Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
root@anicka# aptitude install libssh2-phpProbirat zde praci s SSH v PHP asi nema smysl. Napsal jsem jednoduchy skriptik, ktery lze imho pouzit jako dobry zaklad pro dalsi vyvoj:
<?php $host = "localhost"; $user = "uzivatel"; $password = "bezpecneHeslo"; $cmd = "df -h"; /* Vytvoreni ssh spojeni */ $ssh = ssh2_connect($host); if (!$ssh) { die ("Chyba - Nelze se spojit s ssh serverem.\n"); } /* Prihlaseni na server */ $sshLogin = ssh2_auth_password($ssh, $user, $password); if (!$sshLogin) { die ("Chyba - Nelze se prihlasit na server.\n"); } /* Spusteni prikazu */ $sshExec = ssh2_exec($ssh, $cmd); if (!$sshExec) { die ("Chyba - Nepodarilo se korektne spustit prikaz.\n"); } /* Precteni odpovedi od ssh serveru */ stream_set_blocking($sshExec, true); while ($line = fgets($sshExec)) { echo $line; } /* Zavreni proudu */ fclose($sshExec); ?>Podobny skriptik jsem pouzil pro monitorovani jednoho zarizeni, ktere umoznuje prihlaseni pres SSH, ale neumoznuje prihlaseni klicem. Dluzno podotknout, ze pro prihlasovani na klasicke PC v siti je dle diskuse u jednoho z mych minulych zapisku o neinteraktivni praci s SSH lepsi pouzit prihlasovani klicem, coz by v PHP snad nemel byt problem. Ja na sve trusted siti dam prednost pouziti hesla. Doufam, ze tento zapisek nekomu pomuze.
Tiskni
Sdílej:
$password = "bezpecneHeslo";Au.
; <?php exit(); ?>Aby se to nenechalo zobrazit při zadání správné adresy a to bez ohledu na konfiguraci serveru a další zákazy jinde. Volitelně můžeš před tenhle řádek přidat nějaké informace (verze) či posměšný vzkaz útočníkovi
Samozrejme pri rebootu je nutne zadat hesloCož je nepřípustné, pokud ten server má být spolehlivý a schopný se sám zotavit z poruch (např. když vypadne proud). Jinak z toho ssh agenta lze klíč vytáhnout stejně jako ze souboru. Je to jen o málo složitější (nestačí cat). Najdeš socket, připojíš se, požádáš, dostaneš. Výhodou agenta je, že klíč není rozšifrovaný na disku, ale jen v paměti. Zbytek je o unixových oprávněních souborů, resp. unix socketu. Takže to opravdu nastejno vyjde. Z poledu bezpečnosti. Ten zbytek je o pohodlí a konfiguračních možnostech, kde jednou se může hodit to a jindy ono.
Prave proto je pouzito ssh, aby byla komunikace bezpecna.Myslím třeba na zjišťování místa na disku by stačilo SNMP.
Jinak, jak v zaveru pisu, je lepsi pouzit prihlasovani klicem.No, ono je jedno, jestli má webserver přístup k heslu nebo k soukromému klíči. Obojí může být docela problém.
<?php echo $_SERVER['tajneheslo']; ?>
exec('ssh člověk@stroj příkaz');? Jinak - řeší nějak ta knihovna ověřování protistrany? Obávám se, že ne…