Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jednoduchy příklad interface mezi C++ a f77
Minulý víkend jsem za po dlouhé době potřeboval udělat interface mezi kódem ve fortranu a kódem v C++. Jelikož jsem to již dlouho nedělal, chvíli mi trvalo, než jsem si vzpomněl, jak to udělat (neměl jsem přístup na net; při této příležitosti jsem si zas uvědomil, že bez netu jsem jako bez ruky - tedy co se programování týče). Poté, co se mi to zadařilo, jsem se rozhodnul udělat si jednoduchý prográmek pro přístě, až zas budu bez netu a budu vzpomínat, jak se to dělá. Vše níže uvedené platí pro kompilátor gcc.
Volání fortranovské rutiny z C++ je vcelku jednoduché, stačí funkci deklarovat jako externí, název je stejný jako ve fortranu, ale přídáme podtržítko. Případný parameter předáme pomocí jeho adresy:
extern "C" {void vypisparam_(int* cislo);} ... vypisparam_(&mojeCislo);
Obvykle ale potřebujeme víc. Velmi často je potřeba nějak přistupovat k proměnným ve fortranovských common blocích.
Mějme následně definovaný common blok a jednoduchý fotranovský prográmek:
test.inc
:
DOUBLE PRECISION dp1,dp2 INTEGER int1 COMMON/MYTEST/dp1,dp2,int1
test.f
:
PROGRAM TEST INCLUDE 'test.inc' CALL NASTAV CALL VYPIS CALL VYPISPARAM(20) CALL VYPIS END SUBROUTINE NASTAV INCLUDE 'test.inc' PRINT*,'Rutina Nastav - nastavuji parametry' dp1 = 1.D0 dp2 = 3.5D0 int1 = 10 END SUBROUTINE VYPIS INCLUDE 'test.inc' PRINT*,"Rutina Vypis:" PRINT*,'dp1 = ',dp1 PRINT*,'dp2 = ',dp2 PRINT*,'int1 = ',int1 END SUBROUTINE VYPISPARAM(a) INCLUDE 'test.inc' INTEGER a dp1 = a dp2 = a int1 = a PRINT*,'Rutina VypisParam:' PRINT*,'a=',a ENDCommon blok bude v C++ reprezentovat struktura. Proměnné v common bloku jsou uloženy v paměti za sebou. Inicializace tedy probíhá tak, že se ukazateli na strukturu v C++ předá adresa první proměnné common bloku z fortranu. Je proto nutné, aby proměnné ve struktuře byly stejného typu a ve stejném pořadí jako ve fortranu (pro vícerozměrná pole pak ješte je nutno dát pozor indexy). O vrácení adresy common bloku se nám postará jednoduchá fortranovská funkce:
FUNCTION common_block_address(common_block_name) INCLUDE 'test.inc' CHARACTER*(*) common_block_name INTEGER common_block_address INTEGER aaadress IF(common_block_name.EQ.'MYTEST')THEN common_block_address = adress(dp1) ELSE PRINT*,'Neexistujici common block' ENDIF RETURN ENDJednoduchý prográmek v C++, který volá rutiny fortranovského kódu a pracuje s proměnnými v common bloku, by mohl vypadat takto (v C++ by tedy bylo vhodnejší, abychom byli objektoví
#include <iostream> double loc_dp1,loc_dp2; int loc_int1; struct MyTest_t{ double dp1,dp2; int int1; }; extern "C" { void nastav_(); void vypis_(); void vypisparam_(int* cislo); } extern "C" void* adress_(void* var){ return var; } extern "C" void* common_block_address_(char*,int len); MyTest_t* fMyTest; void InitCommonBlock(){ fMyTest = (MyTest_t*)common_block_address_("MYTEST",6); } void LocalParToFor(){ fMyTest->dp1 = loc_dp1; fMyTest->dp2 = loc_dp2; fMyTest->int1 = loc_int1; } void ForToLocalPar(){ loc_dp1 = fMyTest->dp1; loc_dp2 = fMyTest->dp2; loc_int1 = fMyTest->int1; } int main(){ int aaa = 100; InitCommonBlock(); nastav_(); vypis_(); ForToLocalPar(); std::cout << "loc_dp1 je " << loc_dp1 << std::endl; std::cout << "loc_dp2 je " << loc_dp2 << std::endl; std::cout << "loc_int1 je " << loc_int1 << std::endl; vypisparam_(&aaa); loc_dp1 = 4.5; loc_dp2 = 8.3; loc_int1 = 15; LocalParToFor(); vypis_(); return 0; }Vše kompilujeme pomocí g++ a poté slikujeme dohromady společně s knihovnou gfortan, u mě např. takto:
g++ common_block_address.o interface.o test.o -L/usr/lib/gcc/i386-redhat-linux/4.3.0/ -lgfortran
Tiskni
Sdílej: