plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ano, tak to nakonec skončilo všechno úplně jinak. Po několika měsíční, takřka čtvrtletní, přestávce se ozývám. Tentokrát z Birminghamu. Nějak sem pocítil že bych se rád podělil o své prožitky, ať už ty kladné nebo záporné, které se událi za těch posledních pár měsíců.
Tak kde začít. Asi tam kde jsme minule skončili, na konci června. Řeknu to na rovinu, práce se nenašla a to z několika důvodů. Nedostatečná kvalifikace a trochu stagnující trh v IT. V Anglii jsem vytrvale hledal do konce července leč bez úspěchu a stále víc se mi vkrádala do hlavy myšlenka že takhle to asi nepůjde. Další možnost byla pokračovat jako postgraduál v UK. Tudíž sem se jal pátrat a našel Birmingham City University (BCU) která nabízí masters course Data Networks and Security. Po vstupních pohovorech a různých vstupních věcech jsem dostal během srpna nabídku na studium. Po měsíci promýšlení a řešení hlavně finanční stránky abych vše zvládl jsem na nabídku kývl. Už nyní po skoro měsíci co jsem tady, můžu říct, že nelituji. Celý kurz je vedený podle osnov Cisco CCNP. Tudíž teoreticky bychom neměli mít problém zvládnout to samé jako člověk s licencí CCNP. Háček je ten, že dotyčný tu licenci má, my ji můžeme mít za 4x120liber…I tak si ale není na co stěžovat. Máme mnohem větší šanci se celkové problematice věnovat a prakticky rok času se s vším celkově seznámit. Výuka probíhá v laboratořích “našlápnutých” Cisco technologiemi. BCU je jak jsem se dozvěděl hlavním školícím Cisco centrem pro Evropu a každý víkend se sem sjíždí “Cisco instruktoři” z celé Evropy na školení. Knihovna je plná Cisco literatury, dostáváme veškeré materiály k labs zdarma a prakticky přistup ke všem technologiím 24/7…. Každopádně k Birminghamu jako městu není celkem co říct… S láskou vzpomínám na místa kde jsem žil už předtím protože tohle je definitivně to nejhorší:) Město mi prostě nijak moc nesedí…Ale to je ta moje sentimentalita, ať se přesunu kamkoliv, vždycky ze začátku pracuje na plný obrátky...
Tiskni
Sdílej:
Další možnost byla pokračovat jako postgraduál v UK?
pul roku delas disertacni praciDiplomovou?
Další možnost byla pokračovat jako postgraduál v UKjako postgradual se v anglosaskych zemich rozumi ,,master degree'' (ceske mgr. nebo ing.) i ,,phd degree'' (ceske PhD., drive CSc.)
pul roku delas disertacni pracia nejak moc se nerozslisuje jestli je na zaver diplomka nebo dizertace... vsechno je to bud thesis nebo dissertation, podle zvyklosti...