Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
create trigger George before insert or update or delete on table Terrorist for each row execute procedure execute();
HOLLY: Svaté války. Tisíce let zuřil boj, Dave, mezi dvěma klikami.
LISTER: Jakejma klikama?
HOLLY: Mezi přívrženci červených čapek a přesvědčenými modročapkáři.
(Red Dwarf: Čekání na boha)
Asi takhle mi připadá válka Bill vs celej svět :) Aby to nakonec nebyla realita :(
Fíííha, skvělý, děkuju za rozšíření obzorů
Mabus puis tost alors mourra viendra, De gens & bestes vne horrible deffaite, Puis tout `a coup la vengeance on verra, Cent, main, soif, faim, quand courra la comette.
Jj, jak si matně pamatuji, psal to Nostradamus fancouzsky ve verších i hádankách, čili není snadné jen tak říci, co bude. Také je spousta vykladačů, na začátků 90. let vyšla o Nostradamovi a jeho proroctvích kniha, kde předpovídal také znovuzvolení Clintona, mimozemšťany, nové náboženství - nevím, kde se stala chyba, zda nás jen vydavatel tahal za nos, ale knihu jsem střelil kamarádovi a už na Nostradama koukám silně přes prsty.
Ok, nestálo mi to za to, abych hledal vše, co mu nevyšlo. Okecat jde mnohé, když je předpověď mlhavá.
U mne to má Nostradamus zhoršené tím, že se o něm pořád mluví, navzdory neprokázaným předpovědím. Čili jako by to bylo divadlo pro masy, nezávisle na faktech. Vámi uváděné příklady bych přijal jako běžné "provozní" omyly.
Vidím v tom chtění prosazovat to, co není, u Nostradama. U oněch dalších omylů se dojde na zúčtování s realitou dříve.
Úhly poledu? Beru s rezervou i to, že se našly galvanické články v Mezopotámii i objevení Wojnychova rukopisu (snad se tak píše), čili chápu omezené lidské poznání. Tj. tyto jsou pro mne více důvěryhodné, než jeden věštec.
To, co uvádíte, lidské omyly, tak ty se dají popsat "takhle nějak slepě se vyvíjí evoluce", trmácí se a tak, hledá, padá a zvedá se a na tom vše povstává nový úsvit .
Jj, o tom turnaji a dřevci v oku jsem čet.
Nějak se mi Nostradamus nezdá s tim zpětnym výkladem - pak lze najít mnohem více, už na základě pravděpodobnosti, že se "něco stane", prostě se to na někoho přišije.
Čas uáže, na koho se zapomene a na koho ne, neni v tom čistá logika.
Cccc. Kdyby ve vesmíru. Každou chvíli jsou jiný i na zemi. :) Kupříkladu cesta k domovu bývala po několika sklenicích patřičných nápojů delší. Za velkého deště se do stanu vejde větší objem občanů, nežli je objem stanu…
Ten Nostradamus a Hitler. Najděte jméno, na které by se nedal napasovat nějaký zloduch. Mabus… to se furt slibuje nějakej konec světa a sliby -- chyby. :)
Tiskni
Sdílej: