Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Zkousel jsem rozchodit bootsplash na debianu 3.1r2 / testing na jadre 2.6.16.8. Na toto jadro jsem nenasel zadny patch, tak jsem zkousel na jadro 2.6.15 nahrat patch. Opatchovani probehlo uspesne, ale v menu neslo najet do polozky bootsplash, i kdyz jsem mel dle navodu na http://www.bootsplash.org/kernel.html zatrhle vsechny potrebne veci. Kernel si kompiluju sam, initrd nemam. Pomohl by mi nekdo rozchodit bootsplash?? Diky moc
Tiskni
Sdílej:
maniakum@medved:~$ dmesg | grep RAM RAMDISK driver initialized: 16 RAM disks of 4096K size 1024 blocksize RAMDISK: Couldn't find valid RAM disk image starting at 0. maniakum@medved:~$ dmesg | grep vesafb Kernel command line: root=/dev/hda3 video=vesafb:1024x768-16@70 vga=791 ro splash=silentnic vic neni, nevim proc to nejede... initrd.splash mam..
aptitude install splashy... a jde to i bez patchovaní kernelu
První věc, kterou budete potřebovat, je opatchované jádro. Patche, které budete potřebovat jsou fbsplash a vesafb-tng. Fbsplash najdete na http://dev.gentoo org/~spock/projects/gensplash/archive/ je tam nekolik verzi takze si musite vybrat podle sveho jadra(napr. pro 2.6.16 si stahnete http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/archive/fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patch), vesafb-tng najdete na http://dev.gentoo.org/~spock/projects/vesafb-tng/archive/ (napr. pro jadro 2.6.16 si stahnete http://dev.gentoo.org/~spock/projects/vesafb-tng/archive/vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch) tak pokud je mate stahle tak jedine co potrebujete je je aplikovat na vanila kernel kterej si stahnete z kernel.org(napr. jadro 2.6.16 si stahnete zde:http://kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/linux-2.6.16.tar.bz2) . Jadro si nakopirujete napriklad do /usr/src/ tam jej rozbalite prikazem
tar xvf linux-2.6.16.tar.bz2
vytvori se vam slozka /usr/src/linux-2.6.16. Do te si zkopirujete fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patch a vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch. potom prejdete do te slozky s jadrem cd /usr/src/linux-2.6.16/
. Zde zadat prikaz
patch -p1 < fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patcha potom zadate
patch -p1 < vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch. tek uz jen staci nastavit konfiguraci jadra zapnout podporu fbsplash a vesafb-tng . To udelame tak ze zadame prikaz make menuconfig a nastavime si to asi takto: http://wiki.archlinux.org/index.php/Gensplash#Patch_a_kernel. Pokud nemate s kompilaci jadra zkusenosti tak doporucuji si o tom neco precist. Po konfiguraci jadra jej skompilujem a nainstalujem(tomu to se venovat nebudu to si musite dohledat). Ted uz je zapotrebi nahrat splash_utils a nastavit bootlader a jeste vytvorit obraz ze ktereho se bude nacitat obrazek. Takze splashutils si muzete stahnout zde: http://dev.gentoo.org/~spock/projects/splashutils/ ale jsou to zdroje takze si je musite skompilovat a nainstalovat. Mnohem lepsi a jednodusi je zjistit zda splashutils neobsahuje vase distribuce a nebo pro ni nekdo nevytvoril balicky. Az budete mit nainstalovane splashutils tak budete potrebovat jeste temata jedno je napriklad zde:http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/archive/theme-emergence.tar.bz2 to musite mit rozbalene v /etc/splash/ takze po rozbaleni tam bude /etc/splash/emergence . Tak ted si vytvorime initramfs.img ktery bude obsahovat ten obrazek. To udelame prikazem
splash_geninitramfs -v -g /boot/initramfs.img-emergence -r 1024x768 emergence
tak tohle nam vytvori obraz. Ted uz jen nastavime nas bootloader. U grubu to bude vypadat nejak takto:
title vaz_nazev root (hd0,0) kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz root=/dev/hdxx video=vesafb-tng:ywrap,mtrr,1024x768-32@60 splash=silent,theme:emergence console=tty1 quiet initrd (hd0,0)/boot/initramfs.img-emergencesamozrejme to musite upravit podle vas a jeste nekdy se musi misto video=vesafb-tng:... pouzit video=vesa:.... . No a po restartu by to melo byt. vice info na http://jdurand.web.cern.ch/jdurand/fbsplash.html http://gentoo-wiki.com/HOWTO_fbsplash http://wiki.archlinux.org/index.php/Gensplash http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/