec konců i vy jste sem rovnou přišel s osobním útokem zcela mimo kontext blogu. Takhle prostě diskuze na internetu fungují již od roku 1993...
hele :O :O ;D
jinak jako psychopat bába si libuje v tom že maj lidi strach a sám je jako připravenej se zabarikádovat ve svým čapím berchtesgardenu hamáček po socialisticku přectírá že něco dělá a natáčí se v kanclu v mikině šilerová si nevymyslela nic lepšího na práci než řešit eet havlíček přesouvá ve sklepě krizovýho štábu po mapě neexistující kamiony s rouškama a vojta adámek se na nás hezky usmívá protože to je jako jediný co umí. fakt si jako myslíš žeto jako bude nějaká z těch směšnejch figurek organizovat za tebe?? :O :O :D :D ;D
nóóó a pokud by to jako měl bejt někdo z komunitiy tak jako proč ne zrovna ty?? ;D ;D