Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
maniakum@medved:~$ dmesg | grep RAM RAMDISK driver initialized: 16 RAM disks of 4096K size 1024 blocksize RAMDISK: Couldn't find valid RAM disk image starting at 0. maniakum@medved:~$ dmesg | grep vesafb Kernel command line: root=/dev/hda3 video=vesafb:1024x768-16@70 vga=791 ro splash=silentnic vic neni, nevim proc to nejede... initrd.splash mam..
aptitude install splashy... a jde to i bez patchovaní kernelu
První věc, kterou budete potřebovat, je opatchované jádro. Patche, které budete potřebovat jsou fbsplash a vesafb-tng. Fbsplash najdete na http://dev.gentoo org/~spock/projects/gensplash/archive/ je tam nekolik verzi takze si musite vybrat podle sveho jadra(napr. pro 2.6.16 si stahnete http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/archive/fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patch), vesafb-tng najdete na http://dev.gentoo.org/~spock/projects/vesafb-tng/archive/ (napr. pro jadro 2.6.16 si stahnete http://dev.gentoo.org/~spock/projects/vesafb-tng/archive/vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch) tak pokud je mate stahle tak jedine co potrebujete je je aplikovat na vanila kernel kterej si stahnete z kernel.org(napr. jadro 2.6.16 si stahnete zde:http://kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/linux-2.6.16.tar.bz2) . Jadro si nakopirujete napriklad do /usr/src/ tam jej rozbalite prikazem
tar xvf linux-2.6.16.tar.bz2 vytvori se vam slozka /usr/src/linux-2.6.16. Do te si zkopirujete fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patch a vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch. potom prejdete do te slozky s jadrem cd /usr/src/linux-2.6.16/. Zde zadat prikaz
patch -p1 < fbsplash-0.9.2-r5-2.6.16.patcha potom zadate
patch -p1 < vesafb-tng-1.0-rc1-r3-2.6.16.patch. tek uz jen staci nastavit konfiguraci jadra zapnout podporu fbsplash a vesafb-tng . To udelame tak ze zadame prikaz make menuconfig a nastavime si to asi takto: http://wiki.archlinux.org/index.php/Gensplash#Patch_a_kernel. Pokud nemate s kompilaci jadra zkusenosti tak doporucuji si o tom neco precist. Po konfiguraci jadra jej skompilujem a nainstalujem(tomu to se venovat nebudu to si musite dohledat). Ted uz je zapotrebi nahrat splash_utils a nastavit bootlader a jeste vytvorit obraz ze ktereho se bude nacitat obrazek. Takze splashutils si muzete stahnout zde: http://dev.gentoo.org/~spock/projects/splashutils/ ale jsou to zdroje takze si je musite skompilovat a nainstalovat. Mnohem lepsi a jednodusi je zjistit zda splashutils neobsahuje vase distribuce a nebo pro ni nekdo nevytvoril balicky. Az budete mit nainstalovane splashutils tak budete potrebovat jeste temata jedno je napriklad zde:http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/archive/theme-emergence.tar.bz2 to musite mit rozbalene v /etc/splash/ takze po rozbaleni tam bude /etc/splash/emergence . Tak ted si vytvorime initramfs.img ktery bude obsahovat ten obrazek. To udelame prikazem
splash_geninitramfs -v -g /boot/initramfs.img-emergence -r 1024x768 emergence
tak tohle nam vytvori obraz. Ted uz jen nastavime nas bootloader. U grubu to bude vypadat nejak takto:
title vaz_nazev root (hd0,0) kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz root=/dev/hdxx video=vesafb-tng:ywrap,mtrr,1024x768-32@60 splash=silent,theme:emergence console=tty1 quiet initrd (hd0,0)/boot/initramfs.img-emergencesamozrejme to musite upravit podle vas a jeste nekdy se musi misto video=vesafb-tng:... pouzit video=vesa:.... . No a po restartu by to melo byt. vice info na http://jdurand.web.cern.ch/jdurand/fbsplash.html http://gentoo-wiki.com/HOWTO_fbsplash http://wiki.archlinux.org/index.php/Gensplash http://dev.gentoo.org/~spock/projects/gensplash/
Tiskni
Sdílej: