Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Zkousel jsem rozchodit bootsplash na debianu 3.1r2 / testing na jadre 2.6.16.8. Na toto jadro jsem nenasel zadny patch, tak jsem zkousel na jadro 2.6.15 nahrat patch. Opatchovani probehlo uspesne, ale v menu neslo najet do polozky bootsplash, i kdyz jsem mel dle navodu na http://www.bootsplash.org/kernel.html zatrhle vsechny potrebne veci. Kernel si kompiluju sam, initrd nemam. Pomohl by mi nekdo rozchodit bootsplash?? Diky moc
Tiskni
Sdílej:
maniakum@medved:~$ dmesg | grep RAM RAMDISK driver initialized: 16 RAM disks of 4096K size 1024 blocksize RAMDISK: Couldn't find valid RAM disk image starting at 0. maniakum@medved:~$ dmesg | grep vesafb Kernel command line: root=/dev/hda3 video=vesafb:1024x768-16@70 vga=791 ro splash=silentnic vic neni, nevim proc to nejede... initrd.splash mam..
aptitude install splashy... a jde to i bez patchovaní kernelu
První věc, kterou budete potřebovat, je opatchované jádro. Patche, které budete potřebovat jsou fbsplash a vesafb-tng. Fbsplash najdete na http://dev.gentoo org/~spock/projects/gensplash/archive/ je tam nekolik verzi takze si musite vybrat podle sveho jadra(napr. pro 2.6.16 si stahnete http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/archive/fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patch), vesafb-tng najdete na http://dev.gentoo.org/~spock/projects/vesafb-tng/archive/ (napr. pro jadro 2.6.16 si stahnete http://dev.gentoo.org/~spock/projects/vesafb-tng/archive/vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch) tak pokud je mate stahle tak jedine co potrebujete je je aplikovat na vanila kernel kterej si stahnete z kernel.org(napr. jadro 2.6.16 si stahnete zde:http://kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/linux-2.6.16.tar.bz2) . Jadro si nakopirujete napriklad do /usr/src/ tam jej rozbalite prikazem
tar xvf linux-2.6.16.tar.bz2
vytvori se vam slozka /usr/src/linux-2.6.16. Do te si zkopirujete fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patch a vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch. potom prejdete do te slozky s jadrem cd /usr/src/linux-2.6.16/
. Zde zadat prikaz
patch -p1 < fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patcha potom zadate
patch -p1 < vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch. tek uz jen staci nastavit konfiguraci jadra zapnout podporu fbsplash a vesafb-tng . To udelame tak ze zadame prikaz make menuconfig a nastavime si to asi takto: http://wiki.archlinux.org/index.php/Gensplash#Patch_a_kernel. Pokud nemate s kompilaci jadra zkusenosti tak doporucuji si o tom neco precist. Po konfiguraci jadra jej skompilujem a nainstalujem(tomu to se venovat nebudu to si musite dohledat). Ted uz je zapotrebi nahrat splash_utils a nastavit bootlader a jeste vytvorit obraz ze ktereho se bude nacitat obrazek. Takze splashutils si muzete stahnout zde: http://dev.gentoo.org/~spock/projects/splashutils/ ale jsou to zdroje takze si je musite skompilovat a nainstalovat. Mnohem lepsi a jednodusi je zjistit zda splashutils neobsahuje vase distribuce a nebo pro ni nekdo nevytvoril balicky. Az budete mit nainstalovane splashutils tak budete potrebovat jeste temata jedno je napriklad zde:http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/archive/theme-emergence.tar.bz2 to musite mit rozbalene v /etc/splash/ takze po rozbaleni tam bude /etc/splash/emergence . Tak ted si vytvorime initramfs.img ktery bude obsahovat ten obrazek. To udelame prikazem
splash_geninitramfs -v -g /boot/initramfs.img-emergence -r 1024x768 emergence
tak tohle nam vytvori obraz. Ted uz jen nastavime nas bootloader. U grubu to bude vypadat nejak takto:
title vaz_nazev root (hd0,0) kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz root=/dev/hdxx video=vesafb-tng:ywrap,mtrr,1024x768-32@60 splash=silent,theme:emergence console=tty1 quiet initrd (hd0,0)/boot/initramfs.img-emergencesamozrejme to musite upravit podle vas a jeste nekdy se musi misto video=vesafb-tng:... pouzit video=vesa:.... . No a po restartu by to melo byt. vice info na http://jdurand.web.cern.ch/jdurand/fbsplash.html http://gentoo-wiki.com/HOWTO_fbsplash http://wiki.archlinux.org/index.php/Gensplash http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/